Zakladatel Rohlik.cz Tomáš Čupr v něm získává dalších 15 % v hodnotě 186 milionů korun

tomascupr

Zakladatel a CEO Rohlik.cz, Tomáš Čupr

0Zobrazit komentáře

V největším online supermarketu Rohlik.cz se dějí velké změny. Tomáš Čupr, původní zakladatel Rohlik.cz a dříve také portálů Damejidlo.cz či Slevomat, totiž díky odkupu dalšího podílu získává majoritu v celé firmě. Doposud držel 39% podíl, ze kterého se nyní díky odkupu od jedné z investičních firem Rohlik.cz stane téměř 55 procent.

Tomáš Čupr za 14,52% podíl zaplatí české investiční skupině Enern 186,65 milionů korun, konkrétně pak 60,6 milionů při uzavření dohody, do dvou let dalších 63 milionů a do pěti let zbývajících 63 milionů. Dvě poslední splátky jsou navíc úročeny 8 % ročně, takže se může výsledná částka posunout výrazně k 200 milionům korun.

492C76B6-38DE-4196-95A3-C32B86B49BB2

Přečtěte si takéVyfocením jídla přes aplikaci Foodvisor zjistíte, z čeho se skládá a jaké jsou jeho nutriční hodnotyVyfocením jídla přes aplikaci Foodvisor zjistíte, z čeho se skládá a jaké jsou jeho nutriční hodnoty

Samotnému Enernu po celé akci zůstane necelých 28 % a další tuzemské investiční skupině Miton pak přibližně 11,6 procenta. Rohlik.cz v loňském roce poskočil na obrat ve výši 960 milionů korun s čistou ztrátou 78 milionů, která je vzhledem k rychlé expanzi a spouštění nových služeb v únosném měřítku.

rohlik

Letos by se pak měl obrat posunout ke 2 miliardám korun a v nejbližší době bude Rohlik.cz koukat také po zahraniční expanzi do Německa a dalších zemí střední a západní Evropy. Valuace Rohlik.cz se po nových změnách posunula přibližně na 1,2 miliardy korun.

Uber bude regulován jako klasická taxislužba, rozhodl Soudní dvůr EU

Filip HouskaFilip Houska

The Hamptons Lure Uber Top Drivers Amid NYC Slow Summer Weekends
0Zobrazit komentáře

Debaty o tom, zdali má být americká přepravní služba Uber po Evropě regulována, či nikoliv, se vedou již dlouho, minimálně od letošního května, kdy se k této záležitosti vyjádřil generální advokát Soudního dvora EU Maciej Szpunar, který regulaci (spolu s dalšími úředníky) prosazuje. Nyní je oficiálně rozhodnuto.

Soudní dvůr Evropské unie dnes v Lucemburku rozhodl, že Uber není IT službou, nýbrž službou přepravní, a proto musí mít neprofesionální řidiči příslušné licence jednotlivých států EU. I když tato sanfranciská alternativa k přepravě, která funguje i v Praze a Brně, u soudu argumentovala tím, že jízdy pouze zprostředkovává, stejně neuspěla, jelikož v sobě skrývá „rysy přepravní služby“.

googlemaps_2

Přečtěte si takéGoogle Maps byly vybaveny chytrou funkcí, která vám připomene, že máte vystoupit z vlaku či tramvajeGoogle Maps byly vybaveny chytrou funkcí, která vám připomene, že máte vystoupit z vlaku či tramvaje

Český ministr dopravy Dan Ťok, který spolu s například Evropskou konfederací odborových svazů toto rozhodnutí vítá a schvaluje, se vyjádřil pro server iDNES.cz následovně:

„Souhlasím s tím, že Uber je taxislužba. Říkali jsme to celou dobu, Uber je potřeba regulovat stejně jako taxíky. Ještě bych dodal, že jsme před nedávnem říkali, že chceme taxikářům umožnit, aby nejezdili jen podle taxametrů, ale aby mohli mít službu v mobilu, ve které si smluvně domluví trasu se zákazníkem. Mohli by tak jezdit stejně jako třeba Liftago nebo Uber, ale mělo by to být regulované.“

khosrowshahi

Dara Khosrowshahi, současný CEO Uberu

Podle mluvčí české a slovenské pobočky Uberu Miroslavy Jozové však toto rozhodnutí nijak neovlivní nabízené služby. Ostatně české ministerstvo dopravy chce Uberu (a dalším přepravním platformám jako Taxify nebo Liftago) vycházet vstříc, ale pouze za předpokladu, že budou zasílat finanční správě údaje o svém provozu, což je vzhledem k danému rozhodnutí Soudního dvora EU na „dobré cestě“.

Nové kontaktní centrum Uberu v Praze

Klíčové rozhodnutí pro trend sdílené ekonomiky

icuk-x

Přečtěte si takéStartup Worksheet ulehčí učitelům práci umělou inteligencíChytrá písemka i úkoly na míru. Startup Worksheet pomůže učitelům umělou inteligencí ulehčit práci

Uber nemusí být jedinou platformou sdílené ekonomiky, které se rozhodnutí dotkne. Byl totiž stanoven precedent, na základě kterého se mohou regulovat, respektive vyřadit mimo oblast informačně-technologických platforem, i další služby, jako například Airbnb, portál pro krátkodobý homesharing, jenž aktuálně bojuje s regulacemi v Paříži.

Foto: Uber; Flickr (Phocuswright)