Zachrání nepoužitelné srdce, 3D tiskem či virtuální realitou pomohou s transplantací. V pražském IKEMu inovace slouží zdraví

Iva BrejlováIva Brejlová

ikem_3d_srdce

Foto: IKEM

IKEM si při zachraňování životů pomáhá i 3D tiskem

0Zobrazit komentáře

Přesně tento druh záběrů se vám vryje do paměti. Ve speciální míse, vyplněné měkkou hmotou, je srdce napojené na hadičky. Nedá se říct, že leží. Naopak, silně poskakuje. Laikovi se až vnucuje pocit, že stačí jeden silnější pohyb a možná ze svého místa vyskočí. Ředitel pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Michal Stiborek ukazuje jedno z mnoha technologických řešení, která tam zachraňují životy.

„Tohle je schopné zachránit srdce, které by jinak nešlo použít. Tohle rovná se jeden zachráněný člověk. Je to naprostý unikát,“ popisuje s nadšením. Hovoří o srdci napojeném na takzvané perfusory. Ty orgán pročišťují a vyživují a jsou schopné prodloužit na dvojnásobek dobu, kdy je schopen být mimo tělo.

Co se týče technologií zaměřených na tento důležitý orgán, má jich zařízení v nabídce víc. Třeba biologicky kompatibilní srdce, což je zcela umělé zařízení vytvořené tak, aby jej tělo neodmítalo. „Je to mimochodem vedlejší projekt zbrojního výzkumu,“ dodává Michal Stiborek.

prvni-pacient-s-biokompatibilnim-umelym-srdcem-v-cr-ikem

Foto: IKEM

Biokompatibilní umělé srdce

IKEM má i řadu dalších vymožeností, které ho řadí k technologické špičce v oboru. 3D zobrazení a tisk orgánů, který pomáhá s přípravou na operace. Brýle na virtuální realitu určené k témuž. Nebo také řadu obyčejně znějících aplikací, které zachraňují neméně lidských životů. Tady má IT oddělení velké jméno.

Funguje v něm 56 zaměstnanců s různorodým zaměřením. Od těch, kteří mají na starosti provoz systémů, podporu koncových uživatelů a vývoj, až po pracovníky, kteří řeší podporu vědeckých projektů. O tom, jak je IT důležité k chodu superspecializovaného pracoviště v Česku a největšího transplantačního centra v Evropě, přišli jeho zástupci vyprávět na akci Innovation Heroes.

***

Innovation Heroes je událost představující technologie, které už teď zlepšují životy. Další její vydání se uskuteční 23. listopadu v Kampusu Hybernská od 16 hodin a řeč bude o smart cities a hlavním městě.

Jak se inovuje v Praze? Jak umělá inteligence podporuje přirozený tep metropole? Jak se díky datům budeme v budoucnu v Praze pohybovat? Jak vznikají a jak se realizují nápady, které posouvají metropoli do budoucna? A jaké novinky můžeme čekat a jak se do inovačního procesu lze zapojit?

Odpovědi přinese právě další akce Innovation Heroes. Mezi jinými vystoupí Lenka Kučerová z prg.ai, Bob Kartous z Pražského inovačního institutu nebo Jaromír Beránek, předseda Výboru pro IT a Smart City ze zastupitelstva Prahy. Více informací najdete na facebookových stránkách události, vstup je zdarma.

Videozáznam z události Innovation Heroes o IKEMu najdete na konci článku. Podívejte se na srdce bijící mimo tělo v čase 1:15:40.

***

Co s těmi brýlemi?

Když kdysi přinesl na jednání s ředitelem IKEMu šéf zdejšího IT Petr Raška brýle na virtuální realitu, jeho nadřízený nechápal jejich smysl. „Ptal jsem se ho, co budeme střílet,“ říká s úsměvem Stiborek. Jenže místo střílení ve videohře ředitel instituce objevil, jak je ve virtuálním prostředí na základě dat možné zobrazit celý orgán.

To znamená, že se chirurg před zákrokem může podívat do míst, která by bez zařízení jen odhadoval. „Vidí, jak je orgán zásoben krví. Umí si spočítat, jakou část z něj tvoří nádor. Takže třeba v případě jater může dopočítat, jaká část jich musí zůstat,“ vysvětluje Stiborek.

innovation-heroes-inno-heroes-eu

Foto: Innovation Heroes

Petr Raška, vedoucí Odboru informatiky, a Michal Stiborek, ředitel IKEMu

Metoda 3D zobrazování je tu od té doby oblíbená. Nejde přitom jen o virtuální prostory. Zároveň je jejím vedlejším efektem skutečnost, že lidé, kteří sem přijdou darovat vlastní ledvinu, s ní také odcházejí – ovšem coby se suvenýrem vytištěným 3D tiskem v náručí.

„Lékař se ve třech dimenzích seznamuje s konkrétní ledvinou a je schopen provést operaci výrazně šetrněji k dárci,“ vysvětluje Stiborek. S 3D tiskem tu začali v roce 2018. Pilotní projekt zahrnoval konkrétní ledviny dárců, teď už ale tisknou i další orgány. Ledvin se tu vyrobí asi pět měsíčně, všechny si dárci odnášejí po operaci domů.

A tohle, tohle umí fotit

Základem technologií v péči o pacienty tu ale vlastně jsou daleko prozaičtější projekty. IKEM se pyšní několika aplikacemi, které poskytuje úctyhodnému množství lidí. Aktuálně má v péči přes pět tisíc pacientů, kteří žijí s funkčním transplantovaným orgánem. Mnoho z nich jsou podle Stiborka mladší lidé, kteří rozumí chytrým aplikacím, a toho ústav využívá.

Jedna z aplikací tak pacientům po transplantaci připomíná nutnost pravidelného braní léků a učí je hlídat si laboratorní parametry. Další funguje jako elektronická distribuce čekací listiny pro transplantační týmy, která umožňuje vybrat ideálního příjemce orgánu, ale přitom neprozrazovat citlivé informace. A pak je tu aplikace zScanner, jejíž největší benefit je podle šéfa IT IKEMu Petra Rašky skutečnost, že umí fotit.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Sestry tak vlastním telefonem můžou vyfotit například rány ošetřovaných osob a přenášet jejich snímky bezpečně do informačního systému ke kartě pacienta. Aplikace je vydaná jako open-source a je k dispozici i pro ostatní zdravotnická zařízení.

Další aplikace zCase pak vylepšuje komunikaci mezi záchrannou službou a nemocnicí, takže jsou doktoři na pacienta lépe připraveni. A právě tento nástroj je ukázkou toho, jak se IT zaměření IKEMu dostává daleko za zdi zdejších budov.

„Prokázalo se, že výsledky zákroků jsou lepší. Lékaři si je sdílí. A když viděli z jiných zdravotnických zařízení, jaké výsledky projekt má, chtěli jej taky. Stal se z toho standard,“ doplňuje Stiborek. Podle něj se zCase používá v rámci Prahy i v mnoha dalších městech České republiky.

IT firma jménem IKEM

Stejný směr prokázala místní cennost, kterou je informační systém. „Udržuje strukturované informace o pacientech v takové podobě, která umožňuje s nimi dále pracovat,“ vysvětluje Raška. Zde se systému říká Zlatokop a jeho zárodek vznikl už okolo roku 2003.

„To už bylo jasné, že počítačové systémy IKEMu hromadí data a nikdo v nich nemůže nic najít,“ vysvětluje David Hačkajlo, vedoucí Oddělení datového centra nemocnice. Tehdy za IT odborníky přišla jedna z doktorek s tím, že potřebuje najít dvacet lidí z celkem dvou tisíc pacientů. „Tenkrát jsme vykopali ten zlatý poklad z hromady dat a mnoha zpráv,“ dodává Hačkajlo.

screenshot-2021-10-20-at-09-02-18-minuty-zachranuji-zivoty

Foto: zCase

Aplikace zCase propojuje záchranku a nemocnici a šetří drahocenné minuty

Dnes je systém základem pro každodenní práci specialistů v IKEMu. Ačkoliv jej vyvinuli IT odborníci zdravotnického zařízení, začíná fungovat jako produkt technologické firmy. Zájem o něj mají mimo jiné v Liberci, v pražské Nemocnici Na Homolce nebo ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí taktéž v Praze.

„To, co je na tom ovšem asi nejzajímavější – a to ještě úplně neumíme využít – je skutečnost, že systémy shromažďují pacientská data. Jsme poměrně úzce zaměření. A kdybychom uměli správně data digitalizovat zpětně před rokem 2003, byli bychom schopni dělat spoustu prediktivní činnosti,“ dodává Stiborek.

Tedy z pohledu konkrétního příkladu: u každého pacienta jsou tu schované cenné informace o tom, jak se jeho zdravotní stav vyvíjel po každém zákroku i lékařském postupu po libovolné době, kdy se tu o něj starali. Pokud by měl počítač dostatečné množství takových dat, mohl by předvídat, jak se bude nemoc u dalších lidí vyvíjet podle jejich současného stavu, případně navrhovat další postup. „A to je další poklad,“ shrnuje Stiborek.

***

Další nápady sbírá IKEM také na největším zdravotním hackathonu ve střední Evropě s názvem European Healthcare Hackathon, který se koná v listopadu.

https://www.youtube.com/watch?v=7ytSlalaTOM

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Sázka na analýzu dat vynesla Kanadě olympijské medaile. Ženský softbalový tým dobře znal slabiny soupeřek

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

coc-softball

Foto: Mark Smith/WNT

Kanadský tým softbalistek získal na olympiádě v Tokiu bronzové medaile

0Zobrazit komentáře

Ve sportu odjakživa platí, že na to, abyste dokázali prorazit a byli úspěšní, musíte svědomitě trénovat. Může vám pomoci talent, ale bez fyzické dřiny to nejde. Při tréninku si přitom každý pomáhá různými technikami a nástroji, přičemž stále více se začínají využívat také data. I těch je ve sportu potenciálně nekonečné množství a jejich analýza může vynést klidně olympijské medaile, jak ukázali kanadští sportovci.

Z letošních olympijských her v Tokiu si kanadští olympionici odvezli celkem čtyřiadvacet cenných kovů, z toho hned sedm zlatých. To je o tři zlaté a celkově o dvě medaile víc než z předchozí olympiády v Rio de Janeiru – a svou zásluhu na tom podle Kanadského olympijského výboru (COC) má i zmíněná analýza dat.

Ovoce přinesla spolupráce se společností SAS, která patří mezi globální lídry v oblasti analytiky a umělé inteligence a s níž kanadský tým spolupracuje čtyři roky. Sportovci a jejich realizační týmy získali pokročilou datovou technologii, díky které mohli zlepšovat svou výkonnost i přípravu na jednotlivé zápasy či disciplíny. Bronzové medaile přitom i právě díky datové přípravě získaly kanadské softbalistky.

„Toto partnerství nového druhu mění hru ve vysoce výkonnostním sportu. SAS nám jako přední světová analytická společnost poskytla technologie a odborné znalosti potřebné při rozhodování, které je založené na datech, s cílem zvýšit výkony našich sportovců. Z této spolupráce jsme nadšení,“ uvedl Chris Overholt, generální ředitel a generální tajemník COC.

Dokonalý rozbor soupeře

Analýza získaných dat a jejich využití ke zlepšeným výkonům se u jednotlivých sportů logicky liší, ale samotný postup je podobný. Datoví specialisté prozatím pracují především s videozáznamy, ať už ze zápasů, či tréninků, na nichž mohou zkoumat různé aspekty hry. Trenér kanadského softbalového olympijského týmu žen Mark Smith vysvětluje, že využití dat a analytiky slouží k rozboru taktiky jednotlivých hráček, ale i celého týmu, stejně jako soupeřů.

Kanadský softbalový tým ve spolupráci se společností SAS vyvinul komplexní systém, který dokáže co nejlépe sledovat různé aspekty hry, přičemž data sbírá už od roku 2017. V přípravě na letošní olympiádu v Tokiu se pak analytici zaměřili například na nadhazování jednotlivých hráček a na základě získaných dat navrhovali možná zlepšení. Před jednotlivými zápasy pak byl důležitý i rozbor soupeře se zaměřením na jeho slabiny.

„Analytika se vždy zaměřila na pět nadhazovaček z týmů, s nimiž Kanada hrála. Cílem bylo získat jejich vzorce. Chtěli jsme vědět, jak často ve hře používají jednotlivé způsoby nadhozu. Dokázali jsme si tak udělat vizuální představu o tom, kde mají silné a slabé stránky,“ vysvětluje trenér Mark Smith, bývalý baseballista, který si v dresu Oakland Athletics zahrál v prestižní americké lize Major League Baseball.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kanadský výběr softbalistek si v tokijském turnaji připsal nejprve tři vítězství a dvě porážky, což mu vyneslo souboj o třetí místo, ve kterém uspěl, když znovu porazil Mexiko. Zlaté medaile získaly Japonky a stříbro Američanky, což byly jediné dva výběry, s nimiž Kanada prohrála. Pro kanadskou výpravu se každopádně jednalo o zisk první olympijské medaile v softbalu od roku 1996, kdy byl tento sport na olympijských hrách uveden.

„Těší nás, že naše společnost mohla vstoupit do partnerství s COC a pomoci Kanadě získat další medaile na letošní olympiádě. S pomocí našich analytických nástrojů se podařilo posunout kanadské olympijské sportovce na novou úroveň tréninkového a výkonnostního potenciálu. Tím, že využívají přístup založený na datech, vytvářejí předpoklady pro další úspěch na příštích olympijských hrách v Paříži,“ doplnil Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro Českou republiku.

***

Společnost SAS podporuje inovace v Česku a byla partnerem prvního ročníku Innovators 20, kde jsme vybírali nejkreativnější osobnosti nejen z českého byznysu, které svým talentem a úsilím v roce 2020 posunuly svět k lepšímu. Aktuálně můžete nominovat osobnosti, které nejvíce inovovaly v roce 2021!