Začaly komunitou pro ženy, teď vidí mentoring jako pomoc firmám. Femme Palette vyrostla na milionové tržby
Klára Holíková a Lucie Neumanová, zakladatelky platformy Femme Palette
Poznaly to na vlastní kůži. Samy si v kariéře prošly výzvami a usmyslely si, že by byl dobrý nápad vytvořit pro podobně smýšlející lidi prostor – a začít ženami. Lucie Neumanová a Klára Holíková odstartovaly platformu Femme Palette jako komunitu, ale došly s ní mnohem dál – dnes je z ní silný mentoringový program, jímž si prošlo 550 lidí, a zároveň fungující projekt s milionovými tržbami. Femme Palette chce ale růst víc. Platforma si teď našla firemní zákazníky v zahraničí a nakročila ke svým globálním cílům.
Říká se mu impostor syndrome, česky se překládá jako syndrom podvodníka. Vyjadřuje přesvědčení, že ač může být člověk třeba v práci na vysoké pozici, nemá správné kompetence a svými schopnostmi si ji nezasloužil. Tedy, že si ji nezasloužila. Spíš se totiž setkáte s označením syndrom podvodnice.
„To se opravdu hodně řeší,“ přitakává Lucie Neumanová, když hovoří o tom, s čím ženy do programu vstupují. „Většina holek, které se přihlásí, nějaký ten impostor syndrom mají. A uvědomují si to. Teď se o tom hodně mluví. Tak vědí, co to je. Takže si to můžou pojmenovat. A jak si to pojmenují, můžou na tom pracovat,“ říká.
Když máte dojem, že jste správná osoba na správné pozici, líp se vám vyjednává o platu. O dalších kariérních cestách. Nebo jste vůbec ochotnější do nějaké takové změny vůbec skočit. „V pracovním prostředí se ženy prostě chovají jinak než muži. Sama jsem si to vyzkoušela, a možná kdybych udělala něco jinak, rostla bych v kariéře rychleji,“ krčí rameny Neumanová.
Femme Palette přesně na takovém přístupu pracuje. Mentoringem tu už prošlo dohromady 550 lidí. Z toho 350 jen loni, což ukazuje, jak se v posledním roce platforma rozšiřuje. Celkem 40 procent z nich je přitom ze zahraničí. Globálních klientů je hned několik, za všechny například londýnská firma Sthree. Letos posílá do programu 30 účastnic, které se budou rozvíjet v dovednostech potřebných pro vedení lidí.
Slovo účastnic je tu jedním z důležitých momentů. Se zaměřením na ženy Femme Palette začínala. A i když stále tvoří významnou část takzvaných mentees, tedy těch, kteří čerpají inspiraci a znalosti svých mentorů, je vidět, že se přidávají i muži. Muži se ostatně do velké míry účastní i z druhé strany: celkem 40 procent mentorů tvoří právě oni.
„Jejich role je v rozvoji a empowermentu žen naprosto zásadní, takže čím víc mužů budeme mít v naší komunitě, kteří rozumí a pomáhájí ženám kolem sebe, tím lépe my naplníme naše poslaní,“ popisuje Klára Holíková.
Na druhý pokus. Klidně od nuly
Tržby Femme Palette v loňském roce přesáhly čtyři miliony korun, což znamená, že vyrostla skoro o třetinu. Rozšířila se na šest pracovníků a další čtyři, kteří jí s činností pomáhají na částečný úvazek. Služby Femme Palette už si vyzkoušely firmy Mews, Showmax, Donio, Storyous, a Livesport.
Pro firmy se platforma stala prostředkem, jak nechat své pracovníky růst. Z pohledu zaměstnanců je zas zajímavým firemním benefitem. „Já jsem mileniál. A hodně lidí v tom programu jsou mileniálové taky. Víme, že většina jich je mezi 25 a 35 lety. Lidé shání něco, co je bude naplňovat a bavit. Chtějí dělat něco, co bude mít pozitivní dopad na svět i na jejich psychiku,“ vysvětluje Neumanová.
Přeloženo do řeči mladších, či naopak starších: pokud se tito lidé ve své práci nebudou cítit naplněni, zkusí to prostě znovu. Klidně od nuly. Tedy ideálně si předtím o své budoucí kariéře něco zjistí. Femme Palette se jim přesně proto rozhodla nabídnout prostor, který je napojí systémem jeden na jednoho s někým, kdo už v dané oblasti zkušenosti má.
Inspirace od žen v mužském světě
Lucie Neumanová šest let působila jako marketérka a později designérka v různých amerických startupech v San Francisku. Během té doby se okolo ní točily myšlenky, které řešily rovné příležitosti pro ženy a muže, budování komunity a vzájemnou pomoc.
Až tehdy si uvědomila, že něco takového se skutečně týká i jí. A že je fajn mít komunitu, která vám s tím pomůže. Sama tehdy pracovala pro startup Springboard, kde pomáhala studentům dostat se do technických oborů, a tak obě myšlenky spojila dohromady.