Za kulturou z pohodlí gauče. Google Mapy slaví 15 let a Čechům nadělují unikátní prohlídku Národního muzea
Dříve jsme správnou cestu hledali v papírových mapách, dnes už stačí vytáhnout telefon a spustit aplikaci. Mezi ty nejpopulárnější patří Google Mapy, které prošly za patnáct let existence rapidním vývojem a dnes už jsou neodmyslitelnou součástí života mnoha z nás. Právě při příležitosti 15. výročí od svého spuštění si pro Čechy připravily zajímavou novinku.
Dnes již rovněž zcela samozřejmou součástí Google Map je i tzv. Street View. To umožňuje prohlížet 360stupňové snímky ulic různých měst po celém světě, ale nejen to. Ne každý ví, že Street View nefunguje pouze venku, ale také uvnitř přírodních či kulturních památek, a jedna nová taková „expozice“ nyní přibyla i v Česku.
Google se rozhodl zmapovat a nafotit Národní muzeum, které v posledních letech prošlo rozsáhlou rekonstrukcí a nyní se postupně otevírá návštěvníkům. Kdo se však do Národního muzea na pražském Václavském náměstí nezvládne dostavit osobně, může nyní využít technologií a prohlédnout si zrekonstruované prostory z pohodlí svého počítače nebo mobilního telefonu.
Budova Národního muzea prošla kompletní a nákladnou rekonstrukcí, která trvala devět let a vyšla zhruba na 4,5 miliardy korun. Koncem roku 2018 se brány muzea opět slavnostně otevřely a spolu s prvními návštěvníky jimi prošli i lidé z Googlu.
Zatímco stálé expozice se začnou v Národním muzeu objevovat až během letošního jara, díky Google Street View si může každý bez čekání a zdarma prohlédnout nejen známého plejtváka myšoka nebo busty a sochy Panteonu, ale také místa, která jsou zatím veřejnosti nepřístupná.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsHistorická budova Národního muzea se tak připojuje již k více než 16 milionům kilometrů městských center, památek nebo interiérů významných světových kulturních institucí, které jsou právě pomocí Street View detailně zmapovány. Specialitou u Národního muzea je, že některé snímky byly pro Street View pořízeny v noci, takže se mohou virtuální návštěvníci podívat, jak to uvnitř vypadá po soumraku.
Konkrétně si ve Street View můžete prohlédnout prostory atria, hlavního vstupu, schodiště, prozatím veřejnosti nepřístupné místnosti 2. patra, kostru plejtváka myšoka, kupoli a Panteon. V rámci České republiky ve Street View najdete také například všechny tuzemské památky UNESCO, několik hradů i zámků a také trasu Jizerské 50, byt Jaroslava Foglara či Muzeum Járy Cimrmana.