Za včasnou prevenci vážných chorob. Tajemná firma zakladatele Spotify získala 1,5 miliardy

Švédské zařízení, které lékařům pomůže s preventivní péčí o pacienty, zaujalo zvučná investorská jména. Investice poslouží na expanzi.

Filip HouskaFilip Houska

neko-health

Foto: Neko Health

Daniel Ek a Hjalmar Nilsonne, spoluzakladatelé Neko Health

0Zobrazit komentáře

Dal vzniknout Spotify, které jednou provždy změnilo hudební průmysl a nabídlo lidem miliony skladeb na jednom místě na pár kliknutí. A relativně levně. Daniel Ek chce být ovšem znám i jako člověk, který posune kupředu oblast zdravotnictví. Ostatně se o to už snaží roky, ale potají, bez většího mediálního zájmu. Před několika měsíci ale se svým novým zdravotnickým startupem vystoupil ze stínu – a teď na jeho další rozvoj získal skoro 1,5 miliardy korun.

Startup pod názvem Neko Health, který Daniel Ek založil spolu s Hjalmarem Nilsonnem, vznikl už před čtyřmi lety. Do začátku letošního roku ale o něm reálně nikdo nevěděl, zakladatelské duo drželo vše takříkajíc pod pokličkou. Když ale pak oznámil, že jeho zaměřením bude pomoc lékařům s preventivní péčí o pacienty, začal být rázem mnohem zajímavější. Jde totiž o oblast, která si opravdu má zasloužit lepší přístup.

Hlavní problém, který chce firma řešit, je fakt, že dnešní systém primární zdravotní péče neposkytuje lékařům potřebný čas a potřebné zdroje k tomu, aby se na preventivní péči mohli zaměřovat. A nejen podle výzkumů Neko Health je právě včasná detekce a preventivní vyšetření pacientů zásadní k tomu, aby se předcházelo vážným komplikacím. Proto ve švédském Stockholmu průběžně testuje své vlajkové zařízení.

Do kliniky, kterou startup ve švédské metropoli založil, umístil speciální skener o sedmdesáti senzorech, jenž zvládne mapovat desítky milionů datových bodů o kůži, srdci, cévách, dýchání, zánětech a podobně. Pomocí umělé inteligence se pak mají diagnostické schopnosti zařízení zlepšovat, lépe řečeno zpřesňovat. Není se tudíž čemu divit, že technologie zaujala zvučná investorská jména, která vytáhla velké peníze.

neko_1

Foto: Neko Health

Přístroj pro diagnózu od startupu Neko Health

Přes 65 milionů dolarů (necelých 1,5 miliardy korun) do Neko Health posílá britská investiční společnost Atomico, za kterou stojí spoluzakladatel kdysi velmi oblíbené videokomunikační služby Skype Niklas Zennström, spolu se švýcarskou investiční firmou Lakestar a americkým General Catalyst. Zennström se připojí do představenstva startupu. Valuaci Neko Health zatím nekomentuje.

Už v roce 2018, kdy Neko Health pod názvem HJN Sverige vzniklo, do něj Ek přes svou investiční firmu Prima Materia investoval – podílel se na částce okolo 30 milionů eur, v dnešním přepočtu zhruba 710 milionů korun. Magazín Sifted ale dodává, že koncem loňska měl získat dalších přes 4,5 milionu eur, tedy 100 milionů korun. Šlo o navýšení většího kola financování ze začátku roku.

Nová investice má sloužit na další rozvoj a expanzi za hranice Švédska, kde se první klinika se zmíněným zdravotnickým zařízení letos v únoru otevřela. Ta už mimo jiné hlásí zájem zákazníků, kteří si za 250 eur mohou zaplatit deseti- až dvacetiminutové vyšetření celého těla. Startup už měl od zahájení provést přes tisíc vyšetření, přičemž další tisíce lidí mají být na čekací listině.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Velká část dnešního systému zdravotní péče byla navržena před více než padesáti lety,“ uvedl v únoru Ek. „Současně se zdravotnictví dlouhodobě vyznačuje neudržitelným trendem nákladů a silně zatíženou lékařskou profesí. Není zvláštní, že od roku 1965 každý rok kontrolujeme svá auta, ale jakmile jde o zdraví, tak čekáme, až se nám tělo rozpadne, než s tím něco uděláme?“ ptá se řečnicky.

Neko Health se pouští do rozjetého oboru, kde se vyskytuje široká škála technologických vychytávek pro prevenci a zlepšení zdraví. Ať už jde o takzvanou telemedicínu, která se rozvíjí také v Česku, větší integraci chatbotů, jež zvládnou odpovídat na základní požadavky pacientů (a tím šetřit čas doktorům), nebo třeba služby genetického testování či terapeutické platformy.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs