Zatímco TikTok v Americe bojuje o přežití, Instagram ho kopíruje a s novou funkcí chce čínského soka porazit
Je to osvědčený scénář. Někde ve světě se vyrojí konkurence, která vás může výhledově významně ohrozit, a tak uděláte to nejjednodušší – zkopírujete ji. A nebo pokud máte dost peněz, rovnou ji koupíte, abyste si ušetřili práci. Jde o praktiku, kterou používá šéf Facebooku Mark Zuckerberg, a jeho dalším cílem je TikTok.
Se svými více než třemi miliardami uživatelů je Facebook neohroženou jedničkou mezi všemi sociálními sítěmi světa. Tak rychle rostoucí a jeho pozici potenciálně ohrožující konkurent jako TikTok tu ale dlouho nebyl. Pod Facebook totiž spadá i třeba Instagram a právě na něj začala čínská aplikace v poslední době výrazně dotírat.
Celá situace je teď navíc o to zamotanější, že TikTok ve Spojených státech de facto bojuje o přežití. Prezident Donald Trump totiž označil TikTok – jelikož je vlastněn Číňany – jako potenciální bezpečnostní riziko a vyhlásil, že má jeho majitel, čínská firma ByteDance, jeden a půl měsíce na to, aby svou americkou část prodala. Jinak ji zakáže.
Od pátku, kdy Trump nejprve nečekaně řekl, že by mohl TikTok zakázat hned druhý den, se udála skoro až neuvěřitelné série událostí, ze které můžeme udělat následující shrnutí. TikToku ve Spojených státech podobně jako třeba v Indii, kde již byl zakázán, pšenka nepokvete, pokud nebude mít Donald Trump jistotu, že nepředstavuje pro jeho zemi a bezpečnostní riziko, například při nakládání s uživatelskými daty.
To jinými slovy znamená, že pokud bude TikTok i nadále vlastněn čínskou společností, bezpečnostní bezproblémovost nebude nikdy zaručena. ByteDance tak dostalo ultimátum, že pokud minimálně část TikToku neprodá americkým vlastníkům, bude mít v USA utrum. V tu ránu se k překvapení mnohých do celé situace vložil Microsoft, který má o TikTok zájem.
Sám Microsoft uvedl, že nehodlá vyjednávat déle než do 15. září, kdy má být definitivně jasno, jak to s TikTokem bude dál. Podle posledních informací CNBC by mohlo být hotovo již v následujících týdnech s tím, že se mluví o ceně pohybující se mezi 10 až 30 miliardami dolarů, ale zatím není vůbec jasné, jak to dopadne. Kolem celé potenciální transakce je totiž zatím více otázek než odpovědí.