Zárodkem byznysu bylo stěhování studentů. Teď rozváží jídlo, utrží 100 milionů a získal investici

Do firmy Prorozvoz, která působí v Česku i na Slovensku s klienty jako KFC, Rohlík či Zásilkovna, vkládá 65 milionů korun zahraniční investor.

Peter BrejčákPeter Brejčák

jan-krysfot-prorozvoz

Foto: Prorozvoz

Jan Kryštof, zakladatel firmy Prorozvoz

0Zobrazit komentáře

Původní nápad byl nabídnout studentům stěhování mezi kolejemi. Z projektu nakonec nic nebylo, ale Jan Kryštof svět logistiky neopustil a o pár let později rozběhl službu pro expresní rozvoz jídla z restaurací. Nyní již firma Prorozvoz působí ve více než třiceti městech v Česku a na Slovensku a má přes osm set kurýrů. V dalším rozvoji jí pomůže zásadní investice, o níž vám přinášíme podrobnosti.

Zainvestovaný startup: Prorozvoz

Kdo investuje: Zahraniční investor Chenlei Zhan, v Česku dlouhodobě působí v gastro byznysu.

Kolik a v jakém kole: Celková výše investice je 65 milionů korun, rozdělena je do tří tranší.

Co startup dělá: Zajišťuje integrované a fulfillmentové služby, řešení na míru pro správu a přepravu jídel, balíčků a potravin. Mezi své klienty řadí KFC, Rohlík, Zásilkovnu, NutritionPro, Foodora.sk, Wolt, AmRest a další.

Sídlo startupu a kde všude působí: Sídlo má v Praze, působí v devětadvaceti městech v Česku a v osmi městech na Slovensku.

Jak startup funguje: Jídlo připravené a vakuované v Praze umí v ten samý den odpoledne doručit v Brně, Ostravě i Bratislavě ve dvouhodinových časových oknech dle volby zákazníka s možností sledování zásilky v reálném čase.

foto_vojtechvlk-com_20221212_0224e-min

Foto: Vojtěch Vlk/Prorozvoz

Kurýr společnosti Prorozvoz

Zakladatel: Jan Kryštof značku Prorozvoz založil jako student už v roce 2010 původně pro smart přepravu a stěhování studentů mezi studentskými kolejemi. Projekt ale zůstal jen na papíru, skutečný zrod přišel v únoru 2015, kdy jako živnostník začal služby kurýrních expresních rozvozů nabízet pražským restauracím. V roce 2018 vznikla samostatná společnost, o rok později začala postupná expanze mimo Prahu, letos na Slovensko.

Jak je startup velký: V roce 2015 dosáhl obratu 1,6 milionu korun, v roce 2018 při vzniku společnosti pak 5,7 milionu. Loni to bylo 42,4 milionu, letos očekává překročení hranice 100 milionů a příští rok plánuje 150 až 200 milionů. Aktuální počet kurýrů je přes osm set, má 145 dopravních prostředků a outsourcovaných kurýrů přes tři sta.

Proč je to zajímavé: „Poslední míle s kompletním fullservisovým řešením je dnes pro prodejce a výrobce klíčová k růstu. Vzhledem k velikosti trhu je potřebné rozšiřovat se do co možná nejvíce koutů Česka i Slovenska. Vytvořili jsme síť a na začátku roku 2023 spustili denní převozy od Plzně po Karvinou v Česku a od Bratislavy po Košice na Slovensku,“ popisuje Kryštof.

Na co startup plánuje využít investici: Pro technologický rozvoj s využitím umělé inteligence, rozšířením vozového parku o vozidla paletové, chladírenské přepravy a také pro expanzi do Polska a Maďarska v roce 2024. Rozšíření sítě provozoven o dalších deset měst v Česku, deset měst na Slovensku a rozšíření skladů pro distribuci v Česku.

Vše o startupových investicích

Pochybné slevy e-shopů sleduje šest let. Letos během Black Friday dopadly nejhůř Kaufland a Pilulka

Tento rok již platí nová pravidla, která obchodníkům nařizují, jak mají uvádět své ceny. Podle analýzy Hlídače Shopů je většina z nich dodržuje.

Peter BrejčákPeter Brejčák

dalle-2023-11-27-15-23-17-a-person-shopping-online-in-a-16_9-aspect-ratio-size-1920-x-1080-pixels-the-scene-shows-an-individual-of-indeterminate-gender-sitting-in-front-of-a-min-copy

Foto: Vygenerováno OpenAI DALL·E-3

Nákupní horečka během Black Friday

0Zobrazit komentáře

Letošní Black Friday proběhl poprvé s novými pravidly. Od ledna totiž platí novela zákona o ochraně spotřebitele, jež nařizuje, jak mají obchodníci počítat své slevy – zásadní je, že u výrobku musí uvádět jeho nejnižší cenu, za kterou se prodával během posledních třiceti dnů, a slevu vyvozovat z ní. Takové pravidlo jako férové označuje i nástroj Hlídač shopů, jenž začal sledovat klamavé praktiky největších e-shopů během Black Friday v roce 2017 a od té doby svůj záběr rozšířil o sledování všech cen v průběhu celého roku, ale také na další e-shopy.

Za neziskovým nástrojem stojí trojice českých startupů Apify, Topmonks a Keboola. Hlídač shopů přitom funguje na webu, ale také jako rozšíření do šesti nejpopulárnějších internetových prohlížečů. „Nekalé praktiky, na které léta ukazujeme, jsou konečně nezákonné,“ popisuje Jakub Balada, spoluzakladatel Apify, který již tradičně představil analýzu vybraných obchodníků právě během Black Friday, tedy největšího „nákupního svátku“ roku, který připadl na minulý pátek.

Podle Balady se většina sledovaných e-shopů, kterých je přes třicet, sladila s novými pravidly a uváděné slevy jsou reálné. „Průměrné slevy jsou kolem dvaceti procent, ten, kdo uvádí průměrně přes pětadvacet procent, tak už jen díky nekalým praktikám a v rozporu s novým zákonem,“ přibližuje.

Podle závěrů analýzy je trojice největší českých e-shopů Alza.cz, Mall.cz a CZC.cz v naprosté většině případů sladěna s novými pravidly. Velmi dobře pak dopadl také Megapixel.cz a oproti loňsku také Lidl.cz a KnihyDobrovsky.cz.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Letos jednoznačně nejhůře dopadl Kaufland.cz, který spustil svoje internetové tržiště tento rok, respektive prodejci nabízející zde svoje zboží,“ říká Balada s tím, že průměrné uváděné slevy v nabídce na Black Friday byly 31 procent, kdyby se ale počítaly podle nových pravidel, reálně by šlo o pět procent.

„Špatně dopadla také Pilulka.cz – 30 procent vs. 22 procent –, což je pro nás překvapení, jelikož loni slevy počítala správně. Pro další problematické e-shopy jako Okay.cz, Notino.cz nebo TetaDrogerie.cz se nám bohužel nepodařilo z různých důvodů spočítat průměrné slevy,“ doplňuje Balada. Konkrétní ukázky pochybných praktik pak ukazuje na webu.

Jaká jsou základní pravidla pro uvádění slev?

  • Veškerá oznámení, která vytvářejí dojem snížení ceny zboží, musí obsahovat informaci o nejnižší ceně výrobku, za kterou jej prodávající nabízel a prodával v době třiceti dnů před poskytnutím slevy (případně od okamžiku, kdy začal výrobek nabízet a prodávat, pokud je výrobek v prodeji méně než třicet dnů). V tomto smyslu musí být tedy sleva z ceny prezentována vždy spolu s uvedením předchozí ceny jako ceny referenční.
  • Porušování těchto povinností je přestupkem, za který může Česká obchodní inspekce uložit prodejcům pokutu až pět milionů korun. Za jednání, která dále naplňují znaky nekalé obchodní praktiky, mohou pak být uloženy i citelně větší sankce, a to až do výše čtyř procent celkového ročního obratu prodejce (respektive do padesáti milionů korun, není-li informace o ročním obratu dostupná).
  • Minimální cena před akcí musí být uvedena u jakéhokoliv oznámení, které u spotřebitele vytváří dojem snížení ceny, tedy nejen v případech, kdy prodejci v oznámení o snížení ceny uvádí konkrétní měřitelnou slevu, ale také v případech, kdy používají pouze obecná oznámení typu „sleva“, „speciální nabídka“ nebo „nabídka Black Friday“.

Zdroj: Hlídač Shopů, právnička Jana Malovcová z advokátní kanceláře Mavericks