Ochrana od Ještědu. Liberecká univerzita vyrábí speciální nanoroušky a filtry, které vylepší domácí roušky
Univerzitní šití speciální roušek z nanomateriálu
Technická univerzita v Liberci (TUL) přichází s dalším plánem, jak zajistit bezpečnost exponovaným pracovníkům a prakticky všem českým občanům v boji proti koronavirové nákaze. Poté, co v důsledku lavinové poptávky rozjela hromadnou výrobu roušek s nanovlákennou vrstvou, se začíná zaměřovat také na filtry ze stejného materiálu, které se mohou vložit i do doma vyrobených roušek a mají ochranu díky slíbenému zachycení 50 až 90 procent částic velikosti virů ještě více posílit.
Šije celé Česko. Takto jednoduše by se daly shrnout aktivity Čechů v posledních týdnech. Domácí výroba látkových roušek se u nás utrhla ze řetězu a namísto spoléhání na zajištění zdravotních ochranných zásob od vlády se lidé rozhodli vzít situaci do svých rukou. Nejsou v tom však pouze jedinci, ale rovnou celé organizace, které berou šití roušek jako svůj vedlejší projekt.
Slibné nápady se valí především ze severu Čech. Velké pozornosti se dnes těší značka Safety Nano Protect, jež z textilního závodu v České Kamenici produkuje denně tisíce roušek z nanomateriálu a nastavuje nový trend, kterým by se obličejová ochrana proti virovým nákazám mohla ubírat. O něco podobného se snaží i zhruba šedesát kilometrů vzdálený Liberec, respektive tamní technická univerzita.
Lidé z její strojní fakulty před týdnem proměnili zasedací místnost na provizorní šicí dílnu, v níž dávají dohromady speciální ústenky založené na nanovlákenné membráně, která je vyráběna metodou elektrostatického zvlákňování střídavým elektrickým proudem. Poté se nanáší přímo na netkanou textilii tak, aby se ochranný nanomateriál nacházel uvnitř roušky.