Žádná technologie mi nepomohla se soustředěním tak jako ReMarkable. Netypický tablet nabírá na oblibě

Žádné sociální sítě, notifikace, ani zvuky. Norský vynález s pokročilým e-ink displejem je přesto chytrou, ale neinvazivní technologií.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

rm2Komentář

Foto: ReMarkable

Tvůrci slibují pocit, jakobyste psali na papír

0Zobrazit komentáře

Dotykový displej jako tablet, stylus podobný tomu, jaký má tablet, a zhruba půlcentimetrová tloušťka… jako tablet. Jenže když otevřete pouzdro a stisknete zapínací tlačítko v levém horním rohu, nic se nerozsvítí. Místo toho se zapne černobílý e-ink displej jako ze čtečky na elektronické knihy. Tak by se dal ve zkratce popsat tablet ReMarkable 2 od stejnojmenného norského startupu. Mám s ním tu čest už více než rok a s potěšením sleduji, jak se tato minimalistická technologie dostává do rukou stále více lidem. Myslím, že je odpovědí na mnohá úskalí, která s dnešní technikou jako společnost máme.

ReMarkable v posledních měsících nabírá na popularitě –v českém prostředí jste ho mohli zahlédnout třeba v rukou bývalého ministra zdravotnictví Jana Blatného. A větší prodeje jsou vidět i na číslech. Jak napsal magazín TechCrunch, firma na začátku května oznámila, že od roku 2017 prodala ve dvou generacích přes milion přístrojů a uzavřela financování, které ji vystřelilo k valuaci přes miliardu dolarů. Novopečený startupový jednorožec také řekl, že loni operoval s tržbami přes 300 milionů dolarů (sedm miliard korun) a provozním ziskem 31 milionů dolarů (729 milionů korun).

To jsou poměrně slušná čísla na firmu, která je postavená de facto na jednom produktu, jež prakticky kombinuje vlastnosti tabletu, zápisníku a čtečky na elektronické knížky. Nenainstalujete do něj žádné aplikace, nemůžete přes něj prohlížet sociální sítě. Jen číst, zapisovat či podtrhávat a importovat, respektive exportovat soubory. Navíc to není vůbec levná sranda. ReMarkable druhé generace se sice prodává za 299 dolarů v základu, ale s originálním pouzdrem a stylusem se snadno dostanete přes 500 dolarů.

Schválně jsem se podíval zpět na výpis z února 2021 – za celý set jsem tehdy vynaložil lehce přes 16 tisíc korun. Na první pohled zcela přestřelená částka, za kterou bych si mohl koupit třeba iPad. Rozhodně ale nelituji. V čem tedy spočívá to kouzlo, že tisíce lidí, včetně mě, neměli problém rozbít prasátko kvůli kusu technologie, která toho zase tolik neumí? Proč jsem si prostě nekoupil iPad? Jistou nápovědu dá některé z reklamních videí firmy. Tento tablet toho totiž jednoduše nechce umět víc.

Naopak aspiruje na to být tou nejméně invazivní a nejméně multifunkční technologií, kterou budete každý den používat. Možná vám nahradí papírový zápisník, protože i přes e-ink displej funguje psaní s minimální odezvou. A možná už nebudete chtít číst delší texty nikde jinde. Ale rozhodně si vás jako uživatele nebude držet jako klíště pomocí otravných notifikací nebo barevných blikajících elementů. Dokonce nemá ani podsvícený displej.

rm7

Foto: ReMarkable

ReMarkable 2

Nemalou cenovku, kterou jsem za svůj ReMarkable 2 zaplatil, vnímám jako cenu za možnost se v dnešním elektronickém a informačně přehlceném světě plně soustředit, koncentrovat a přitom využívat chytré technologie. Byť to tak nemusí na první pohled vypadat, ReMarkable 2 vskutku docela chytrý je – nabízí třeba synchronizaci dokumentů s Google Diskem, Dropboxem nebo OneDrivem a přidružené aplikace do telefonů i na počítač.

Pokud jsou obě zařízení navíc připojená na Wi-Fi, můžete soubory přetahovat z ReMarkablu do počítače či opačně během pár vteřin. A co víc, nedávno přibyla i funkce screen share – v reálném čase můžete prezentovat to, co kreslíte na tabletu, do desktopové aplikace. Velmi rád používám také rozšíření Chromu od ReMarkablu, které jedním klikem zkopíruje obsah webové stránky, na které právě jste, a odešle ho do zařízení. Třeba delší text z vašeho oblíbeného média, který se vám nechce číst na svítícím LED displeji, protože vás u toho vyruší dva e-maily, čtyři notifikace a pravděpodobně ho ani nedočtete, i když vás zaujal.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jestliže budete zařízení používat jako zápisník, dost možná budete mít díky matnému displeji pocit, že papír už nepotřebujete – a tak možná ušetříte nějaký ten strom. Můžete posléze využívat i funkci, která vám vaše ruční zápisky překonvertuje do digitální podoby – podporuje i češtinu, ačkoliv velmi záleží na tom, jak čitelný je váš rukopis normálně. S tím mým má zařízení celkem problém a následné opravy jsou bohužel neobratné. ReMarkable tak využívám spíš na rychlé zápisky rukou, ale hlavně čtení a podtrhávání.

Kdysi jsem s oblibou využíval čtečku Kindle, ale narážel jsem na zásadní problém – připadalo mi, že snad všechna literatura a vědění lidstva se nachází primárně v PDF souborech a jen hrstka jich existuje ve formátech vhodných pro čtečky s malými displeji. S ReMarkablem tento problém zcela odpadl – díky displeji o velikosti 10,3 palce na něm snadno přečtete i standardní „áčtyřkové“ PDF soubory, bez nutnosti složité konverze. Maličkost, která mi ale například výrazně usnadnila dokončení vysokoškolských studií.

Trefa do technologiemi přehlcené doby

Je pravdou, že ReMarkable je mladá firma, a tak se nevyhýbá některým porodním bolestem. S velkou mírou nevole se v uživatelské komunitě potkala změna z loňského října. Tehdy ReMarkable některé funkce zmíněné výše přesunul do placených měsíčních plánů a tak de facto osekal zážitek, který původně byl už v základní, nemalé ceně. Uživatelé, kteří koupili své zařízení před tímto datem, dostali automaticky nejvyšší verzi předplatného zdarma.

Tento přístup je až paradoxní, vzhledem k tomu, že jinak se firma chová velmi „prozákaznicky“ – otázky od své komunity zpracovává v zásadě během několika hodin, nabízí expresní doručení zdarma a když se mi letos v březnu ulomil kus plastu na stylusu, stačily dva emaily a za týden jsem měl nový zdarma.

I přes všechny drobné nedostatky si ale myslím, že ReMarkable se přesně trefil do potřeb dnešní a možná především budoucí doby. Mnoho z nás, tím spíš po dvou letech covidu, cítí, že máme multifunkčních blikajících a rušících technologií možná až příliš. Řešení přitom není vrátit se na stromy, ale naopak vyvíjet chytrá zařízení, které budou k psychickému zdraví přívětivější.

Vnímám tento vynález jako součást většího technologického trendu, který se pomalu dostává na povrch. Příkladem z jiného odvětví může být třeba dánský projekt Canairi, nedávno velmi úspěšný na Kickstarteru – na pohled jednoduché zařízení na monitorování čerstvého vzduchu, které má podobu roztomilého žlutého kanárka. Stejně jako ReMarkable nemá žádný svítivý displej, žádné aplikace, žádné zvuky. A přece uvnitř chytré senzory, které dělají život o něco kvalitnějším.

Jak udržet zisk, když se všechno kolem mění? Firmy musí nasadit digitální technologie a inovovat

Ředitel strategických inovací Trasku Jan Antoš popisuje, co musí firmy udělat, aby přečkaly nejistou dobu a vyšly z ní silnější.

Jan AntošJan Antoš

antos-traskKomentář

Foto: Trask

Jan Antoš, výkonný ředitel pro strategické inovace v Trasku

Dynamika změn, které ve světovém byznysu způsobuje pandemie, válka na Ukrajině a přerušení dodavatelských řetězců, je nevídaná. Lídři velkých firem jako by řídili kamion na silnici plné zatáček skrytých v mlze. V okamžiku, kdy nevidíme jasně dopředu, je při řízení auta i firmy nejdůležitější rychle reagovat a držet se v bezpečí. K posílení těchto schopností by měli směřovat velcí byznysoví hráči. Už jste slyšeli o hyperautomatizaci?

Nasadit digitální technologie a inovovat, to je podle ředitele strategických inovací tuzemské společnosti Trask Jana Antoše klíč k přežití. Na konferenci Trask Future Insight proto představil trendy, které i ze současné situace dělají příležitost pro další růst. Teď je podrobně představuje v komentáři pro CzechCrunch.

***

Loni byl dobrý rok. Ten letošní může být taky

Navzdory koronaviru vykázaly firmy v roce 2021 nebývale vysoké marže. Udržet je na podobné výši letos nebude snadné. Zisk navíc požírá rekordní míra inflace. Běžnou odpovědí firem v podobné situaci bývá zvýšení cen. Jsou tu ale další, možná lepší možnosti. Nejdůležitější z nich jsou optimalizace nákladů, zvýšení produktivity a efektivity.

Velkou pomocí pro to může být hyperautomatizace – strojové zpracování těch procesů, o kterých jsme mysleli, že strojově zpracovat nejdou. Čeho se týká? Například obrovského množství nestrukturovaných dat, které firmy produkují a nijak s nimi dál nenakládají. Taková data jsou v podstatě všude, jde o e-maily, smlouvy, hovory nebo data z webu. Jejich analýzou můžeme najít spoustu nových způsobů, jak dělat věci automaticky.

Zatímco dnes digitalizujeme procesy uvnitř firem, zanedlouho budeme automatizovat celý byznys. Produkty se začnou samy upravovat podle zákazníků, ekonomika bude programovatelná, novými klienty firem se stanou stroje – machine customers.

data-min

Efektivní práce s daty je základ

Už dnes si dokáže tiskárna od HP sama objednat inkoust, který jí dochází. A není daleko doba, kdy si samohybný taxík od Googlu sám nakoupí benzín či elektřinu na provoz, sám zaplatí parkování a mýto a sám zajede do servisu. Do jakého? Na to budou muset najít odpověď úplně nové nástroje, protože pomocí klasického marketingu auto nepřemluvíte.

A abychom nezapomněli na zvyšování cen – i to jde dělat chytře. Analytika už dnes začíná pomáhat s personalizací cen tak, abychom zákazníkovi dali produkt nebo službu přesně za tolik, kolik je ochotný zaplatit právě v této konkrétní chvíli. Je k tomu samozřejmě potřeba datové modelování a analýza v reálném čase, nikoliv běžné porovnávání s konkurencí jednou za rok.

Lidé chtějí jiné věci než dřív. Třeba digihalenku

Pandemie, lockdowny a práce z domova změnily očekávání, která mají lidé od značek. Řada firem mění své služby tak, aby lépe vyhovovaly novému nastavení. Digitální prodejna COOP v jižních Čechách je přes den normálním obchodem a v noci funguje jako velký automat na potraviny.

Aplikace Strava zase umožňuje závodit běžcům na jedné trase, i když se na ní kvůli obavám z větších skupin nemohou shromáždit v jeden čas. Z tradičního rozdělení produktů na ty, které fungují buď digitálně, nebo fyzicky, se byznys postupně vymaňuje a objevuje nové tvůrčí cesty, jak a co prodávat.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jedním z příkladů nového trhu je třeba digitální oblečení. Fakt, že řada zákazníků kupuje nové outfity hlavně proto, aby se s nimi mohli pochlubit na sociálních sítích, inspiroval módní tvůrce k novému druhu obchodu. Nabízejí digitální šaty a doplňky, které se vyrenderují na vaši fotku. Vy ji pak můžete ukázat třeba na Instagramu. Digitální oblečení je přitom paradoxně dražší než to skutečné.

Nové cesty, jimiž byznys plní nové potřeby svých klientů, se vynořují v mnoha oborech a po celém světě. I velké firmy proto musejí o svém portfoliu přemýšlet inovativně a nebát se testovat nové možnosti.

Naberte programátory z Afriky. Ti vaši odejdou do USA

Zásadním problémem, který řeší velcí zaměstnavatelé, je proměna pracovních potřeb a návyků lidí. I kvůli nim si dnes každý třetí zaměstnaný člověk více či méně otevřeně hledá novou práci.

Firmy zavádějí a odteď už napořád budou mít ve svých IT rozpočtech kapitolu pro udržení dobré zaměstnanecké zkušenosti. Kvalitních lidí je málo a jsou čím dál zvyklejší na to, že si je společnosti předcházejí. S příchodem práce odkudkoliv se u nejžádanějších profesí brzy stanou běžným standardem mezinárodní týmy pracující klidně přes oceán. Konkurentem českých zaměstnavatelů se stanou zaměstnavatelé z USA, Kanady nebo třeba Portugalska. Na druhou stranu i české firmy budou moci část potřebných kapacit naplnit lidmi z ciziny.

Měnících se pracovních standardů začínají využívat poskytovatelé služeb. Na Madeiře vznikla vesnice pro diginomády s veškerou potřebnou infrastrukturou a pohodlím. Starbucks vzkazuje lidem pracujícím na dálku, že můžou přijít do jeho kaváren a udělat si v nich digitální kancelář, i když si nic neobjednají. Uvažování, které dokáže rychle integrovat změny ve společnosti, tak může podpořit nový úspěch i u tradičních značek.

Za chvilku bude ajťák každý. I Stáňa z marketingu

Trendem, který s rozvojem digitalizace ve všech odvětvích byznysu nabírá na síle, je demokratizace IT. Vytvářet jednodušší IT řešení bude v korporacích čím dál víc lidí, tato práce nezůstane ani zdaleka omezena na technologická oddělení. Základní znalost programování a jeho zákonitostí se postupně stane stejně běžnou kompetencí, jako je čtení a psaní. Pro usnadnění tvorby podobných řešení už vznikají speciální prostředí, jako jsou Microsoft Power Apps a další low-code a no-code platformy pro tvorbu mobilních aplikací.

Základní znalost programování se stane běžnou kompetencí

Ve firmách a jejich pracovních inzerátech se postupně objevují pozice, které se obecně dají popsat pojmem byznys technolog. Jde o lidi, kteří mají svou konkrétní odbornost, ať už ve financích, obchodu, HR nebo třeba marketingu. Zároveň ale dokážou pracovat s technologiemi na základní až středně pokročilé úrovni.

Tento vývoj s sebou samozřejmě nese i nebezpečí. Ve firmách hrozí exploze shadow IT, kdy budou mnohé aplikace partyzánsky vytvářet lidé v různých odděleních, aniž by je sladili s firemními systémy. Proto se zásadně mění i role korporátních CIO, tedy IT ředitelů, kteří budou koordinovat mnohem širší prostředí než jen vlastní technologickou divizi.

Chovejme se jako pod útokem. Důvěra je pryč

Jednou z nejdůležitějších potřeb firem je v nové geopolitické realitě a v dobách práce odkudkoliv ochrana vlastních IT systémů a dat. Míru jejich zabezpečení je nutné kvůli novým a rostoucím hrozbám zásadně zvýšit. Odborníci na kyberbezpečnost doporučují zavést takzvanou zero trust security. Nahradit implicitní důvěru ve vlastní zařízení, připojená odkudkoliv, posouzením každého konkrétního případu kontaktu se sdílenými daty.

Firmy by se měly začít chovat, jako by byly pod permanentním útokem a jako by jejich síť už byla kompromitována. Napadena hackerem, který se prolomil dovnitř a pohybuje se tam. Cílem podobných opatření je zpomalit případného útočníka a zamezit širokým škodám.

Nad všemi trendy a novými způsoby fungování stojí otázka, co je pro firmy nejdůležitějším cílem. Šéfové korporací oslovení výzkumem společnosti Gartner své priority proti předchozím letům mění. Zásadním úkolem byznysu je pro ně samozřejmě stále vykazovat zisk. Další cíle si ale výrazně proházely pořadí.

Největší skok v prioritách firem zaznamenala starost o životní prostředí.

Obecnou optimalizaci produktivity nahradil rozvoj technologií – lídři firem si uvědomují, že díky němu bude optimalizace nejefektivnější. A největší skok v prioritách firem zaznamenala starost o životní prostředí.

ESG projekty už zdaleka neznamenají jen šetření benzínem a papírem. Jde o hloubkovou změnu byznysu a zavedení trvale udržitelného přístupu, který místo omezení přináší nové příležitosti – jako když ČEZ rozjede obchod s fotovoltaickými elektrárnami a battery boxy. ESG projekty navíc k firmám prokazatelně přitahují investory.

Svět, ve kterém se velké společnosti pohybují, se mění rychleji než v dřívějších obdobích. Přesné kontury budoucnosti se ztrácejí v mlze. I tato zkušenost nás ale může posílit. Digitální transformace se z diferenciátoru, jenž rozlišoval inovátory od tradičnějších hráčů, stala nutností pro každého. Dokážeme-li adaptovat moderní technologie, automatizovat a přizpůsobit se nové situaci, míříme k úspěchu.

Partnerem článku je společnost Trask. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.