Z Prahy až na Expo do Dubaje. Český GreeenTech tam ukáže pěstování rostlin v hydroponických kontejnerech
Zakladatelé startupu GreeenTech: Dmitrij Lipovskij, Karolína Pumprová a Milan Souček
Zelené rostlinky vyhřívající se pod umělým osvětlením s možností kdykoliv si „usrknout“ z výživného roztoku. Tak by se velmi jednoduše dal popsat hydroponický způsob pěstování, který se v posledních letech těší značné oblibě, byť jde o dlouho známou technologii. Zabývá se jí i český startup GreeenTech, jenž svůj systém představí v říjnu na veletrhu Expo 2020 v Dubaji.
Tamním šejkům a dalším hostům GreeenTech odhalí svou technologii pro indoor pěstování rostlin, která bude vystavena v rámci českého pavilonu. Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout inovativní způsob pěstování bazalky, salátů či mikrobylinek a také zjistit, zda je jejich chuť stejná jako u běžně pěstovaných rostlin. Část produkce bude totiž zpracovávána v kuchyni restaurace, jež bude součástí pavilonu.
Příležitost ukázat se na takové události, jako je Expo, však nepřišla sama od sebe. K tomuto úspěchu vedla dlouhá cesta, na jejímž začátku stál Dmitrij Lipovskij, který o možnosti vytvořit projekt, jakým je dnes GreeenTech, přemýšlel již od roku 2018. Než se však stihl pustit do realizací svých tehdejších nápadů, musel odcestovat do Číny, kde celý plán nabral nových rozměrů.
Studium hydroponie do posledního detailu
„Celkově mě témata kolem udržitelnosti a zelené urbanizace zajímala delší dobu, ale absolutně jsem nevěděl, jak to správně uchopit. Čína mi enormně otevřela oči. V té době jsem také na dálku z Číny akvíroval strojírenskou výrobu v Hradci Králové a pamatuji si, že se mi v tomto období začaly rodit obrysy celého projektu a hlavně naší primární technologie GreeenBox, tedy hydroponického kontejneru,“ vzpomíná Lipovskij.
S myšlenkou se obrátil na svého někdejšího kolegu Milana Součka a spolu začali hydroponii studovat do posledního detailu. „Na nic jsem nečekal a začal jsem zkoumat, co je vůbec hydroponie a jak se dá automatizovat. Technologicky mi alespoň na první pohled bylo dost věcí jasných. Jediný a hodně podstatný problém, který jsem zaznamenal, bylo to, že ani já, ani Dmitrij nejsme zemědělci a neumíme nic moc vypěstovat,“ vzpomíná Souček.
Bylo tak jasné, že k sobě potřebovali člověka, který ví, jak na rostlinky – a měli štěstí. V televizi v té době zahlédli reportáž o projektu HerbaFabrica Karolíny Pumprové, která coby absolventka České zemědělské univerzity v Praze, na níž vede i hydroponickou laboratoř, například posílala saláty do vesmíru. Byla jednou z prvních, kdo začal v oblasti hydroponie podnikat, dokonce zahájila provoz vůbec první hydroponické farmy v hlavním městě. Pánové si proto na Karolínu sehnali telefonní kontakt.
„O den později jsme seděli společně s Milanem v zasedačce, kde jsme asi čtyři hodiny debatovali o našich vizích a jak bychom mohli projekt uchopit. Hned po prvním ‚rande‘ jsme si plácli,“ říká s úsměvem Karolína Pumprová. A Dmitrij Lipovskij přikyvuje: „Je to tak, přesně takhle to bylo. Musím poděkovat své partnerce, že má ráda pořad Víkend a zrovna jsem byl doma.“ Tak byly položeny základy projektu GreeenTech.