Zapomeňte na ChatGPT. Tyto nástroje umělé inteligence z vás do minuty udělají DJe i fantasy kartografa
Na internetu leží celá řada nástrojů, ve kterých můžete s pomocí umělé inteligence do minuty vytvářet zajímavá videa, hudbu a další díla.
Umělá inteligence vlétla do našich životů jako velká voda, která jen tak neopadne. Všichni mluví o chatovacích botech a generátorech obrázků, jako je ChatGPT nebo Midjourney, na internetu ovšem existuje obrovské množství nástrojů, které využívají sílu AI k dalším, mnohdy ještě zábavnějším účelům. Můžete s nimi vytvářet mapy fantasy světů, skládat hudební hity, během sekundy vypracovávat 3D modely či celé prezentace.
Vybrali jsme ty nejzajímavější nástroje, které nabízejí alespoň část svého obsahu k vyzkoušení zdarma. Většina z nich běží na systému kreditů, takže pokud vás některý zaujme, stačí je jen dokoupit. Pro testování je pak potřeba pouze registrace, k čemuž dobře postačí účet na Googlu, třeba speciálně zřízený právě pro tyto účely.
AI DJing
Pokud vás láká svět hudby, můžete svůj první hit vytvořit během chvilky v rozhraní suno.ai. S tímto nástrojem můžete produkovat hudbu, a dokonce do ní implementovat i český text. Ten stačí zanést přímo do textového pole v rozhraní nástroje, následně vybrat, v jakém hudební žánru by se měl track nést a pak už jen stačí kliknout na políčko Create.
Výsledek může na první pokus znít uměle, pokud si však pohrajete s textem a dáte Sunu více pokusů, dříve či později se do vašeho vkusu trefí. Hit bude na světě a může putovat rovnou na Spotify zabodovat u širokého publika.
Příklad songu vytvořeném s pomocí AI:
Generace prezentací
Předchozí nástroj byl především o zábavě, gamma.app může ale výrazně pomoci i v práci či ve škole. Jedná se totiž o nástroj na rychlé generování prezentací. Do textového řádku stačí jen vložit téma, o kterém by měla prezentace být. Následně zvolíte její vizuální podobu, případně doladíte detaily a začnete generovat. Vše je hotovo během pár sekund a v opravdu vysoké kvalitě.
V našem případě jsme vyzkoušeli vygenerovat prezentaci na téma jednorožci. Vybrali jsme počet slidů a také jazyk. Následně vznikla osnova, po jejímž schválení AI vytvořilo přehlednou a opticky velmi dobře propracovanou prezentaci plnou obrázků, tabulek a grafických detailů. Samotný výsledek, stejně jako úvodní osnovu, lze libovolně upravovat. Gamma dokáže podobným způsobem vytvářet i webové stránky či dokumenty.
AI a bydlení
Zajímavou AI vychytávkou jsou nástroje, které umožňují na jedno kliknutí proměňovat podobu interiérů i exteriérů. S toolem reimaginehome.ai je možné do prázdného interiéru, respektive do jeho fotky, doplnit libovolný nábytek, přestavět již vybavený pokoj nebo místnost zcela zbavit nábytku.
U návrhu je možné určovat, v jakém stylu má být celý interiér vybaven, případně přidávat skrze prompty další specifika. Stejným způsobem lze v upravovat i vzhled exteriéru celého domu a jeho okolí.
Fantasy kartografie
Ke každému fantasy světu patří i mapy, a stránka dungeonalchemist.com je přesně to, co hledáte, pokud takové mapy chcete vytvořit, ale nejste zkušený kartograf. Stačí jen vybírat velikost mapy, zvolit téma, nakreslit několik tvarů a software mapu automaticky vybaví vším, co je potřebné. Přidá stěny, světla, dveře, okna a objekty.
Knihovna obsahuje tisíců objektů, nástroj umožňuje manipulovat téměř s čímkoli. Lze samozřejmě generované prvky rovnou měnit. Zároveň je také možná manipulace s 3D terénem v reálném čase. Lze jej snižovat, zvyšovat a urovnávat, kreslit cesty, řeky, hory, kaňony, kopce, ostrovy, a mnoho dalšího.
Pomocníci pro grafiky
Mezi tooly, které přijdou vhod grafikům, vyčnívá meshy.ai. Jedná se o velmi efektivní nástroj na tvorbu 3D modelů. Opět stačí jen zadat správný prompt, v našem případě „plastic toy soldier in Unreal Engine quality“ a render plastového vojáčka byl na světě. Vygenerovaný výsledek lze libovolně upravovat, měnit jeho strukturu, barvy a další detaily.
Dalším velmi schopným nástrojem je lumalabs.ai, který umí proměnit libovolnou fotografii na pětisekundovou videosekvenci, případně dokáže do videa zpracovat zadaný textový prompt. Lze si tak rozpohybovat statické fotografie a vytvářet iluzorní světy. Zajímavé věci se dají vykouzlit například i v immersity.ai či pixverse.ai.
Pro tvorbu loga dobře poslouží logoai.com či logodiffusion.com. Za prozkoumání stojí i nástroj freepik.com, ve kterém lze generovat obrázky či šablony, a také stockimg.ai sloužící ke generování obrázků, log, ilustrací a dalších materiálů. K odstraňování věcí, které na obrázku nechceme, dobře poslouží cleanup.pictures, a pokud je obrázek v příliš nízkém rozlišení, můžeme si pomoci s nástrojem letsenhance.io. Obrovskou nálož dalších AI toolů najdete na stránce huggingface.co.