Za miliardy prodal firmu, pak se roky soudil a vyhrál. Teď zmizel na dně moře, kolegu srazilo auto

Mike Lynch v červnu vyhrál spor o prodej své firmy. U Sicílie se s ním nyní potopila jachta, o víkendu pak auto srazilo jeho spolupracovníka od soudu.

Luboš KrečLuboš Kreč

navrh-bez-nazvu-1Story

Foto: Wikimedia Commons / Royal Society / CC A-SA 3.0 Unported

Zakladatel Autonomy Mike Lynch

0Zobrazit komentáře

V červnu kalifornský soud zprostil britského podnikatele Mika Lynche obžaloby z podvodu, kterého se měl dopustit, když před 13 lety prodal za 12 miliard dolarů svou firmu Autonomy do rukou obra Hewlett-Packard. Zamotaná a pro obě strany bolavá sága se zdála být alespoň na území USA u konce. Nyní podle všeho skončila definitivně a tragicky – Lynch se nejspíš utopil při havárii své jachty u břehů Sicílie, kam vyrazil oslavit vítězství u soudu.

Thomas Bayes byl významným britským duchovním konce 18. století. Historie si jej ovšem pamatuje jako matematika a statistika, který dal jméno jednomu ze směrů teorie pravděpodobnosti: Bayesova věta, respektive Bayesova interference či bayesovská statistika. Ale byla po něm pojmenovaná i luxusní šestapadesátimetrová plachetnice, která se v pondělí potopila kousek od sicilského Palerma.

Na palubě bylo tu noc jednadvacet lidí, kromě několika členů posádky především hosté majitelky lodi Angely Bacares a jejího muže Mika Lynche, kteří s ním vyrazili na Středozemní moře na oslavu. Podnikatel je pozval na výlet poté, co si v červnu vyslechl zprošťující rozsudek od poroty kalifornského soudu. Ta řekla, že se nedopustil podvodu při prodeji své společnosti Autonomy. Koncern HP za ni v roce 2013 zaplatil 12 miliard dolarů a ve své době to byl jeden z největších technologických dealů, který v Británii katapultoval Lynche mezi byznysové hvězdy. Říkalo se mu dokonce britský Bill Gates.

V troskách jachty, kterou v roce 2008 vyrobila italská společnost Perini Navi, spolu s IT magnátem zemřeli nejspíš také investiční bankéř a šéf Morgan Stanley Bank International Jonathan Bloomer se svou ženou nebo Lynchův advokát z kanceláře Clifford Chance Chris Morvillo. Jejich těla pravděpodobně uvízla ve vraku, který se nachází na dně moře v hloubce 50 metrů.

Loď kotvila u břehů Sicílie ve chvíli, kdy meteorologové varovali, že riziko extrémních jevů sílí v celém regionu, teplota vody totiž vystoupala ke 30 stupňům. Pravděpodobnou příčinou havárie se stala vodní smršť či vodní sloup, v podstatě tornádo nad mořskou hladinou, které plavidlo silně poškodilo. Záchranářům se podařilo dostat do bezpečí 15 lidí včetně Lynchovy manželky, šest lidí se ale pohřešuje.

A jelikož pravděpodobnost v tomto příběhu hraje větší než malou roli, není bez zajímavosti, že o víkendu v Británii zemřel bývalý viceprezident Autonomy Stephen Chamberlain, který seděl v USA s Lynchem mezi obžalovanými. Chamberlaina srazilo auto, když si šel zaběhat. Milovníci konspiračních teorií by se mohli ptát: Jaká je pravděpodobnost, že se něco takového stane v rozmezí pár dnů?

A nejenže Lynch na lodi chtěl oslavit své vítězství, ale hlavně se teprve dva měsíce radoval ze skutečné svobody – až do červnového verdiktu strávil 13 měsíců v domácím vězení v Kalifornii, ve kterém byl od chvíle, kdy jej Velká Británie vydala v roce 2022 ke stíhání do USA. Američané se jej snažili dostat za mříže od roku 2018.

Jak je možné, že z dealu, který byl svého času vzývaný jako ukázka famózního byznysového úspěchu, se stala noční můra všech jeho strůjců? Mike Lynch měl už předtím pověst zdatného podnikatele a matematika, který vzešel z podhoubí univerzity v Cambridge (kde mimochodem platil za ikonu). Už v 80. letech založil úspěšnou softwarovou firmu Cambridge Neurodynamics, z níž se pak v 90. letech vydělilo Autonomy.

HP ji koupilo v roce 2013 za necelých 12 miliard dolarů, jenže už rok poté odepsalo z investice bezmála devět miliard dolarů. A obvinilo Lynche a spol., že před prodejem zmanipulovali čísla a data a hodnotu svého podniku zásadně přifoukli. Zatímco Lynch a Chamberlain od soudu v USA nakonec odešli zproštěni viny, jejich kolega a bývalý finanční ředitel Sushovan Hussain dostal už dřív za oceánem pět let natvrdo.

Devětapadesátiletý Brit jakoukoli svoji vinu rozporoval. Britští vyšetřovatelé, kteří se kauzou původně zabývali, ji odložili, a tak se HP obrátilo jednak na civilní soud, který ještě není ukončený, jednak na americké úřady. Američtí prokurátoři Lynche s Chamberlainem obvinili z podvodného jednání hned v 11 bodech obžaloby, jejich vinu se jim ale prokázat nepodařilo. Sám Lynch spor označil jako „bizarní“.

A bizarní je, zdá se, i tragická dohra pro hlavní účastníky této nakonec paradoxně vítězné ságy.