Za odstěhování z Tokia až 3 miliony jenů. Japonská vláda chce zvrátit nepříznivý demografický vývoj
Venkov v zemi vycházejícího slunce láká na mnohé krásy, mladých japonských rodin v něm však příliš nenajdete. Tamní kabinet se to snaží změnit.
Jestliže má nějaká země problém s tím, jakým směrem se ubírá její demografický vývoj, pak je to Japonsko. Počet nově narozených dětí rychle klesá, od roku 2010 je na sestupu také celková japonská populace. Navíc oblasti, které nenabízejí dostatek pracovních příležitostí a jsou odtržené od větších měst, jsou čím dál prázdnější. Japonská vláda se nyní chystá demografický vývoj ovlivnit a rodinám s dětmi plánuje nabídnout finanční injekci, když se odstěhují z Tokia. Informoval o tom deník Financial Times.
Kabinet premiéra Fumia Kišidy reaguje na vylidňování a rychlé stárnutí oblastí mimo metropoli a další velká japonská města. Rodiny s dětmi chce motivovat k vystěhování do rurálních oblastí Japonska tím, že dostanou jednorázový bonus jednoho milionu jenů na dítě až do maximální výše tří milionů jenů.
Početnější rodiny tak mají možnost takto získat za současného kurzu v přepočtu asi půl milionu korun. Vláda navíc plánuje částku ještě navýšit v případě, pokud se ekonomicky aktivní členové rodiny rozhodnou v novém místě bydliště podnikat. Pro získání bonusu však potřebují splnit jednu podmínku – mimo Tokio musejí zůstat po dobu alespoň pěti let, jinak budou muset podporu vrátit.
Do schématu finančního bonusu se podle agentury Kjódó zapojilo 1200 municipalit, tedy 80 procent z celkového počtu v Japonsku. Polovinu částky tak zaplatí přímo municipality, polovinu pak samotná vláda. Ta doufá, že do roku 2027 se do venkovských oblastí z Tokia odstěhuje alespoň deset tisíc lidí. A samotné municipality na výhody života mimo hlavní město už upozorňují na svých webových stránkách.
Například vesnice Umadži na ostrově Šikoku láká na vůni citrusů juzu, které se v této oblasti pěstují, jako i na hlídání dětí zdarma – bez pořadníku, protože těch nejmenších je zde jako šafránu – a bezplatnou lékařskou péči pro studenty do 18 let. Malé vesnice a města mají na svých stránkách informace také přímo pro ty, kdo uvažují o stěhování, a s lidmi sdílejí též inspirační videa rodin, které tak již učinily.
Přelidněné Tokio a periferie zející prázdnotou
Japonské hlavní město Tokio totiž dlouhodobě praská ve švech. V současnosti jeho populace čítá téměř 14 milionů lidí, když se ale zahrnou i přilehlé oblasti, dosahuje téměř 40 milionů obyvatel. Nejlidnatější prefektura Japonska je totiž považována za ekonomicky nejatraktivnější, přitahuje tak populaci ze všech koutů země. Průměrná cena bytu se zde loni podle Realitního ekonomického institutu pohybovala kolem 225 tisíc korun za metr čtvereční. Výstavba nových bytů přitom klesla přibližně o 30 procent.
Značný počet obyvatel přitahují také další velká města, jako je například Ósaka. Části země, které jsou významným aglomeracím vzdálené, se ale potýkají s opačným problémem – populace v nich rychle klesá a stárne. Roste tak počet opuštěných domů, zvaných akija, kterých bylo podle posledního sčítání v roce 2018 8,49 milionů a podle odhadů pro letošní sčítání číslo přesáhne už 10 milionů. Tento vývoj způsobuje jev, který se v Japonsku nazývá „města duchů“.