Zapomenutou stodolu chtěli nejdříve strhnout. Nakonec si rodinný dům postavili přímo v jejích zdech

Netradiční rodinný dům byl umístěn přímo do kamenného torza staré stodoly. Tím vznikla celá řada otázek, například jak do místností dostat světlo?

zapomenuta-stodola

Foto: Petr Polák

Dům umístěný do zapomenuté stodoly

0Zobrazit komentáře

Možná vám také za domem stojí stará stodola, která už dávno neslouží svým původním účelům a dnes je jen odkladištěm nepotřebných věcí a zahradní techniky. Jedna taková si prošla originální proměnou, kdy byl do jejích zdí vložen zcela nový rodinný dům. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

V Dobříši bydlela jejich babička, a když se naskytla možnost koupit pozemek ležící hned vedle její zahrady, neváhali ani chviličku. Chtěli, aby děti mohly navštěvovat babičku, kdykoliv k tomu bude příležitost, a zapouštěly zde své vlastní kořeny. Investoři však získali víc než jen pozemek a možnost utužovat rodinné vazby. K pozemku totiž náležela také stará stodola, u které se museli rozhodnout, jak s ní naloží.

Původním záměrem bylo historický objekt strhnout a na jeho místě postavit nový rodinný dům. Když ovšem nahlédli do útrob starého hospodářského stavení, hned jim bylo jasné, že jej musí zachovat. Ručně opracované trámy, velké obloukové průjezdy a kámen všude, kam se člověk podíval.

Kam ale umístit onen rodinný dům? Dilema vyřešili šalamounským způsobem, kdy starou stodolu a nový rodinný dům spojili do jednoho celku. Dům byl doslova vybudován uvnitř stodoly, jejíž kamenné torzo zůstalo od čerstvé konstrukce odděleno. Přesto to nové prorostlo původním.

Investoři se rozhodli očistit stodolu od všech nánosů doby, až na základ stěn tvořený cihlou a kameny. „K práci jsme přistupovali s opatrností téměř památkové ochrany. Kamenné zdi bez základů byly stabilizovány nadbetonávkou a místy i oplechováním, které ji zakonzervovalo a zabezpečilo vůči degradaci,“ popisují svůj postup architekti ze studia Karnet architekti a pokračují.

„Odstranili jsme starou střechu a po letech otevřeli původní větrací průduchy. Vnitřní kolmá ztužující zeď musela být vzhledem ke svému technickému stavu v severní části nahrazena ocelovou konstrukcí klenoucí se nad průjezdem. Novou základovou desku jsme umístili do objektu s takovým odstupem, aby nebyly ohroženy kamenné zdi. V ten moment byl objekt připraven na svou novou etapu.“

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Architekti si byli od začátku vědomi toho, že u tak staré stavby nemůže dojít k ovlivnění stability základů původních zdí. Proto se rozhodli do torza vložit dřevostavbu, přičemž největší výzvou se ukázalo být řešení krovů, stropních konstrukcí a přesahů střechy přes původní kamenné zdi.

„Vzhledem k výšce původní zdi navrhli dodavatelé šikmé podepření krokví přesahu střechy, což se ukázalo jako velmi elegantní řešení i v místě přesahů pod vikýři. Obvodové konstrukce navrhli velmi subtilní, čímž jsme získali několik desítek centimetrů ve vnitřním prostoru,“ popisují architekti a dodávají: „Skladba stěny je tlustá jen 333 milimetrů, je difuzně otevřená, což bylo zásadní pro přirozené větrání. Navíc má instalační předstěnu, kterou jsme nejednou využili při dodatečné úpravě pozic koncových prvků světel, vypínačů a zásuvek.“

Stodola rozděluje pozemek na dvě poloviny. Každá dostala trochu jiný charakter, nabízí i jiné způsoby využití a zároveň se jim přizpůsobují některé prvky stodoly. Severní dvojice klenutých průjezdů byla díky příjezdu od západu využita jako otevřený přístřešek pro parkování a zároveň prostor pro průjezd větší techniky na druhou polovinu pozemku. Hned u průjezdu se v horní části domu nachází také dílna a venkovní sklad na sezónní sportovní vybavení kryté nadzemním podlažím.

Obytná část domu byla situována mezi druhou dvojici klenutých průjezdů v jižní části domu. Oba tyto průjezdy dostaly terasy, kdy jedna směřuje do relaxační části zahrady plné odpoledního slunce, zatímco protilehlou terasu prohřívají ranní paprsky.

Velké téma celého projektu byla práce se světlem, jelikož před stěnami domu stojí kamenné stěny stodoly. Aby se do místností dostalo co nejvíce slunce, byla část střechy prosklena a nainstalována velkoformátová okna. Dispozice domu byla navíc řešena tak, aby do domu pronikalo co nejvíce světla po odsazených zdech.

Sluneční paprsky ráno pronikají do pokojů s okny orientovanými na východ, tedy i do dětských pokojů a ložnice v patře. Nahoře se též nachází dvě koupelny a pracovna propojená s pokojem pro hosty a malou posilovnou. Nad průjezdem v patře je také velká terasa. Společenská část byla propojena s kuchyní a jídelnou, a tak je rodina neustále v kontaktu. V přízemí se pak navíc našlo místo pro technickou spodní koupelnu.

CzechCrunch Jobs