Zahradnice a keramik z Krnova obnovují starobylou metodu zavlažování, jejich nápad zaujal i Kofolu
Kofola podpořila rozvoj společnosti Zahradní Olla, která v Krnově vyrábí od roku 2020 keramické nádoby určené k šetrnému zavlažování rostlin.
Proč vymýšlet kolo, když už to udělal někdo před námi? Šárka Bočková se společně s keramikem a výtvarníkem Karlem Dufkem ohlédli do minulosti, aby znovuobjevili metodu zavlažování, kterou využívali už zemědělci čínské dynastie Chan dvě stě let před naším letopočtem. A začali vyrábět keramické nádoby, které využívají principy distribuce vody k rostlinám díky fyzikálním zákonům. Jejich společnost Zahradní Olla nyní podpořila Kofola úvěrem v řádech statisíců korun.
V roce 2018 začala zahradnice Šárka Bočková navštěvovat kurz permakulturního designu pořádaný Akademií permakultury, která šíří povědomí o tom, jak udržitelně přistupovat k přírodě, zemědělství a životnímu prostředí. Tam se dozvěděla o starověké metodě zavlažování pomocí hliněných nádob. Její genialita spočívá v jednoduchosti, kterou nepřekonají ani ty nejvychytanější moderní technologie.
„Princip, na kterém řízené zavlažování pomocí hliněné nádoby funguje, je velmi prostý. Dochází k němu díky fyzikálním zákonitostem a vlastnostem hlíny, tedy materiálu, ze kterého je nádoba vyrobena,“ vysvětluje Šárka Bočková, která byla možnostmi hliněných nádob natolik fascinovaná, že se rozhodla v této oblasti začít podnikat.
Hliněnou nádobu stačí umístit až po hrdlo do zeminy a naplnit vodou. Voda pak začne dělat to, co je jí v tomto případě přirozené – vzlíná skrze stěny nádoby do okolní zeminy a tím ji zvlhčuje. Když se kolem nádoby vysadí rostliny, vycítí zdroj vody a jejich kořenový systém se začne kolem nádoby ovíjet.
„A potom již vlásečnicovými kořínky jednoduše sají vodu přímo ze stěny nádoby. Díky tomu má rostlina tolik vody, kolik potřebuje, a přesně tehdy, kdy potřebuje,“ dodává Šárka Bočková. O tomto typu zavlažování se psalo již v čínské knize Fan Šeng-č’ šu, která se datuje přibližně dvě stě let před naším letopočtem a která pojednávala například o smíšené výsadbě plodin, významu střídání plodin, ale právě také o různých technikách zavlažování.
Během staletí se informace o efektivním zavlažování rozšířily z Číny do světa a v 70. letech minulého století chtěl této metodě navrátit slávu australský biolog a ekolog Bill Mollison, který je považován za zakladatele permakultury, tedy systému pro navrhování trvale udržitelných zahrad, farem, ale i lidských obydlí, vodních ploch či výrobních procesů.
Po svém vlastním objevu začala Bočková rozvíjet myšlenku zavlažovací technologie s keramikem Karlem Dufkem a v roce 2020 založili v Krnově firmu Zahradní Olla. Olla je totiž španělský název pro tento typ závlahy. O dva roky později se zúčastnili startupového akceletárotu Green Light, kde získali třetí cenu a cenu publika.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsVelkou předností zavlažovací nádoby totiž není jen péče o rostliny. Ale především snížení spotřeby vody nutné pro zavlažování. „Podle typu rostliny od 60 do 90 procent oproti klasické povrchové zálivce,“ vysvětluje Karel Dufek.
Mezi dalšími benefity vyjmenovává omezení výskytu plevele – malé rostliny se totiž z nádoby nedokáží kvůli nerozvinutému kořenovému systému napájet – a také snížení plísňových onemocnění rostlin, jelikož nehrozí jejich přemokření, či minimální uhlíkovou stopu, kterou za sebou taková nádoba zanechává. Projekt se tak čerstvě rozhodla podpořit společnost Kofola.
„Pro starobylou a naprosto revoluční technologii zavlažování pomocí hliněných nádob jsme se jednoduše nadchli. Nejen proto, že s ní přichází rodáci z Krnova, odkud pochází i Kofola. Ale hlavně z toho důvodu, že jde o velmi efektivní způsob distribuce vody rostlinám, který se přizpůsobuje jejich potřebám,“ říká Jannis Samaras, generální ředitel Kofoly.
Zavlažovací nádoby mohou posloužit městským a komunitním zahradníkům a permakulturistům, ale také běžným zahrádkářům i drobným pěstitelům. S jejich pomocí lze ale vytvořit i samozavlažovací modulový systém pro větší plochy, čehož by Kofola ráda využila. „Ve skupině Kofola bychom tento princip efektivního nakládání s vodou rádi vyzkoušeli na bylinkových polích, která obhospodařuje náš výrobce bylinných čajů Leros,“ naznačuje plány Samaras.
Kofola poskytla krnovskému projektu úvěr v řádech statisíců korun. A aby nastartovala další rozvoj tohoto udržitelného podnikání, je připravena i na další investici v podobě odkupu podílů ve společnosti Zahradní Olla.
„Loni na jaře jsme byli frustrovaní, neboť jsme nezvládali uspokojit poptávku všech zájemců o naše produkty. Poskytnutý úvěr nám pomůže vytvořit si dostatečné zásoby na sezónu. Úplně stejnou hodnotu pro nás má know-how z různých oblastí obchodu, které díky spolupráci s Kofolou získáváme,“ doplňuje Bočková.