Zakladatel Redstone: Přichází dekáda regionů. Lidé se tam budou stěhovat a chtít světovou architekturu
V Olomouci momentálně staví celou novou čtvrť, chce ale také budovat velká zábavní centra, jaká mají v zahraničí. Společnost Redstone sází na regiony.
Regiony budou v příštích deseti letech na vzestupu, domnívá se olomoucký podnikatel Richard Morávek. Založil developerskou a investiční společnost Redstone, se kterou ve své domovské Olomouci buduje projekty, ke kterým si zve velikány světové architektury. A tak se na Moravě staví podle londýnského architekta Roberta Bishopa, v Pardubicích, kam Redstone také zamířil, zase podle Chapmana Taylora. A vzhledem k tomu, že i Češi jsou světoví, developer dělá na projektech například s domácími studii A8000 nebo Perspektiv.
„Covid ukázal na zranitelnost velkých měst. Lidé se budou čím dál častěji stěhovat do regionů a ty si rozhodně zaslouží kvalitní architekturu i kvalitní veřejný prostor. Roli v tom sehrají i vysokorychlostní trati,“ věří Morávek.
Jeho byznys stojí na třech nohách. Jsou to investice, výstavba a realitní činnost. Některé projekty Redstone prodá, jiné drží a podniká v nich. „Pro projekty využíváme dluhopisové financování, protože development je běh na dlouhou trať. Uvažujeme tak, že když uděláme dobře koncept, místo se stane novou destinací, která může fungovat v symbióze se svým okolím a přispět ke kvalitě celého okolí,“ říká v rozhovoru pro CzechCrunch Morávek.
Projekty máte především v Olomouci, je výhoda stavět tam, kde to dobře znáte?
Občas to naopak může být i nevýhoda. Zvlášť když v tom městě žijete, protože úřady se na vás dívají trochu přísněji. Pro město a pro samotné projekty je to ale výhoda. Pracujeme v prostředí, které důvěrně známe, takže se snažíme projekty dělat jednotlivým místům na míru. Navíc jsme lokální patrioti, jsme hrdí na město, ve kterém žijeme. A to je skutečně obrovská výhoda.
Takže nechcete opustit regionální cestu, kterou jste se vydali?
Určitě nechceme zůstat jen v Olomouci, byť je spolu s Pardubicemi naší hlavní doménou. Nevylučuji, že budeme stavět i jinde, co se ale zahraničí týče, takové ambice nemáme. Máme v zahraničí jednu aktivitu a expanzi neplánujeme.
Proč ne?
Pracujeme v poměrně malém týmu a nechtěl bych, aby se firma rozkročila příliš. Obával bych se, že bychom pak nebyli schopní vše dokonale promýšlet tak, jako to děláme nyní. Rád bych zůstal v obraze a s jednotlivými projekty v denním kontaktu.
Proč jste z Olomouce vykročili právě do Pardubic?
Je to dílem náhody a snad i osudu. Když ta příležitost přišla, vyhodnotili jsme ji a zjistili, že dává smysl. To je ta náhoda. Osud je to proto, že z Pardubic pocházel i můj děda, mám tam tedy rodinné kořeny. Nějakou záhadou jsem se tam ocitl u hlavního nádraží, kde byl brownfield. A to je naše specializace. Nakonec jsme tam zakotvili. Pardubice jsou téměř stotisícové město, které má univerzitu i neuvěřitelně skvělou dopravní dostupnost do hlavního města. Vlakem to trvá asi padesát minut, což je mnohdy rychlejší než dojíždění ze satelitu za Prahou. Pokud se dotáhnou vysokorychlostní trati, pak to bude dokonce pod čtyřicet minut. Pardubice mají velkou budoucnost a perspektivu. Je tam také poměrně zajímavý průmysl a v neposlední řadě – a to je velmi důležité – je to město, které je na chvostu se saturací retailových ploch na metr čtvereční a obyvatele. To všechno rozhodlo.
V Pardubicích budujete nákupní a zábavní centrum. O co přesně jde?
Galerie Pernerka je objekt, ve kterém bude hotel, kongresový sál, obchodní i administrativní část a část volnočasových aktivit a zábavy. Na spolupráci jsme se dohodli se společností Marriott a její značkou AC Hotels, což znamená posun pro hotelový byznys v Pardubicích, kde dnes žádný zahraniční řetězec nepůsobí. Nyní pracujeme na stavebním povolení, a když to půjde dobře, chtěli bychom ještě letos začít stavět. Součástí první etapy je i projekt revitalizace parku v sousedství. Ve druhé a třetí etapě plánujeme asi dvě stovky bytů a jednu administrativní budovu. Koncepčním a designovým architektem je globální studio Chapman Taylor, které má kanceláře tady v Praze.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.