Z velké garážovky se Vacuumlabs přesouvají do vyšší ligy. Značný potenciál vidí v kryptoprojektech

Na úspěchu globálních projektů od San Franciska po Tokio se v původem slovenské firmě podílejí také Češi z poboček v Brně a Praze.

Peter BrejčákPeter Brejčák

teichman-vacuumlabs2

Foto: Vacuumlabs

Generální manažer Vacuumlabs v Brně Pavel Teichman

Dlouhodobě pomáhali například s vývojem české fintechové aplikace Twisto, hlavní byznys původem slovenské společnosti Vacuumlabs se ale nachází mimo region střední Evropy. Pracuje totiž na finančně-technologických projektech pro klienty od San Franciska až po Tokio a do značné míry se na úspěších podílejí také Češi, kteří pro firmu pracují z pražské i brněnské pobočky.

Vacuumlabs před deseti lety zakládali tři přátelé – současný ředitel Matej Ftáčnik, Samuel Hapák a Tomáš Kulich. Dnes už firmu tvoří neustále rostoucí tým kolem čtyř stovek softwarových inženýrů a dalších pracovníků, hlavně ze Slovenska, Česka a Maďarska, ale i ze vzdálených destinací jako Mexiko, Filipíny nebo India.

„Jsme hrdí na naše globální know-how. Díky němu lépe víme, co bude pro kterého klienta fungovat a co ne. Díky těmto zkušenostem jsme schopni inovativní produkty nejen vyvíjet, ale řešení s klienty i spoluvytvářet. Náš ředitel s oblibou říká, že inovace vznikají tehdy, když se spojují dvě zdánlivě nespojitelná místa. Myslím, že to dokonale vystihuje, proč si vybíráme projekty s přímým dopadem na život lidí nebo na planetu,“ říká generální manažer Vacuumlabs v Brně Pavel Teichman.

Do Vacuumlabs nastupoval v letošním lednu a jak přiznává pro CzechCrunch, předtím ani nevěděl, co firma dělá. „Když mi teď již kolegyně na LinkedInu napsala s nabídkou práce pro Vacuumlabs, vůbec by mě nenapadlo, že mluvíme o fintechu,“ vysvětluje. Z malého startupu vyrostla velká firma vyvíjející produkty pro globální klienty, kterým dokáže analyzovat firemní data, navrhnout produkt i jeho design a také se spolupodílet na jeho vývoji a následné péči.

teichman-vacuumlabs

Foto: Vacuumlabs

Pavel Teichman z Vacuumlabs

„Vacuumlabs je vývojářský dům, přičemž já jsem zakládal podobnou firmu, jen mnohem menší. Dostal jsem nabídku, abych v Brně pomohl vybudovat větší pobočku. A i když vím, jak to vypadá s trhem práce, rozhodl jsem se výzvu přijmout,“ přibližuje Teichman základní cíle, které v nové štaci má.

Mezi projekty, na nichž Vacuumlabs pracovalo nebo aktuálně pracuje, patří například digitální banka nové generace Mox, kterou firma vybudovala pro hongkongský finanční dům Standard Chartered. Mezi své další úspěchy řadí i Yoroi, kryptoměnovou peněženku pro ekosystém Cardano, kalkulačku uhlíkové stopy 2030 Calculator pro švédskou firmu Doconomy či bankovní platformu pro LGBT+ komunitu ve Spojených státech s názvem Daylight.

Tento výčet jmen ukazuje na to, že kromě zmiňovaného českého Twista nebo například bankovní aplikace George (Vacuumlabs pracovalo na jádru systému, který běží pro sedm zemí včetně České spořitelny) firma moc klientů v našem regionu nemá. Celkem jsou projekty, na kterých pracuje, rozdělené přibližně na třetiny mezi Spojené státy, západní Evropu a Asii.

Doteď jsme pracovali na projektech, které měly dopad na země nebo kontinenty. Díky kryptu můžeme mít dopad na celou Zemi.

„Asie je zajímavá, fintechům nabízí obrovskou příležitost k penetraci trhů. Sice tam existují velké banky, v některých zemích má ale jen deset procent lidí kreditku. Evropa je konzervativní a vývojem mnohem dál, v Asii se aktuálně přeskakuje období klasických bank a místo zaujímají spíš fintechy. Všechno tam funguje na mobilech. A navíc takové projekty mohou lidem reálně pomoct, například když někdo odejde pracovat do zahraničí a chce poslat peníze domů, přes běžné služby za převod zaplatí deset procent, což je šílené,“ přibližuje Teichman.

Pozitivní společenský dopad je přitom jedním ze základních kritérii, když se ve Vacuumlabs rozhodují, jestli do daného projektu vůbec půjdou. „Je to možná otřepaná fráze, ale opravdu nám na tom záleží,“ doplňuje Teichman. I z tohoto důvodu firma vidí velký potenciál v rozmáhající se oblasti kryptotechnologií, protože otevírá možnosti hlavně lidem v rozvojových zemích, aby měli přístup k vymoženostem jako my ve vyspělém světě.

„Jde o globální příležitost. Doteď jsme pracovali hlavně na projektech, které měly dopad na země nebo možná na kontinenty. Díky kryptu můžeme mít dopad doslova na celou Zemi. A to mě na této práci baví nejvíc i osobně,“ říká Teichman. Kryptoprojekty zatím tvoří asi patnáct procent ze všech, do budoucna ale Vacuumlabs očekává, že se tento podíl navýší. Interně podporuje rovněž samotné vývojáře, aby se o kryptotechnologie více zajímali, například pomocí různých eventů i vlastní akademie.

Všechny tyto aktivity se ve firmě dějí na pozadí větších změn. Ve Vacuumlabs během roku vznikaly různé projekty, takzvané spinoffy. Před rokem byly tyto samostatné projekty sdruženy pod holdingem Vacuum Group, v rámci kterého je právě Vacuumlabs největší portfoliovou společností. Kromě vývojářského domu jsou do holdingu začleněné další interní projekty jako právní kancelář Sparring, startup Verdikto nebo firma stojící za rychlotesty na covid (v současnosti Novuma).

„Vše, co ve Vacuumlabs děláme, směřuje k tomu, aby jsme se stali stabilním partnerem pro klienty ve vyšší globální lize,“ líčí Teichman. Na rozdíl od běžných vývojářských agentur toho chtějí Vacuumlabs dosáhnout pokrytím širšího portfolia služeb, než je „jen“ vývoj projektů na zakázku. Díky své velikosti společnost dokáže zákazníkům pomoct již od úplně raných fází projektů – od vypracování business case přes realizaci, škálování až po jeho provoz. S tím souvisí také jedna z největších výzev, kterým musí Vacuumlabs čelit.

„Vzhledem ke globální situaci nyní mnoho velkých firem s většími projekty vyčkává. Vidíme, že je odkládají. Náš byznys je přitom také o plánování kapacit, proto se musíme snažit hledat balanc, na jakých projektech pracujeme. Roste ale poptávka po středně velkých projektech, kde vidíme velký potenciál. Hlavně ale musíme investovat do lidí, aby si nadále zlepšovali své dovednosti a byli univerzálnější třeba v oblasti krypta,“ vyjmenovává aktuální priority firmy Teichman.

Partnerem článku je Vacuumlabs. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.