Z Prahy na Madagaskar bez přestupu. Letěli jsme na ostrov lemurů historicky první přímou linkou
Čedok zahájil 1. října přímé lety z Prahy na exotický Madagaskar. Pojďte si ho užít s námi prostřednictvím několikadílného zápisníku z naší cesty.
„Tak na Madagaskar!“ připíjíme si na letišti Václava Havla, zatímco stojíme vedle čerstvě zakrojeného dortu zdobeného lemury, baobaby a palmami. Chystáme se nastoupit do historicky prvního letu, který bez přestupu povede z Prahy přímo do tropického ráje, konkrétně na ostrov Nosy Be, nacházející se nad severním cípem čtvrtého největšího ostrova světa. Blíží se devátá hodina večer a u odletové brány je spousta dalších cestovatelských nadšenců, kteří si touží tuto exotickou destinaci odškrtnout ze svého seznamu.
Učinit tak budeme moci už další den ráno, jelikož se na Madagaskar pravidelně létá v noci ze soboty na neděli a celý let trvá přibližně deset hodin. Kdo tak patří mezi ty šťastlivce, kterým se daří v letadle usnout, může zavírat oči s vidinou, že je rozlepí do jasného madagaskarského slunce. Já mezi takové šťastlivce nepatřím, takže dopředu vím, že do něj budu mžourat zpoza slunečních brýlí.
Cestovní kancelář Čedok pro cesty na Madagaskar spolupracuje s italskou leteckou společností Neos, která využívá moderní Boeing 787-9 Dreamliner. „Jde o jedno z nejmodernějších dálkových letadel. Motory má od Rolls-Royce, navíc je asi jen přes tři roky staré,“ vysvětluje Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí Čedoku a zároveň organizátorka našeho nadcházejícího týdne.
Letadlo v modrých barvách pojme 359 cestujících ve dvou třídách: 331 osob v ekonomické třídě a 28 cestujících v prémiové business třídě. Právě v té se usazujeme, dostáváme welcome drink a začínáme probírat, co všechno jsme si zapomněli zabalit.
Madagaskar se nachází v úrovni jižní Afriky, od které se odtrhl před 160 miliony lety, tedy v době, kdy byly na houbách i naši prehistoričtí předci Homo habilis. To znamená, že slunce je na něm prudké, komáři si nejen u stojatých vod hoví a na místě je i nějaké to očkování, zejména proti žloutence typu A a břišnímu tyfu. Nikdo nezapomněl na účinný repelent s vysokým obsahem DEET, já si pro jistotu přibalila i jeden s vůní citronely do zásuvky. Opalovací krémy minimálně s faktorem SPF 50 jsou také nutnost, rovník je totiž nedaleko.
Kateřina Pavlíková nás předem upozornila, že cestovní pojištění se vyplatí i na covid, turistická víza zařídíme přímo na letišti asi za deset eur na týden, žádné testy a certifikáty nepotřebujeme a že se před cestou nemusíme zabývat rozměňováním na místní měnu, malgašské ariary. „V Česku tuhle místní měnu neshánějte, stačí si na cestu zabalit eura, případně dolary. Ty vám na Madagaskaru stačí, nebo si je pak na místě, třeba v hotelu, vyměníte. Pro nákupy na tržištích se vám bude hotovost hodit. A nezapomeňte i na bakšiš pro obsluhu či řidiče,“ vysvětluje.
Co dalšího? Plavky, to je jasné. Někdo si zabalil i vlastní šnorchlovací výbavu. Boty do vody nejsou třeba, protože pláže slibují jemný písek, maximálně nějaké úlomky korálů. Ježovky na Madagaskaru jsou, ale většinou ve velké hloubce. Dostatek čtení, na které stejně nebude čas, protože nás každý den čeká nějaký výjezd za dobrodružstvím. Jehlička na otevření slotu na SIM kartu, kterou si koupíme také přímo na letišti na Nosy Be – tučných 25 gigabajtů dat za 35 eur, tedy asi 850 korun.