Z odpadků v centru Brna udělali sochu. Teď ji chtějí vydražit jako NFT a ukázat problém jednorázových obalů
Na brněnském Náměstí Svobody stojí už nějaký čas takzvaný orloj, který svým neobvyklým vzhledem přitahuje pozornost všech kolemjdoucích. Již pár dní tam ale stojí také Jednička, zhruba čtyřmetrová instalace obsahující všemožné druhy odpadků posbíraných z centra města. A ta pozornost budí možná ještě více.
S Vojtěchem Tomanem, který je spoluautorem Jedničky, jsem se potkal přímo u sochy a jen těžko by se dal najít člověk, který by kolem ní prošel bez povšimnutí. Není se čemu divit, kolikrát jste viděli krabice od džusů, PET lahve, plechovky nebo třeba předvolební knihu Andreje Babiše zavěšené v historickém centru města? Navíc na mohutné kovové instalaci ve tvaru číslovky jedna.
Autoři díla si odpustili jakékoliv vysvětlivky a to jediné, co na celé soše vedle samotných odpadků najdete, je QR kód odkazující na video na YouTube. To vysvětluje účel projektu a dozvíte se v něm mimo jiné to, že jen v ulicích historického centra Brna se nashromáždí přes 1 400 kilogramů odpadků za jediný den, především pak jednorázových obalů. A tak se tvůrci rozhodli je posbírat, roztřídit a část z nich použít na sochu, díky níž by si lidé mohli uvědomit, kolik odpadu vlastně vyprodukují.
„Na samotnou stavbu Jedničky nás bylo ke dvaceti. Společnost na svoz a zpracování odpadu SAKO nám poskytla kontejner, který Brněnští naplnili více než 1 400 kilogramy odpadu. Někteří z nás stáli uvnitř kontejneru a měli za úkol z něj vyházet co nejvíce ‚stavebního materiálu‘, další pomocníci vybraný odpad umývali, aby nezapáchal, a zbytek připevňoval čisté obaly na ocelovou konstrukci,“ popisuje Vojtěch Toman.
Teprve dvacetiletý Toman nápad získal díky svému startupu OneCup, který vyrábí jednoduché ocelové kelímky a nabízí šetrnější alternativu k jednorázovým plastům. Protože však podle něj stále není tématu jednorázových obalů věnována patřičná pozornost, rozhodl se nad rámec svého podnikání pro realizaci Jedničky.