Z vědy rovnou do byznysu. Pomáhají s přechodem na bezuhlíkovou budoucnost, jako investora mají Sudop
Startup EnviTrail Lukáše Ferkla a Lucie Siskosové radí firmám, jak se vyznat v ESG džungli. A pomáhá jim snížit jejich uhlíkovou stopu.
Občas se říká, že v Česku špatně funguje transfer poznatků z akademické sféry do té komerční. Existují ale příklady, které ukazují, že to jde – jedním z nich je Lukáš Ferkl. Nejprve s pomocí evropských fondů vybudoval a několik let vedl pro ČVUT ústav zaměřený na moderní stavební a energetické technologie, po odchodu založil se svou spolupracovnicí Lucií Siskosovou startup, který firmám pomáhá s přechodem na zelenou ekonomiku. A po třech letech existence společnosti EnviTrail, pro niž získali i silného investora, říkají: „Každý rok rosteme o 100 procent.“
Když v roce 2021 skončil Ferkl v čele Univerzitního centra energeticky efektivního bydlení známějšího pod zkratkou UCEEB, jež stojí v hypermoderní budově na okraji průmyslové zóny u městečka Buštěhrad na Kladensku, měl jasno v tom, že chce začít podnikat. Po 20 letech ve vysokoškolských a vědeckých kruzích, byť v roli spíše manažera, cítil, že je potřeba zkusit něco jiného.
„Firmu jsme založili v létě 2021. A vůbec nic se nedělo. Několik měsíců jsme byli na suchu,“ směje se, když se svou spoluzakladatelkou Lucií Siskosovou vzpomínají na své startupové začátky. „Učili jsme se za pochodu, nedošlo nám třeba to, jak důležité je mít například nějaké reference, bez nichž vám nikdo zakázku nejspíš nedá,“ doplňuje jej kolegyně.
Oblast, na kterou se Ferkl a Siskosová vrhli, dobře znali z univerzity – pomáhat jiným firmám být zelenější a správně plnit různé povinnosti skryté pod nepříliš populárním označením ESG (zkratka pro environmental, social and corporate governance). Dnes EnviTrail nabízí tři základní balíčky služeb: výpočet uhlíkové stopy firem či produktů, komplexní pomoc s ESG, tedy reporting, audity či implementaci strategií, a pak takzvané LCA, tedy posouzení dopadů produktů na životní prostředí.