Pomoc na dálku. Funkce videohovorů v aplikaci Záchranka již reálně pomáhá při záchraně lidských životů
Česká aplikace Záchranka patří mezi ty nejužitečnější nástroje, které můžete mít ve svém telefonu nainstalované. A to i přesto, že u ní platí pravidlo: čím méně se používá, tím lépe. Díky nové funkci videohovorů, která z ní dělá celosvětový unikát, se stává ještě užitečnější a může pomoci i při nejnáročnějších situacích, v nichž mnohdy rozhodují vteřiny.
Účastníci kurzu první pomoci jsou školeni v užívaní zdravotnického materiálu a pomůcek, rozpoznávání zranění a poskytování první pomoci. Zároveň si však mohou vyzkoušet některé z modelových situací, a to i tu, která je noční můrou i pro profesionály s mnohaletou praxí.
Takzvané třídění raněných nastává v momentě, kdy se ocitnete na místě, kde je více zraněných osob a je nutné rozhodnout, komu bude poskytnuta pomoc jako prvnímu, kdo ještě vydrží a u koho již nemá oživování žádný význam. Běhat mezi raněnými musí být pro každého extrémně stresovou záležitostí, ovšem pokud má v telefonu aplikaci Záchranka, nemusí být ono třídění přímo v jeho režii.
Díky novince v podobě videohovorů totiž dispečeři získávají okamžitý obrázek o tom, v jaké situaci se volající ocitl, díky čemuž je celý proces záchrany daleko efektivnější. Stejně tak získávají daleko lepší přehled o situaci i sami záchranáři mířící na místo nehody. Na základě toho mohou alespoň zčásti dopředu naplánovat postup operace, což může přidat cenné vteřiny, jež často rozhodují o životě a smrti.
Neznamená to však, že jsou videohovory spouštěny při každém hovoru vytáčeném skrze Záchranku. Její uživatelé, kterých je zhruba 1,3 milionu, novinku ve své aplikaci ani nepostřehnou. Důvod je prostý. O tom, zda bude videohovor aktivován, totiž nerozhoduje volající, ale dispečer na druhé straně linky, který bude k tomuto řešení přistupovat spíše v opravdu krizových situacích.