Zbraň Hana Sola jde do aukce. Ikonická rekvizita ze Star Wars se dlouho považovala za ztracenou

Cena blasteru slavného vesmírného pašeráka se po přepočtu z galaktických kreditů odhaduje až na dvanáct milionů korun.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

han-solo-blaster

Foto: Rock Island Auction

Harrison Ford alias Han Solo se ve Star Wars oháněl vtipem i tímto blasterem

0Zobrazit komentáře

Star Wars si nejde představit bez Hana Sola. Bezesporu nejslavnější vesmírný pašerák sice nemá žádnou politicky či rodově významnou pozici a nedokáže se napojit na mystickou Sílu jako rytíři Jedi, v příběhu o záchraně galaxie ale stejně hned několikrát sehraje zásadní roli. Spolu s kolegou Chewbaccou a vesmírnou lodí Millennium Falcon mu coby pistolníkovi pomáhá vždy spolehlivá zbraň. Ikonický blaster brzy bude moci do své sbírky zařadit vítěz aukce, který bude ochoten za něj zaplatit kolem půl milionu dolarů.

Nabízená filmová rekvizita se používala při natáčení Star Wars: Epizody IV – Nové naděje, tedy prvního snímku legendární franšízy z roku 1977. Dlouho se myslelo, že všechny tři exempláře blasteru nenávratně zmizely, aukční síni Rock Island Auction Company (RIAC) se ale podařilo jeden z nich najít – prý je jediný, který se dochoval.

Výslednou hodnotu aukce, která proběhne 27. srpna, by tak výrazně měla ovlivnit exkluzivita rekvizity. RIAC přitom očekává, že vítězný příhoz se bude pohybovat mezi 300 a 500 tisíci dolarů, tedy sedmi až dvanácti miliony korun. Dalším faktorem, který by měl přitáhnout pozornost movitých sběratelů, je pak samozřejmě zásadní role, jakou zbraň ve filmu hrála.

George Lucas při tvorbě Star Wars pracoval s mnoha různými vlivy. Patří mezi ně klasiky sci-fi žánru jako Duna a Princezna z Marsu či Flash Gordon, ale i mnoho prvků fantasy a westernu. Na rozdíl od své celovečerní prvotiny THX 1138 nechtěl divákům předložit typicky futuristickou vizi, ale „špinavé sci-fi“, které působí zemitě a prezentuje už dlouho existující světy a technologie.

Han Solo proto v mnohém připomíná spíše obyvatele divokého západu než vysoce vyspělé společnosti. Jedním ze stěžejních prvků jeho charakteru je přitom slavný blaster s vlastním příběhem. Fiktivní zbraň je modifikovaný model DL-44 od BlasTech Industries, který se vyznačuje relativně velkou palebnou silou a zároveň vysokou přesností. Byl známý napříč celou galaxií jako jeden z nejsilnějších jednoručních blasterů, protože dokázal prorazit i brnění stormtrooperů, vojáků Impéria.

Han Solo ve svých mladých letech pro Impérium chvíli pracoval, jakmile se ale seznámil s pašerákem Tobiasem Beckettem, rozhodl se vydat stejnou cestou mimo zákon. Stal se proto členem posádky Beckettovy lodi a dostal od něj DL-44 ukradený z vojenské základny. Od té doby měl blaster vždy při sobě, i když se objevily technologicky vyspělejší zbraně. Naposledy ho použil ve filmu Star Wars: Epizoda VII – Síla se probouzí.

Ve skutečnosti rekvizita zbraně přímo vychází ze slavné německé pistole Mauser C96, používané v obou světových válkách i jinde. Roger Christian, tvůrce rekvizit pro Novou naději, na C96 doplnil puškohled z období 2. světové války a na původní hlaveň připojil ústí z letadlového kulometu. Prototyp pak dostal pár dalších úprav, než se z něj stal finální DL-44.

Jediný exemplář Solova blasteru z prvních Star Wars se připojí ke skupině několika dalších rekvizit z kultovní franšízy, které se prodaly za obrovské částky. Replika původního DL-44, použitá v Epizodě VI – Návratu Jediů, se v roce 2018 v aukci prodala za 550 tisíc dolarů, v přepočtu přes 13 milionů korun. V roce 2017 se zase rekvizita droida R2D2 prodala za 2,75 milionu dolarů a loni aukci o miniaturu stíhačky X-Wing použité při natáčení vyhrál příhoz ve výši 2,3 milionu dolarů.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání