Založili aplikaci, která zlepšuje život desítkám tisíc studentů. Brzdí je ale neochota univerzit
Česká aplikace Univerzita.app funguje na dvanácti vysokých školách a využívá ji už přes dvacet tisíc studentů.
Dušan Salay a Petr Weissar, tvůrci aplikace Univerzita.app
Jedna aplikace vládne všemu. Alespoň co se studia týče – od přijímacího řízení po převzetí diplomu. Aplikace s příznačným názvem Univerzita.app díky integraci na studijní systémy vysokých škol studentům nabízí dlouhý výčet funkcí od rozvrhů vlastních a kamarádů přes známky, zápisy na termíny, poznámky, hledání volných místností, notifikací následujících hodin, hlídání termínů, jídelníček až po pracovní příležitosti. V příštím akademickém roce by přitom mělo přijít k dalšímu rozšíření a její tvůrci očekávají dosažení mety 50 tisíc uživatelů.
„Naše mise je mít jednu mobilní aplikaci, která zastřešuje mnoho univerzitních systémů pro všechny vysokoškolské studenty nejen v České republice. Chceme se stát pomocníkem nejen při studiu, ale také po jeho dokončení, a pomoci studentům s odstartováním budoucí kariéry,“ přibližuje pro CzechCrunch hlavní tvůrce aplikace Petr Weissar.
Univerzita.app, která se nedávno představila na akci AppParade, funguje přibližně dva roky. Za tuto dobu se do ní přihlásilo 27 tisíc studentů a během největších náporů, jež nastávají začátkem a koncem semestrů, ji aktivně využívá 20 tisíc uživatelů. V průměru přitom v aplikaci každý z nich tráví dvě minuty a třicet sekund denně, a to včetně svátků, víkendů nebo dnů mimo semestr. Během aktivního období je tak reálné číslo výrazně vyšší.
„Aktuálně máme jisté platformní rozdílnosti, jelikož jsme dbali více na odladěnost a funkčnost aplikace než na její jednotnost napříč platformami. Čeká nás tedy velký redesign a sjednocení, především co se týče ikon, rozmístění prvků i ovládání,“ popisuje Weissar. Rozšířit se má i obsah pro studenty ze spolků a organizací, obecním cílem Univerzity.app je stát se prvním portálem, kam se studenti obrátí, když shání práci nebo zábavu ve svém okolí.
Z technického pohledu Univerzita.app funguje pomocí integrací přes API, které umožňuje propojování různých softwarů. Zatím je integrována jen na informační systém IS/STAG, který v České republice využívá dvanáct vysokých škol s celkově více než 120 tisíc studenty. Dalšímu rozšíření aplikace často brání neochota některých vysokých škol, které využívají jiné informační systémy a nechtějí je pomocí API zpřístupnit. Weissar a jeho tým aktuálně ale mají několik tipů, kde by mohla být ze stran univerzit přízeň pro rozvoj. Jakmile bude systém více automatizovaný, mělo by dojít na expanzi.
„Rozhodně se však i potýkáme s odmítnutím jako třeba na Masarykově Univerzitě v Brně, kde víme od studentů, že by mobilní aplikaci chtěli, ale vývojáři tamního informačního systému této spolupráci nejsou otevřeni. Obecně máme zatím negativní zkušenosti s jednáním s univerzitami ohledně zpřístupnění jejich systému skrze API,“ říká Weissar, který má pro další rozšíření v hledáčku už i univerzity na Slovensku, v Polsku nebo Německu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsUniverzita.app jako projekt vznikl již v roce 2016, kdy si Weissar coby student Univerzity Hradec Králové vytvořil aplikaci pro zjišťování volných učeben, aby nemusel bloudit po fakultě, když měl volný čas a chtěl si jít sednout k počítači. Později pak tuto funkci rozšířil o změny ve výuce, rozvrh, známky i zápisy na termíny zkoušek. Na palubu přibral také kolegu Michala Černého, který tutéž aplikaci začal vyvíjet pro zařízení s iOS.
Tehdy ještě šlo o aplikaci UHK Helper, později však zjistili, že na ní lze napojit všechny univerzity se stejným informačním systémem. Padlo tak rozhodnutí vytvořit aplikaci pro všech 130 tisíc studentů na dvanácti školách, které s tímto systémem u nás pracují. Aby vše fungovalo hladce, do svého týmu přibrali také Dušana Salaye, který zpracovává takzvaný backend, tedy pro běžné uživatele „neviditelnou“ část aplikace, na které běží.
„Oba kolegové jsou buď mými spolužáky nebo spolupracovníky z minulé společnosti, kde jsem působil. Dát tým dohromady tak bylo poměrně jednoduché, všichni jsme se pro to nadchli,“ popisuje Weisssar s tím, že v trojici společně připravili také modul příležitostí, aby si studenti mohli svou kariéru budovat už během studia, i možnosti vedení diplomových prací, stáží, přednášek a dalších akcí pořádané pro studenty.
V úzké spolupráci s Technologickým centrem Hradec Králové pak projekt za poslední rok plně rozjeli včetně sebefinancování. Z byznysového hlediska je Univerzita.app B2B zaměřená společnost, aby mohli aplikaci studenti využívat zdarma. Weissar věří, že právě modul pracovních příležitostí nabízí společnostem skvělou možnost zacílit přímo na konkrétní fakulty a univerzity, mezi jejichž studenty by si rádi našli své budoucí kolegy.
„Ve většině se jedná o sháňku a nábor lidí z oblasti IT, ale v obsahu pro studenty se již objevily i nabídky kurzů, přednášek a jiných akcí, aby se studenti mohli se společností seznámit a získat více informací. Tím, že studenti v aplikaci tráví až několik desítek minut denně, si často detail nabídek otevřou a přečtou si, jaké možnosti se jim nabízí,“ přibližuje Weissar.
Pro realizaci obchodu s firemními partnery tvůrci loni založili společnost Univision s.r.o., kdy zároveň došlo k ukončení pilotního provozu aplikace. Ke konci roku se obrat firmy pohyboval ve vyšších jednotkách tisíc korun. Od nového roku pak již tým jedná s většími společnostmi a realizoval úpravu klientské části pro lepší zadávání nabídek. Obrat tak očekává několikanásobně vyšší.
„V podstatě je pro nás jediná překážka to, že stále všichni v týmu máme projekt zatím jen jako hobby a nevěnujeme se mu prozatím na full-time. Hodil by se nám určitě obchodní zástupce,“ říká Weissar a dodává, že projekt se i díky těmto faktorům udržuje v zisku.
„Nicméně stále se nám ani zdaleka nevrátilo naše dlouhodobé úsilí a tisíce hodin spojené s vývojem všech částí aplikace, na to si ještě chvíli budeme muset počkat. Pokud by se nám podařilo sehnat investora, mohli bychom se věnovat projektu naplno a využít jeho plný potenciál,“ uzavírá.