Zázrak na řevnické dráze. Stačilo mít nápad a v mrtvém železničním skladu se dnes pořádají svatby i mše

Bývalý drážní sklad našel nové využití. Díky několika nápaditým úpravám se z něj stalo vyhledávané kulturní a komunitní centrum.

drevak15

Foto: BoysPlayNice

Nové kulturní centrum vzniklé ze starého železničního skladu

0Zobrazit komentáře

Těžko říci, kolik zchátralých nádražních skladů u nás stojí a marně čeká na své další využití. I takové objekty však mají svůj potenciál, jak dokládá projekt konverze jednoho z nich v Řevnicích, kde se proměnil na malé kulturní centrum. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Sklad z 19. století již dráha nepotřebovala, a tak jej i s okolními pozemky prodala městu. Jak ovšem s takovým objektem naložit? Nápad dostala ředitelka místní Základní umělecké školy, která jeho prostory začala využívat pro nejrůznější výstavy a koncerty, případě jako taneční sál. Celý koncept místní nadchnul a železniční boudě brzy začali přezdívat Dřevák.

Město se pak rozhodlo dopřát stavbě péči a uzpůsobit ji tomu, aby nabízela vyhovující zázemí pro stávající, ale i nové kulturní akce. Kromě jiného má totiž příhodnou polohu – nachází se v blízkosti vlakového i autobusového nádraží, nedaleko je parkoviště a také samotné centrum města. Otázkou však bylo, jak do koncepce dostat toalety, sklad, kuchyňku či kancelář, aniž by se narušil původní jednolitý prostor.

S vyřešením tohoto problému pomohlo studio Sodomka Sodomková Architekti, díky kterému se Dřevák všech těchto náležitostí dočkal. Byly ovšem vyčleněny mimo hlavní objekt a posloužily k tomu repasované lodní kontejnery odkazující na novodobé způsoby dopravy zboží. Atmosféra dopravního uzlu tak byla zachována.

Dřevák stojí u první koleje, po delších stranách má dřevěné nákladové rampy a z čela masivní kamennou, která sloužila pro překládání objemnějšího nákladu. Jednoduchá dřevostavba má sedlovou střechu s velkými přesahy – rekonstrukce si kladla za cíl zachovat nejen velkorysý vnitřní prostor původní stavby, ale i její tvář.

To ovšem znamenalo nutnost některé původní části rozebrat, některé prvky repasovat nebo doplnit. Podlaha, střecha a několik stěn se dočkaly tepelně izolace, objekt také dostal nový vstup, který vzniknul vložením lodního kontejneru. Ten vytváří novou dominantu, poskytuje prostor pro vstupní zádveří, dokonce vymezil i prostor pro malý bar a v podkroví malou galerii.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Sál získal také nový krb opláštěný ocelovým plechem se zaoblenými hranami. Jeho industriální podoba má opět připomínat někdejší využití místa. Další tři lodní kontejnery se nacházejí vedle sálu a na první pohled definují, co je původní a co nové. Každý kontejner má svou vlastní barvu, která je přítomna i v interiéru.

Výrazně se proměnilo i další okolí Dřeváku – na podélné rampě přibyl nový přístupový či sedací stupeň, což stavbu výrazně propojilo s veřejným prostorem. Nová místa k sezení se objevila pod střechou i pod širým nebem.

Vedle výstav, koncertů, besed a schůzí se zde již konala i svatba, mše, sousedská setkání a také bazar. Místo se stalo novým centrem lokální kultury i komunity a dává tak příklad všem ostatním zapomenutým místům s velkým potenciálem.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.