Zakousne se jako zombie a nepustí. První díl The Last of Us drásá nervy a zadělává na skvělý seriál
Viděli jsme první díl seriálové adaptace populární videohry. Zombie apokalypsa je strhující, Pedro Pascal a Bella Ramseyová jsou vynikající.
Jaký je první díl seriálu The Last of Us? To jsme před veřejnou premiérou 16. ledna měli možnost zjistit díky českému zastoupení HBO, které si přichystalo projekci v kině CineStar na pražském Andělu. Velké plátno nebylo pro televizní adaptaci úspěšné videohry nutností, ale velký zážitek to byl i tak. Stejně jako původní hra byla první epizoda The Last of Us místy strhující, prakticky po celých pětaosmdesát minut nesmírně napínavá a především tažena kupředu skvělými hlavními postavami.
Nemusíte mít za sebou dohranou původní videohru, abyste věděli, co se v první půlhodině premiérového dílu The Last of Us stane. Jenže i když se stoprocentní přesností víte, co vás čeká, seriál graduje a buduje napětí, které vás zavrtává hluboko do křesla. Přitom nevidíte nic tak strašného, natož hororového. Dva vědci hovoří o potenciálně apokalyptických dopadech různých nákaz. Po ulici najednou projede kolona policejních vozů. Nervózní žena nutí manžela rychle zavřít obchod. Nemohoucí babička v neostré části záběru se začne zvláštně hýbat…
Úvodní minuty první epizody očekávaného seriálu jsou největší připomínkou toho, že kromě hlavního tvůrčího mozku videoherní předlohy Neila Druckmanna na něm pracoval i Craig Mazin, scenárista vynikající minisérie Černobyl. Také ta dokázala diváky dovést od letmých náznaků přes crescendo strhujících scén až k příběhové (a vlastně i skutečné) explozi. Když se následně děj přenese o dvacet let do budoucnosti, je vám líto, že přísun dokonale dávkovaného adrenalinu přinejmenším na chvíli končí.
Ale novinka HBO vypráví příběh o nesnadném životě po apokalypse, nikoliv o jejím hrůzném průběhu. Frenetické tempo tak vystřídá představování zbytků lidské civilizace, kterou jinak smetla nákaza parazitickými houbami měnícími lidi na zombie. Vyrovnat se s abstinenčními příznaky z nedostatku apokalyptické akce pomáhá načrtnutí neutěšené reality, které je místy možná trochu prvoplánové (co myslíte, jak dopadne nebohé dítě, jež se dokulhá do karanténní zóny?), ale strasti světa představuje povedeně a nenásilně bez sáhodlouhého učebnicového vysvětlování.
https://www.youtube.com/watch?v=1mhKuQnMeAI
Což je dobrá zpráva i pro ty, kdo The Last of Us nehráli. Předchozí znalost hry absolutně není potřeba a i samotná zombie apokalypsa je vlastně jen vzdálená kulisa pro lidský příběh v herním i televizním zpracování. Fanoušky hry naopak může těšit skutečnost, že seriál jí dělá čest v tom, kvůli čemu kterému patří ve videoherním průmyslu k těm nejoslavovanějším titulům. Tedy v dospělém vyprávění o ztrátě, rodině a možná i naději.
Největší nadšenci samozřejmě najdou v dění na obrazovce oproti hře několik rozdílů – ačkoliv některé scény naopak jsou nebo přinejmenším začnou jako velmi věrné kopie okamžiků ze hry –, hlavní směřování děje a tíživá atmosféra však The Last of Us zůstávají. Žádné divoké odklony od zdrojového materiálu à la druhá sezona Zaklínače přinejmenším první díl nenabízí. Stejně tak seriálu po vzoru herní předlohy zůstávají i vynikající postavy.