Žádný zlý Brusel, genderové kvóty pro velké firmy jsme si dovezli sami. Ke smůle všech euroskeptiků
Debata o nařízeních se nejspíš sveze k nadávání na „zlý Brusel“. Vždy je jednodušší svést to na něj, než přiznat, že se něco nepodařilo vyjednat.
Takhle si český protest v Bruselu představuje DALL-E
Glosa Lenky Chlubnové: Vláda Petra Fialy dostává v médiích bídu za návrh o povinném zastoupení žen ve vedoucích pozicích firem obchodovaných na burze. Možná by bylo fajn si říct, že za uvedení kvót do praxe kabinet nemůže. Nebo alespoň ne úplně.
Předně, materál, který se kvót týká, nepřichystal, jak píší třeba Novinky.cz,ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák. Jedná se o unijní nařízení, které na podzim roku 2022 schválila Rada pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele. Tedy orgán, na jehož jednání dojíždí z Česka ministr práce a sociálních věcí a ve kterém má hlasovací právo.
Na jednání, kde se dokument schválil, byl i ministr Marian Jurečka, který se v rámci hlasování zdržel, nicméně v tiskové zprávě rady je jeho citace, ve které říká mimo jiné: „Pozitivní dopad těchto opatření se jistě promítne na všech úrovních vnitrostátních ekonomik.“ Co přesně kombinace citace ministra a jeho zdržení se znamenalo, jsem se přes dotaz na tiskové oddělení ministerstva práce a sociálních věcí nedozvěděla.
Nicméně tahle direktiva není žádná novinka, se kterou by evropská rada přišla poprvé. Rovnoprávnost žen a mužů je obecně v unijních institucích velké téma a dá se říct, že je to i zásadní politikum pro některé západní unijní státy. Svědčí o tom i fakt, že se její finální podoba ladila posledních dvanáct let a několikrát se její podmínky měnily. Konečná schválená podoba nakonec říká, že státy samy si určí postihy za neplnění nařízení, což je očividně ústupek těm zemím, které dříve normu blokovaly.