Zálohovat nemusíme jen lahve a plechovky. Česká značka spustila prodej ekodrogerie ve vratných obalech

Koupíte si prací gel, spotřebujete ho a obal hodíte do popelnice na plast. Poslední krok může nyní vypadat jinak, alespoň v případě značky Tierra Verde.

tierra-verde

Foto: Tierra Verde

Značka Tierra Verde spustila prodej ekodrogerie ve vratných lahvích

0Zobrazit komentáře

V Česku by už od příštího roku mělo začít fungovat zálohování PET lahví a plechovek, které se však bude vztahovat pouze na obaly určené na nápoje. Domácnosti se tak tímto způsobem nebudou moci zbavit například PET lahví od olejů, sirupů nebo čisticích prostředků či přípravků na praní. Právě v kategorii péče o domácnost chce s minimalizací plastového odpadu pomoci česká značka Tierra Verde, která svou ekodrogerii nově prodává ve vratných lahvích.

Značka Tierra Verde zásobí české a slovenské domácnosti udržitelnými produkty na úklid a praní od roku 2008. V roce 2015 je začala z velké části nabízet také v sypané a stáčené formě v rámci trendu bezobalového nakupování. Jenže bezobalový prodej v poslední době spíše trpí odlivem zákazníků, kteří přece jen více nakupují v řetězcích než v malých nezávislých prodejnách.

„Uvědomujeme si, že bezobalový prodej, jak jej známe, je poměrně náročný, a proto jsme přišli s evolucí v podobě litrových vratných lahví na ekodrogerii. Snažíme se udržitelné nakupování zjednodušit a přiblížit co nejvíce zájemcům,“ vysvětluje Jan Čillík, generální ředitel Tierra Verde. Vratné lahve, na které je záloha ve výši 25 korun, jsou tak úplně nový obal v portfoliu značky.

tierra-verde-1

Foto: Tierra Verde

Od roku 2015 značka prodává ekodrogerii i bezobalově

Lahve jsou vyrobeny z pevného a odolného polyethylenu, který zvládne opakované vymývání i transport a má atest i na prodej kosmetiky. Dají se tak opakovaně používat a jsou vhodné i na bezobalové nakupování – právě pro takové případy mají široké hrdlo, aby se daly snadno plnit tekutými i sypkými produkty, případně i tabletami do myčky. Nadto mají kulatý tvar, aby je bylo možné vracet i přes výkupní automaty ve velkých řetězcích.

„Lahve lze vrátit prostřednictvím našich partnerů, kteří je vykupují. Registrovaní zákazníci nám je mohou zaslat i přes kurýrní službu a my jim zálohu 25 korun za kus vrátíme jako slevu na další nákup v našem e-shopu. Po vykoupení čeká lahve důkladná sanitace, poté je zkontrolujeme, znovu naplníme a vracíme zpět do oběhu,“ popisuje Čillík.

S každým dalším použitím vratné lahve se má ušetřit až 85 gramů obalového materiálu. Projekt zatím běží v pilotním provozu a Tierra Verde postupně rozšiřuje jak síť partnerů, kterou si lze prohlédnout na mapě stáčíren, tak nabídku produktů v tomto typu obalu.

I přes úbytek zájmu o bezobalové nakupování se loni Tierra Verde podařilo podle vyjádření společnosti ušetřit více než 4,8 tuny primárního plastu. Kanystry o objemu 25 litrů, ve kterých dodává produkty do bezobalových prodejen, se totiž v 90 procentech vrací zpět, i když nejsou zálohované. V roce 2023 jich tak firma nakoupila 382, ale naplnila jich mnohem více – 4 617. 92 procent kanystrů se tak neustále točilo.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym