Žádný umakart, ale dřevo. Byt v Bubenči dostal jádro, které místo ostudy nabízí praktičnost

Díky jádru v bytě vznikla technická místnost, knihovna, pracovní kout a mnoho dalšího. Zároveň umožňuje dynamicky proměňovat dělení prostoru.

jadro3

Foto: Alex Shoots Buildings

Dřevěné jádro se stalo centrální částí zrekonstruovaného bytu ze čtyřicátých let

0Zobrazit komentáře

Umakartová jádra, typicky s koupelnou a toaletou, jsou dodnes k nalezení v řadě bytů panelových domů na českých sídlištích. Při jejich rekonstrukcích bývá odstranění tenkých příček z laminátu jedním z prvních přání investorů. Jádro někdy zmizí úplně, jindy umakart nahradí alespoň zdivo. V případě bytu v Bubenči je však ze dřeva a obsahuje v sobě množství praktických prvků. Více nápadité architektury vám pravidelně přinášíme v newsletteru Arch.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Původní koncepce bytu ze čtyřicátých let neměla mnoho logiky, a proto se mladí investoři rozhodli pro radikální rekonstrukci, která kompletně proměnila dispozici. Její návrh dostali na starost architekti ze studia Papundekl, přičemž do centra veškerého dění v bytě se rozhodli netradičně umístit dřevěné jádro.

Byt tak dostal víceúčelový box z březové překližky. Díky barvě přírodního dřeva na sebe jádro upoutává značnou pozornost, protože zbytek bytu je laděn do převážně bílých a šedých tónů. Architekti pro jádro našli širokou škálu využití. Jeho součástí se stala knihovna, pracovní stolek, uvnitř se nachází technická místnost s bojlerem, pračkou a sušičkou. Z vnější strany je ještě doplněn o velké zrcadlo a úložný prostor.

Obytná část bytu se přenesla na jižní stranu k oknům, která směřují do vnitrobloku, zatímco pokoje byly situovány na sever. Na tom se nic nemění, nicméně díky jádru je možné s členěním bytu trochu čarovat.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Rohy jádra byly navrženy jako oblé, aby do sebe mohly jednotlivé prostory lépe protékat. Díky vysunovacím příčkám z polykarbonátu je ovšem lze i vzájemně oddělovat, a tak například separovat pokoj od obývacího prostoru, aniž by byl narušen vzájemný vizuální kontakt mezi oběma místnostmi.

Úpravy byly nakonec tak razantní, že musel být projekt konzultován i se statikem. Díky proměnám se však například povedlo propojit nejen obývací pokoj s kuchyní, ale také s balkónem. Mladá rodina tak dostala byt podle svých představ – a nabízí dostatek pohodlí i praktičnosti.

jadro1

Foto: Alex Shoots Buildings

Součástí Jádra je také malý pracovní kout

CzechCrunch Jobs