Z Prahy rovnou na Madagaskar. Do Česka se po mnoha letech vrací přímé spoje do exotických destinací

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

beach-resort-1

Foto: Unsplash

Už od července půjde z Prahy letět přímo do vybraných exotických destinací

0Zobrazit komentáře

Na jednu stranu je přicházet s podobnou zprávou v době pomalu ustupující pandemie poněkud zvláštní. Mnohým může přijít myšlenka na cestování letadlem jako něco z alternativní reality. Protipandemická opatření se ovšem ve většině světa postupně uvolňují a možná je nejlepší čas začít se těšit na exotická dobrodružství, konec karantény a návrat do globalizovaného světa. První přímé lety z Prahy do destinací jako Madagaskar, Zanzibar či na Maledivy se chystají už na červenec.

O novou službu se postarala česká cestovní kancelář Čedok ve spolupráci s italskou aerolinkou Luke Air, která zajistí letadla Airbus A330-200. Ta mají oproti strojům, které se na zájezdy z Česka typicky používají, téměř dvojnásobnou kapacitu i vyšší třídu business class. Pojí se s tím také více místa v kabině, tedy i větší pohodlí a lepší sociální distancování, byť lidé bez negativního testu na covid nebo očkování se na palubu nejspíš nedostanou.

Hlavně ovšem větší letadla umožní z hlavního města do exotických krajin létat skutečně přímo, jak bez přestupů, tak bez mezipřistání pro dotankování paliva. Například cesta na Zanzibar, ostrov vzdálený asi 6,5 tisíce kilometrů, tak potrvá jen deset hodin. Cestovat podobným způsobem na taková místa z Česka bylo možné naposledy před jedenácti lety.

pexels-beach-maldives

Foto: Pexels

Pláž na Maledivách

Cestovní kancelář začne pravidelné přímé lety nabízet od letošního října, tedy na začátku zimní sezóny. Důležité je přitom zmínit, že minimálně prozatím půjde výhradně o zájezdové cesty. Při startu má v nabídce být pět tropických destinací, konkrétně Dominikánská republika, Zanzibar, Kuba, Madagaskar a Maledivy. U každé z nich si půjde vybrat mezi sedmidenními a čtrnáctidenními pobyty.

Omezené kolo celkem čtyř přímých letů Čedoku se chystá už v průběhu letošních prázdnin, kdy první stovky Čechů po více než roce v karanténě budou moci novým způsobem navštívit vzdálená místa a zažít návrat místních kultur do normálu. Hned 3. července půjde vyrazit na dovolenou do Dominikánské republiky, 21. července na Maledivy, 5. srpna na Madagaskar a nakonec 22. srpna na Zanzibar.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Například Madagaskar má podle informací Ministerstva zahraničních věcí v současnosti stále uzavřené hranice a jeho boj s koronavirem neustává. Za více než dva měsíce by nicméně tamní situace měla být díky poměrně striktním opatřením dostatečně bezpečná pro dovolenou. Dominikánská republika je naopak turistům otevřená i nyní, a nevyžaduje dokonce ani negativní PCR test. Menší země v Karibském moři tak může být ideálním místem, jak si přímý let vyzkoušet.

Po mnoha letech nový způsob letecké dopravy oceňuje i pražské Letiště Václava Havla. „Jedná se o pozitivní a vítaný krok, který přispěje nejen k celkové obnově provozu, ale také zároveň rozšiřuje počet přímých linek. Nově oznámená letecká spojení jsou navíc plně v souladu s naší dlouhodobou strategií, tedy zajišťovat co nejširší nabídku destinací pro celou spádovou oblast našeho letiště, kterou tvoří přibližně osm milionů cestujících,“ říká předseda představenstva Václav Řehoř.

Ekologie létání může být po pandemii velké téma

Takové číslo samozřejmě platilo naposledy v roce 2019, loni bylo o 79 procent nižší. Kvůli uzavřeným hranicím, zákazům většího vnitrostátního cestování a podobně patří letecké společnosti k těm nejvíce zasaženým pandemií. Například největší světová aerolinka American Airlines za celý loňský rok vykázala rekordní ztrátu 8,9 miliardy dolarů, tedy téměř 190 miliard korun. Globální ztráty leteckých firem se tak budou počítat v astronomických sumách a návrat do normálu může trvat roky.

Co z vlivu pandemie na cestování naopak těžilo, byla příroda. Podle dat Evropské agentury pro životní prostředí letecká doprava v roce 2019 vyprodukovala téměř čtyři procenta skleníkových plynů po celém světě. Loni se ale hned po vyhlášení pandemického stavu začaly objevovat zprávy o výrazném snížení znečištění ovzduší. S tím, jak se budou aerolinky postupně vracet k normálnímu běhu, bude jejich rostoucí ekologická stopa jistě velkým tématem.

madagascar-trees

Foto: Unsplash

Madagaskar patří k místům, kde rostou honosné baobaby

Například jen před pár dny česká ministryně financí Alena Schillerová na Instagramu ohlásila, že podpoří záměry Evropské komise zdanit letecké palivo. To je dnes od spotřební daně zcela osvobozeno, což podle Schillerové i většiny zemí Evropské unie neférově zvýhodňuje letecké společnosti vůči jiným formám dopravy. Ačkoliv aerolinky v tomto kontextu varují před výrazným zdražováním letenek, podle analýzy Evropské komise by zdanění paliva ceny letů zvýšilo asi jen o desetinu. 

Jak uvádí Hospodářské noviny, na schválení daní se musí shodnout všichni členové Evropské unie a také by nějakou dobu trvalo takový systém skutečně zavést. Jediné, co tak může zájemce o přímé lety Čedoku do exotických destinací odradit, je jejich vlastní smysl pro ekologii. Vzhledem k dlouhé karanténě a vzrušující příležitosti by nicméně nebylo těžké velký výlet letadlem pro jednou odpustit.

CzechCrunch Jobs