Zakladatelka Zásilkovny spouští nový projekt zaměřený na služby s investicí několika milionů korun

Jiří SvobodaJiří Svoboda

simona-kijonkova
0Zobrazit komentáře

Simona Kijonková, zakladatelka známé sítě výdejních míst Zásilkovna.cz, už tři čtvrtě roku pracuje na zcela novém projektu. Jmenuje se Robeeto.com a po spuštění se zaměří na zprostředkovávání obchodu se službami individuálních osob. Občas totiž není jednoduché najít třeba uklízečku, šikovného řemeslníka, zahradníka či spolehlivou paní na hlídání.

Vše by mělo stát na konceptu vzájemné spokojenosti ─ zájemcům platforma dovolí jednoduše si přivydělat svou oblíbenou činností, těm, co službu vyžadují zase nabídne místo, kde bude možné za pomocí systému recenzí sehnat ty nejlepší z daného oboru. Navíc, Robeeto bude řešit svým pracovníkům i veškeré administrativní záležitosti jako je EET či daně.

alza_streetshop_1

Přečtěte si takéAlza.cz představila pojízdné prodejnyAlza.cz představila pojízdné prodejny

Podle informací deníku E15 do projektu Kijonková postupně investovala již přes 3 miliony korun, s tím, že dalších pět by mělo následovat v následujícím půl roce. Ačkoliv by ze začátku od lednového spuštění měla být celá služba zdarma a až později je v plánu marže z výdělku pracovníků, zakladatelka věří, že se jí podaří vydělat na tržbách za první rok 14 milionů korun.

„Baví mě vyhledávat příležitosti na trhu a uvádět je ze snů v realitu. Zásilkovna vyplnila ve svém čase díru na trhu logistiky, Robeeto vnímám jako naprosto průlomový projekt, který má ambice změnit celé odvětví služeb,“ říká Simona Kijonková

robeeto

Pokud vše půjde jak má, časem by se služba mohla rozšířit i za hranice Česka. Jak velkou roli bude hrát současné renomé Kijonkové i poměrně velký počáteční kapitál, je otázkou budoucnosti. V současnosti operuje v USA podobná služba zvaná MyTime, která získala přes 2 miliony poskytovatelů služeb a od roku 2011, kdy byla založena, do ní bylo investováno 12,25 milionů dolarů.

Konkurence jen nepřímá

U nás bychom ale podobný koncept hledali těžko, respektive ne takový, který by měl za cíl obsáhnout široké spektrum služeb. Robeeto by tedy mohlo mít potenciál shrábnout klientelu specifičtěji zaměřeným serverům jako jsou například NejŘemeslníci.cz. Koneckonců, narazit by naopak mohlo například u Firem od Seznamu, které nabízí obrovské spektrum individuálních pracovníků i firem a navíc již mají v Česku dobré jméno.

zasilkovna

Startup v čele s bývalým viceprezidentem Tesly představí příští týden luxusní elektrický sedan

Jiří SvobodaJiří Svoboda

cto_peter_rawlinson
0Zobrazit komentáře

Startupový charakter trhu s elektrickými vozidly dává možnost představovat své produkty zcela novým, nezavedeným značkám. Jednou z takových je i firma Lucid Motors, dříve známá jako Atieva. Pro většinu lidí naprosto neznámý název, o kterém by se svět možná nikdy nedozvěděl, kdyby v jeho čele jako CTO nestál bývalý viceprezident Tesly, Peter Rawlinson.

Svůj debutový produkt, kterým by měl být elektrický sedan se systémy pro automatické řízení, představí firma 14. prosince ve svém sídle ve Fremontu v Kalifornii. Vycházejíc z toho, jak se Lucid Motors prezentují, se počítá s tím, že bude mít luxusnější charakter. Nemusí se tak nutně jednat o přímou konkurenci Tesly. A potvrzují to i známé technické detaily.

solar1

Přečtěte si takéElon Musk ukázal, jaké plány má se SolarCity a pomohl s napájením celého ostrova solární energiíElon Musk ukázal, jaké plány má se SolarCity a pomohl s napájením celého ostrova solární energií

V půlce listopadu řekl Rawlinson deníku L.A. Times, že jejich první model bude mít výkon až 1000 koní, zrychlení z nuly na sto za 2,73 sekundy a dojezd 300 nebo 400 mil, podle toho jakou z dvou dostupných verzí se zákazník rozhodne zakoupit. Tyto úctyhodné parametry se pochopitelně promítnou i na ceně. Ačkoliv Lucid Motors nezveřejnili konkrétní číslo, říkají otevřeně, že jejich auto bude drahé a jen těžko bude možné počítat s cenou pod 100 tisíc dolarů.

lucid2

Peter Rawlinson odešel z Tesly už v lednu 2012 a od začátku roku 2014 pomáhá pomocí cenného know-how Lucid Motors. Ty od svého předchozího jména Atieva přešly k současné identitě až letos v říjnu. Tesla a Lucid Motors mají společnou ještě jednu osobu – Bernard Tse byl taktéž viceprezidentem Tesly a svého času i CEO Lucid Motors. Z tohoto postu byl ale vystrnaděn po rozepři s Beijing Automotive Industry Holding, nejvýznamnějším akcionářem firmy.

lucid1

Provázanost nového automobilového průmyslu

Nejenom, že je s Lucid Motors provázána personálně Tesla, navíc je spojena po stránce investic i s jinými známými značkami. Minoritní podíl v něm totiž drží čínské LeEco, které před nedávnem představilo své auto LeSee. Aby toho nebylo málo, tak LeEco investovalo i do startupu Faraday Future, který chce taktéž vyrábět elektrická autonomní vozidla, i přes to, že nedávno Faraday Future musel zastavit stavbu továrny za miliardu dolarů.

luccid3

Foto: Lucid Motors