Za zelenější kontinent. Evropská unie a Bill Gates investují 820 milionů eur do ekologických technologií

Jiří SvobodaJiří Svoboda

gates1

Foto: Daina Le Lardic/EP

Bill Gates na návštěvě v Evropském parlamentu

0Zobrazit komentáře

Padesát jedna miliard tun. Takové množství skleníkových plynů každoročně vypustí lidstvo do atmosféry a nemalým dílem se na tomto čísle podílí i státy Evropské unie. Čím dál tím reálnější obrysy tak získávají kroky, které to mají změnit, včetně zbrusu nové iniciativy, v jejímž rámci se EU spojí s miliardářem a filantropem Billem Gatesem a investuje 820 milionů eur.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu oznámila, že Evropská unie uzavírá partnerství s Breakthrough Energy, kapitálovým fondem, který založil právě čtvrtý nejbohatší muž světa Bill Gates. Vzniknout by tak měl jakýsi katalyzátor urychlující vývoj technologií, jež pomohou Unii k dosažení stavu uhlíkové neutrality.

„Dekarbonizace globální ekonomiky je největší příležitost k inovaci, jakou kdy svět viděl. Evropa v ní bude hrát kritickou roli, protože už tuto snahu demonstrovala v oblastech vědy, inženýrství a technologií,“ uvedl Gates s tím, že věří, že nové partnerství pomůže Evropě se na cestu k uhlíkové neutralitě dobře připravit.

ursulavonderleyen

Foto: EP/Flickr

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Program by měl v příštích pěti letech rozdat v přepočtu téměř 21 miliard korun inovativním technologiím, jejichž vývoj by jinak trval příliš dlouho. Konkrétně se soustředí na čtyři oblasti: zelený dusík (ve smyslu paliva), udržitelná letecká paliva, přímý záchyt skleníkových plynů ze vzduchu a dlouhodobé uchovávání elektrické energie (jinými slovy vývoj lepších baterií).

Z tiskové zprávy Evropské komise vyplývá, že Breakthrough Energy a EU budou na programu participovat rovným dílem. V případě Unie poputují na čtyři zmíněné oblasti veřejné peníze z fondů Horizon Europe (celkový rozpočet 95,5 miliardy eur) a Innovation Fund (rozpočet 10 miliard eur). EU počítá také s možností přímých investic do konkrétních projektů ze strany členských států.

Tato iniciativa nám umožní stát se prvním uhlíkově neutrálním kontinentem do roku 2050. Evropská komise proto mobilizuje masivní investice do nových a transformujících se odvětví, které chce realizovat v příští dekádě. To je důvod, proč ráda pojím síly s Breakthrough Ventures,“ uvedla Leyenová.

Nad rámec těchto informací není ani jedna ze stran prozatím příliš konkrétní. Zástupce fondu Breakthourgh Energy nicméně pro CzechCrunch doplnil, že program se bude soustředit výhradně na projekty, které sídlí v EU nebo přidružených zemích. Lze tedy očekávat přímý dopad Gatesových peněz v Evropě.

Jisté také je, že pro amerického miliardáře jde o srdeční téma, které ostatně v detailu rozvedl ve své knize How to Avoid a Climate Disaster (v plánovaném českém vydání Jak zabránit klimatické katastrofě) z letošního února.

Investice do neznáma

Zakladatel Microsoftu svou publikaci opřel o dvě čísla – o 51 miliard a nulu. Jednapadesát miliard tun vyprodukovaných skleníkových plynů ročně totiž popisuje aktuální situaci, nula zase stav, kam se podle Gatese jako lidstvo musíme dostat, aby naše planeta zůstala obyvatelná.

Mimo jiné v knize prozrazuje i poměrně tvrdou investiční strategii, kterou ve svém ekologickém fondu Breakthrough Energy aplikuje: investuje pouze do technologií, které mají za cíl odstranit při plném nasazení minimálně 500 milionů tun ročně, tedy zhruba jedno procento celosvětových emisí.

Tuto podmínku budou muset splnit i projekty financované v rámci nové spolupráce s EU. Technologie, které ji nesplňují, by dokonce podle Gatesových slov „neměly bojovat o omezené zdroje,které má lidstvo k dispozici. Klimatické změny Gates navíc popisuje jako velmi komplexní mechanismus, který aktivity jako výsadba stromů nebo používání elektromobilů ovlivní jen stěží.

Bill Gates také vyjadřuje otevřenou skepsi k některým dosavadním řešením situace. Třeba přímý záchyt skleníkových plynů nazývá „drahou, nevyzkoušenou technologii, která ale může fungovat ve velkém měřítku.“ Přesto do něj teď bude investovat. Program Evropské unie a Breakthrough Energy naopak nepočítá s oblastí, na kterou se Gates silně zaměřuje.

Tou jsou – možná překvapivě – cement, ocel a plasty. Výroba těchto materiálů se podle knihy každoročně postará o největší část vyprodukovaných emisí, a to rovnou o 31 procent. Pro srovnání veškerá přeprava světa stojí za 16 procenty emisí a výroba elektrické energie jich má na svědomí 27 procent.