Zamilovali si víno, a tak si koupili vinici ve Francii, aneb český příběh o čirém nadšení pro hrozny

Bar Lot of Wine je ukázkou toho, jak se může laické nadšení překlopit v životní směr.

lot-of-wine_mainxStory

Foto: Lot of Wine

Manželé Donáthovi a manželé Červenkovi

0Zobrazit komentáře

To takhle s manželkou objevujete krásy jihozápadní Francie, když tu narazíte na deset hektarů vinice na prodej. A jelikož dlouhou dobu tíhnete k vínu a láká vás do jeho tajů proniknout trochu hlouběji, rozhodnete se vinici koupit. I tak prostá může cesta k vlastnímu vinařství být. Alespoň v podání Daniela Donatha, kterého můžete znát z pražského vinného baru Lot of Wine.

S usměvavým podnikatelem se ale nesetkáváme v obklopení donekonečna se táhnoucích lánů révy, ale právě v jeho vinném baru, který na sklonku roku 2021 otevřel společně se svou manželkou Barborou a manželi Červenkovými. „Se Svetlanou a Peterem jsem se seznámil v době, kdy provozovali vyhlášenou restauraci Oliva u pražské Výtoně. Chodil jsem tam tenkrát asi tak třikrát denně,“ vzpomíná s úsměvem Daniel Donath a Svetlana nadšeně přikyvuje. Právě její kuchařský um ho prý utvrdil v tom, že spolu musí začít spolupracovat.

Cestě k vlastnímu vinnému baru v centru Prahy však ale předcházela cesta o něco složitější – za vlastním vinařstvím. I když podle slov Daniela Donatha se zdá, že nejde o žádnou vědu. „Pracuji v Londýně v ekonomickém poradenství. A jelikož jsem se z toho nechtěl zbláznit a víno na mě dlouhodobě působí jako skvělá terapie, během cestování po vinařstvích jihozápadní Francie jsme se s manželkou rozhodli, že jedno koupíme,“ popisuje Donath začátky vinařství Domaine de Bonaguil, které vlastní společně se svou ženou.

Konkrétně šlo o vinařství, které v roce 1989 založil nedaleko hradu Château de Bonaguil majitel jedné z nejslavnějších značek koňaků Meukow. Rozhodl se, že v oblasti, která je známá především pro skvělý Malbec, zasadí trochu netypické odrůdy bílých vín. „Po smrti původního majitele vinařství koupil jeho blízký přítel, zároveň tehdejší největší sběratel Lamborghini v Evropě. Na vinici přilétal zásadně helikoptérou a v jedné ruce vždy třímal whiskey, zatímco ve druhé ženu. Zemřel, když mu bylo 51 let,“ vypráví Donath o historii vinařství, nad kterou by si mnul ruce nejeden scénárista.

lot-of-wine_2-2

Foto: Lot of Wine

Vinné lahve z vinařství manželů Donathových

Dalším majitelem se stal architekt, který byl dle Donathových slov poněkud excentrický. Nicméně právě tento povahový rys vedl k tomu, že vinnou révu začal obhospodařovat v bio režimu. „Jenže to dělal tak trochu po svém a po vinicích běhal s postřikovačem naplněným octem,“ směje se současný vlastník vinařství, který po koupi v roce 2017 navázal spolu s manželkou na architektem svérázně nastavené obhospodařování vinařství a posunul je až do sklepa, tedy k výrobě vína. Kromě bio certifikace na samotnou vinici tak získal i certifikaci na víno jako takové.

Přes počáteční peripetie k významnému ocenění

Bezprostředně po koupi byla ale vinice ve velmi špatném stavu. Manželé Donathovi navíc vlastnictví nabyli v době, kdy byla sklizeň na spadnutí. „Příliš pozdě jsme přišli na to, že jsme vinařství koupili v ten nejhorší možný čas, protože příroda nečeká. A když člověk nemá s vinohradničením a sklizní žádné zkušenosti, je to samozřejmě hodně složitý začátek,“ vzpomíná Donath.

Krušné chvíle přesto popisuje s úsměvem. První rok sklidili z šesti hektarů odrůd Sauvignon a Chardonnay pouhé dva sudy. A jelikož nevěděli, co mají s tak malým množstvím dělat, rozhodli se, že oba druhy smíchají. „Lidem tohle cuvée moc chutnalo, takže jsme ho začali dělat každý rok, i když jde o netradiční kombinaci. Nakonec se z pokusu stalo víno, podle kterého nás každý zná,“ říká Donath. Na veletrhu Millésime Bio, který se specializuje právě na bio vína a v této oblasti je největší událostí na světě, za ně v roce 2021 získali dokonce stříbrnou medaili.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Právě organický přívlastek vinařství Domaine de Bonaguil odlišuje v rámci francouzského vinařského kontextu. „V posledních letech sice začala velká část francouzských vinařů konvertovat k organickému režimu, ale my se i tak stále odlišujeme tím, že do vína nepřidáváme síru a jinou chemii. Zároveň se označujeme jako malé, butikové vinařství, a na to slyší zejména vinotéky v Paříži, kde mají naše vína velký odbyt,“ vysvětluje po letech již o něco zkušenější majitel vinařství.

Posledních několik let manželé Donathovi spolupracují s vinným konzultantem Patricem Hateau, bývalým technickým ředitelem světoznámého vinařství Pape Clément, díky čemuž mají jistotu, že jak vinice, tak výsledná vína jsou ve skutečně dobrých rukou. „Minulý rok jsme společně koupili vinotéku v Saint-Emilion. A vína, která tam prodáváme z okolí, ale také z dalších oblastí jako je především jihozápadní Francie a dále Jura a Alsasko, jsme chtěli dostat také do Prahy. Právě na základě toho jsme se rozhodli otevřít Lot of Wine,“ říká Donath.

Spojnice mezi jihozápadní Francií a Prahou

Vinný bar Lot of Wine tak vznikl zcela organicky. Název je navíc zábavnou slovní hříčkou – odkazuje k řece Lot a stejnojmennému departementu, v němž se nachází vinařství Domaine de Bonaguil. Manželé Donathovi věděli, že na podnik nebudou sami, ale jeho chod budou moci svěřit zkušeným manželům Červenkovým. Stačilo už tak jen najít prostor, který se stane pražskou základnou pro portfolio vín z jejich vinařství a vinotéky v Saint-Emilio.

Cesta nebyla úplně přímočará, ale s příchodem pandemie se začaly uvolňovat některé prostory v centru města, včetně jednoho v domě U Váhy v Týnském dvoře. „Líbilo se nám, jak tenhle dům vtahuje lidi dovnitř. Díky několika velkým francouzským dveřím se dá interiér propojit s exteriérem, což bude skvělé hlavně v létě,“ představuje si Donath. Vinný bar tak vyroste do dvora, kde bude dostatek místa pro posezení se sklenkou vína a pozorování okolního dění.

Vášnivý vinař představu letní idylky posouvá ještě o trochu dál: „Letos budeme mít poprvé také tradiční šumivé víno. Půjde o kombinaci Chardonnay a Gamay. Zkusili jsme udělat 1 200 lahví a výsledek chutná jako pomelo. V létě dáme před jedny dveře sud, na něj kýbl s ledem a v něm budeme chladit právě tyhle bubliny.“

lot-of-wine_4

Foto: Lot of Wine

O vyladěné delikatesy se stará Svetlana Červenková

Nabídku sedmdesáti různých vín, na níž se brzy objeví i zmíněné bubliny, doplňují také pochutiny pod taktovkou manželů Červenkových. A když Svetlana začne předvádět svůj kuchařský talent, člověku přecházejí zraky, i když zde tahle svérázná dáma může kouzlit jenom v rámci studené kuchyně. Jídelní menu je tvořeno variací obložených krekrů, ale také klobáskami, terinami, foie gras či artyčoky. Zmíněné speciality navíc pocházejí přímo od výrobců v okolí Bonaguil, s nimiž se Donathovi během let spřátelili.

„Nabídku krekrů neboli kanapek měníme každý týden, kdy se na menu objeví vždy dva nové druhy. A Svetlana je vymýšlí tak, aby se daly dobře párovat s jednotlivými víny z naší nabídky,“ přibližuje menu Peter Červenka. Na krekrech se tak mohou objevit delikatesy jako tatarák z říčních raků, mušle s kaviárem, ančovičky marinované v octě nebo sušená vepřová panenka. Skvělá je ale také Svetlanina specialita v podobě broskve s ovčím sýrem a ančovičkami.

Vinný bar Lot of Wine je tak krásnou ukázkou toho, jak se může laické nadšení překlopit v zajímavý životní směr. Kdyby víno nebylo pro Daniela Donatha formou terapie, jedna vinice v jihozápadní Francii by možná stále strádala kvůli špatnému zacházení excentrického architekta. A v Týnském dvoře by se neobjevila spojnice s malým, ale krásným kouskem světa, napříč kterým se klikatí řeka Lot.

Každé dva týdny vám ukážeme tipy na zajímavé restaurace, bary i kavárny.

Newsletter Deli | Poslední vydání

Koktejlová revoluce v Karlových Varech. Vyhlášený bar v Grandhotelu Pupp servíruje oranžový úspěch i červenou lásku

Zkušení barmani Vítězslav Cirok a Jan Šebek proměnili menu legendárního Becher’s Baru na barevnou škálu plnou emocí.

pupp_1Story

Foto: Becher’s Bar

Vítězslav Cirok a Jan Šebek z Becher’s Baru

0Zobrazit komentáře

Grandhotel Pupp se může pyšnit staletou historií i moderní identitou. Tu pro hotel vytvořilo Studio Najbrt, které stojí mimo jiné také za vizuály karlovarského filmového festivalu. Nejedná se přitom o první spojení se světem filmu – od samého vzniku festivalu slouží Grandhotel Pupp k ubytování hereckých hvězd a v jeho prostorách se natáčela bondovka Casino Royale s Danielem Craigem. A v jeho baru teď probíhá i koktejlová revoluce.

V nedávné době se totiž dočkal změn i samotný hotel. S novými majiteli nastaly nové pořádky a vedení hotelu se rozhodlo více zaměřit na to, jaké servírují jídlo a pití. Loni proto oslovilo zkušené barmany Vítězslava Ciroka a Jana Šebka, aby z legendárního Becher’s Baru vytvořili koktejlový bar, který dostojí své pověsti. Oba se úkolu zhostili s vervou a koncept předělali od základu.

I když podnik prošel v roce 2017 rozsáhlou rekonstrukcí, zasáhly jejich změny částečně i interiér. Ten nyní navozuje atmosféru takzvaných gentlemen’s klubů. Nejzásadnější proměna však čekala nápojový lístek – nové menu staví na signature drincích, za které by i James Bond vyměnil své oblíbené martini. Tématem pro první koktejlové menu se stala barevná škála od transparentní a bílé až po černou a s nimi související emoce.

Vzhledem k tomu, že Vítězslav Cirok s Janem Šebkem začali psát zbrusu novou kapitolu podniku, uvažovalo se též o změně názvu. Nakonec se jej spolu s vedením hotelu rozhodli zachovat. Už samotné jméno Becher’s Baru je pojmem, ovšem nikoli v souvislosti s karlovarskou Becherovkou. Ta se o název podniku sice skutečně zasloužila, ačkoli v současnosti nepatří mezi hlavní položky sortimentu, ale svůj věhlas získal až díky spojení s filmovým festivalem.

pupp_3

Foto: Becher’s Bar

Barevné koktejly z Becher’s Baru

Dnešní Becher’s Bar předchází pověst, že dovnitř se dostanou pouze vyvolení. Tento mýtus se v době festivalu, kdy do Karlových Varů přijíždí nejvíce návštěvníků, stává skutečností – celý Becher’s Bar je zarezervován pro držitele akreditací s označením BB, tedy hlavní hvězdy, největší sponzory a vyšší management. Během zbytku roku je však přístupný jako každý jiný koktejlový bar. A zvlášť nyní, kdy si jej vzali do parády Cirok s Šebkem, by byla škoda ho minout.

Síla velké značky

Vítězslav Cirok se v barové branži pohybuje přes šestnáct let a spolu s Milošem Danihelkou stál u zrodu pražského baru L’Fleur. Zde se také potkal s Janem Šebkem a do další fáze své kariéry již vykročili společně. Založili společnost Apollo Consulting a pomáhali novým i stávajícím podnikům s nápojovým programem, vývojem konceptu či obchodní strategií.

Jedním z klientů, kterého navíc neodvála pandemie, byl Grandhotel Pupp. Jejich úkolem bylo nejen vytvořit novou podobu Becher’s Baru a nápojového programu všech dalších gastronomických provozů v rámci hotelu, ale dostali také nabídku postavit se do čela provozu Becher’s Baru v roli bar manažera a šéfbarmana.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Šlo o velkou výzvu. Kromě nás dostalo stejnou nabídku pár dalších, ale netroufli si na ni. Chvíli jsme to zvažovali, ale pak jsme si řekli: ‚Kdo jiný než my?‘ Grandhotel Pupp je zavedená značka s dlouhou historií a nám by přišlo líto nepokusit se z Becher’s Baru vybudovat místo, které bude mít větší význam i z barového hlediska,“ začíná vyprávět Vítězslav Cirok, co je s Janem Šebkem přitáhlo do Karlových Varů.

„Nebudu zastírat, že jsme do toho šli i z čistě pragmatických důvodů. Pandemie gastronomickou situaci v Praze převrátila na hlavu, kdežto zde se nám naskytla možnost stabilního zázemí a menší konkurence,“ doplňuje Cirok. Pro Jana Šebka, který má zkušenost ze svého dřívějšího působení z Four Seasons, nebyla práce v hotelovém baru ničím novým.

pupp_2

Foto: Becher’s Bar

Místo s velkou tradicí a legendární pověstí zasáhla koktejlová revoluce

Jak sám říká, do projektu šel nejen s vědomím určitých jistot, ale také se znalostí schvalovacích procesů. Jelikož za řízením podobného podniku nestojí pouze jeden člověk, ale celý tým, některá rozhodnutí trvají déle. To, co by pro jiného bylo zdrojem frustrace, si Šebek s Cirokem pochvalují. Uvědomují si, že každé rozhodnutí se činí s ohledem na celkovou strategii hotelu. Nejde tak o krátkodobé vzplanutí, ale do detailu promyšlený krok, který má celou značku posunout o kus dál.

Podle Ciroka by si z „korporátního“ vedení měly vzít příklad i některé nezávislé bary: „Ve srovnání s běžným barem je Grandhotel Pupp důslednější a profesionálnější, co se plánování a strategie týče. Nelze něco vymyslet a prostě to zkusit – vše musí mít argument, finanční plán, nastavené cíle. Bez toho by nám žádný nápad neprošel. Oproti tomu v nezávislých barech probíhá plánování více intuitivně, což může být výhoda, ale i nevýhoda.“

Pryč s diskotékou

Grandhotel Pupp i Becher’s Bar jsou celosvětově známá jména. Ovšem svůj věhlas nezískaly ve spojitosti s gastronomií, ale s filmovým průmyslem a karlovarským festivalem. „Becher’s Bar každý zná jako podnik, kam každý chce, ale málokdo má šanci se tam dostat,“ připouští Vítězslav Cirok.

„V rámci filmového festivalu jde o skutečně legendární pojem, což nás samotné překvapilo. Lidé mají povědomí o existenci baru, i když v něm nikdy nebyli. Proto, ačkoli jsme vytvářeli celý koncept úplně od začátku, jsme se spolu s vedením hotelu nakonec rozhodli název zachovat,“ doplňuje šéf Becher’s Baru.

Jinak vzala dvojice barmanů proměnu podniku doslova od podlahy. Kromě konceptu si posvítili i na samotný prostor, v němž nejzásadnější změnou bylo zrušení tanečního parketu s živou hudbou. Původní velké banketové stoly pro deset až dvanáct lidí nahradili menšími stolky, kterými zastavěli i zmíněný parket, a získali tak více míst k sezení. Zkrátka však nepřijdou ani větší skupiny hostů – pro ně jsou určené boxy podél stěn.

„Ačkoli Becher’s Bar prošel před čtyřmi lety rekonstrukcí, chtěli jsme proměnit původní diskotékovou restauraci v klasický koktejlový bar. Barové zázemí bylo naopak perfektní, vedení hotelu jej při rekonstrukci pojalo velkoryse. I díky němu nás to do Karlových Varů nakonec zlákalo,“ popisuje změny Šebek.

Barvy & emoce

Takřka neomezené možnosti barového zázemí Vítězslav Cirok s Janem Šebkem využili při přípravě koktejlového menu. „Zpočátku jsme tápali – vůbec jsme netušili, do čeho jdeme. Jaká bude klientela, jak nás přijme lokální trh, co všechno si můžeme dovolit. Původně jsme si pohrávali s myšlenkou daleko složitějšího menu inspirovaného slavnými osobnostmi, které hotel navštívily. Ale nakonec jsme se rozhodli pojmout naše první menu jednodušeji, aby dokázalo oslovit i hosty nepolíbené barovou kulturou,“ vysvětluje Šebek.

Jak sám říká, první signature menu pod jejich taktovkou představuje 70 procent toho, co dokážou. Slouží v podstatě jako odrazový můstek, který jim pomůže nastavit další směr – buď to pro hosty bude stále příliš a ještě uberou, nebo menu ocení a s dalším budou moct přidat. Po osmi měsících provozu (bar v novém podání poprvé otevřel 15. července 2021) už oba barmani vědí, že správně je druhá varianta a těší se na vymýšlení dalších koktejlů.

Zatím je stále možné ochutnat dvanáct signature koktejlů inspirovaných barvami a emocemi. „Hosté mají rádi barevné koktejly. Když jsme v L’Fleur servírovali modrý drink, okamžitě se zařadil mezi bestsellery. Také jsme chtěli hosty trochu rozveselit, vnést barvy do šedé covidové nálady. Samotné barvy by ale přece jen byly trochu málo, a tak jsme se začali zabývat jejich významy a psychologicko-emočním názvoslovím,“ popisuje tříměsíční proces tvorby Cirok.

pupp_4

Foto: Becher’s Bar

Becher’s Bar v karlovarském Grandhotelu Pupp

Díky prvotnímu nápadu s barvami bylo jednoznačné, jak budou jednotlivé koktejly vypadat vizuálně. Ke každému pak barmani dodali i několik parádiček, které z koktejlů dělají instagramovou senzaci. Díky hotelovému marketingu, kdy se fotografie koktejlů promítají na obrazovkách, lidé často přichází do baru s objednávkou „toho koktejlu s bublinou“.

„Přiznávám, že mi tenhle přístup nevadí. Pro mě je důležité, aby si host odnesl zážitek – z chuti, ale klidně i jen z podoby koktejlu. Pravda je, že jsme dopředu tušili, že Žlutá servírovaná s kouřovou bublinou bude jedním z nejprodávanějších drinků právě díky svému vzhledu. Proto jsme zvolili takovou kombinaci surovin, kterou se trefíme do chuti většiny populace,“ poodhaluje Jan Šebek, co vše brali v potaz při skladbě jednotlivých nápojů.

Místní musíme přesvědčit, že má smysl se k nám vypravit.

Když se ptáme na tři nejoblíbenější koktejly, vrátí se nám otázka zpět: „Mám to říct z pohledu hosta, nebo barmana?“ Následně se dozvídáme, že mezi hosty jsou nejpopulárnější zmíněná Žlutá / radost a štěstí (kombinace vodky, kdoule, meruňky, mučenky a šumivého vína), Červená / láska (gin, jasmín, jahody, červený rybíz, ibišek) a Transparentní (do čiré podoby klarifikovaná variace na Piña Coladu doplněná šumivým vínem).

Osobními favority Jana Šebka a Vítězslava Ciroka pak jsou Oranžová / úspěch (skotská whisky, Aperol, rakytník, fermentovaná karotka), Hnědá / jednoduchost a důvěryhodnost (bourbon, ořechovka, kaštan, máslo) a Černá / elegance a dramatičnost (skotská whisky, káva, černá hruška). Kromě signature menu je možné vybírat také z osmi klasických koktejlů.

Ty si navíc hosté vychutnají nejen přímo v Becher’s Baru, ale také v restauraci a v baru v Malé dvoraně. Jan Šebek se svým barovým týmem tyto koktejly předmíchává do lahviček, čímž zajistí stejnou kvalitu drinků i tam, kde chybí zkušenější barman. Nejpopulárnějším koktejlem se stal Vesper 007, který si hosté oblíbili právě díky spojení hotelu s filmem Casino Royale.

Budoucí výhledy

Obavy z neznáma se během pár týdnů rozptýlily. Díky podpoře marketingového oddělení hotelu měl bar plno od prvního dne provozu. Největší podíl hostů tvoří hoteloví hosté, ovšem nejen z Grandhotelu Pupp, ale i ostatních hotelů na karlovarské kolonádě. Výhodu má Becher’s Bar také v tom, že je jedním z mála podniků v okolí, které mají otevřeno po desáté hodině večer. Pravidelně se tak stává, že si hosté musí na své místo v baru počkat.

„Když je plný hotel, víme, že bude plný i bar. V tuhle chvíli můžeme říct, že nemáme žádné slabé dny, ale také je potřeba dodat, že máme otevřeno pouze ve čtvrtek, pátek a sobotu,“ podotýká Vítězslav Cirok. Co se místních týče, do Becher’s Baru nadále chodí ti, co jej navštěvovali již před změnami. Ovšem kolonáda je považována spíše za turistické centrum a podniky pro místní se nacházejí v druhé části města.

„Místní musíme teprve přesvědčit, že má smysl se k nám vypravit. Snažíme si budovat jméno skrze karlovarskou gastronomickou komunitu, kdy se s podniky navzájem doporučujeme a spolupracujeme,“ říkají barmani. I tak ale oba považují svou původní misi – vybudovat nový koncept Becher’s Baru a zaplnit jej hosty – za splněnou a chystají se na další rozvoj podniku.

Důležité je nyní stabilizovat a rozšířit barový tým a v souvislosti s ním i otevírací dobu baru. Už nyní se v něm připravují na nadcházející filmový festival, který je alfou i omegou karlovarského života. Do budoucna by také rádi vyvezli jméno Becher’s Baru prostřednictvím hostování v zahraničních podnicích a také přivítali světové barmanské osobnosti u nás.

Každé dva týdny vám ukážeme tipy na zajímavé restaurace, bary i kavárny.

Newsletter Deli | Poslední vydání