Záchrana života na jeden klik i pro Maďarsko. Brněnská aplikace Záchranka míří s více než milionem uživatelů na jih
Jedno tlačítko, které dokáže zachránit život. Právě na této rovnici již čtvrtým rokem staví brněnský tým v čele se zakladatelem Filipem Maleňákem aplikaci Záchranka, která slouží jako nouzová pomoc během kritických situací na horách, potažmo kdekoliv, kde je zdravotní zásah zrovna potřeba. Není proto divu, že se aplikace těší velkému uznání ze stran veřejnosti i záchranářů.
Vše přitom začalo jako bakalářská práce, kterou Maleňák sepisoval během studia na VUT v Brně. Tehdy si představoval, že vyvine aplikaci, díky níž by lidé mohli jedním delším stisknutím červeného tlačítka zavolat zdravotnické záchranné složky, které by navíc díky automaticky odeslaným GPS souřadnicím přesně věděly, kde se zraněná osoba nachází.
Celý princip pak se svým týmem posunul na úroveň, kdy dispečinku záchranářů současně s nouzovou zprávou a lokalitou dorazí i jméno zraněného, kontakt na blízké a informace o nemocech jako diabetes nebo onemocnění srdce, což může pomoci se v zásahu zorientovat ještě předtím, než na místo záchranný tým dorazí.
Neméně důležitým aspektem fungování Záchranky byla i dostupnost v jiných zemích, kam Češi rádi cestují. Netrvalo dlouho a podpora aplikace byla rozšířena i do slovenských hor a Rakouska, kde funguje totožně jako v Česku. Nyní přichází další zásadní expanze, a to konkrétně do Maďarska, kde chce Maleňákův tým narušit komunikační bariéru, která je pro Čechy cestující do této země poměrně logická.
Přímo k maďarským záchranářům
V případě, že se kritická situace přihodí za maďarskými hranicemi, uživatelé mohou využít obdobný princip přivolání pomoci, jako znají z Česka. Vše se opět založeno na výrazném červeném tlačítku, které stačí přidržet pro zavolání tamních zdravotnických záchranných složek, přičemž se objevuje i tabulka devíti nejčastějších zdravotních problémů a poranění pro zrychlení celkové komunikace.