Zchátralá továrna v Brně dostává novou tvář. Proměna ještě vrátí potok a přidá byty

Brownfield bývalé Vlněny je už z půlky předělaný. V místě, kde se dřív vyráběla vlna, vzniknou ještě dva bytové domy a další kancelářská budova.

Eliška NováEliška Nová

Vlněna

Foto: Studio Acht

Vnitroblok s budovou H v pozadí

0Zobrazit komentáře

Ještě v roce 2008 se tu dělala vlna. Soukromá firma Vlnako byla poslední, kdo udržel v brněnské továrně Vlněna tradiční vlnařskou výrobu. Zchátralý areál by dnes člověk pohledal. Na brownfieldu už se dokončilo několik domů, další budou přibývat. Celý projekt bude hotový do roku 2024.

Už dnes tu stojí kancelářské budovy. Mají vcelku jednoduché názvy, jde totiž o písmenka. Hotové jsou budovy A až H, přičemž háčko se pro Vlněnu stalo novou dominantou.

„Tvoří vstupní bránu do pobytového vnitrobloku. Jde o takzvaný oblázek, jehož tvar v přírodě určují proudy, které jej omílají. Stejně tak má budova představovat pro proudy lidí objekt zvoucí ke vstupu,“ uvedla pro CzechCrunch architektka ze Studia acht Anna Cvetanov Horáková. Budova H se opticky mění a z každého místa působí na pozorovatele jinak.

Kromě kancelářských prostor se nyní v místě nachází coworkingové centrum, kavárna, cukrárna a velká kantýna.

Vlněna

Foto: Studio Acht

Budova H je novou dominantou Vlněny

Brownfield nabízí čtyřicet dva tisíc metrů čtverečních dávno nevyužívané plochy. Nově tu má být prostor pro dvojnásobek metrů čtverečních kanceláří, bude se tu ale také bydlet. Areál má stát kolem dvou miliard.

Zároveň zde investor, jímž je CTP, ponechává i dvě historické budovy. První je Bochnerův palác, neorenesanční objekt, který vznikl v letech 1864 až 1867 a jde tak o jeden z nejstarších neorenesančních paláců v Brně. Dříve sloužil jako správní budova někdejší továrny na vlnu. Během rekonstrukce se podařilo odhalit a zachránit původní štukové stropy a schodiště.

Byť byly v minulosti snahy o to prohlásit areál Vlněny – nebo aspoň samotný Bochenrův palác za památky –, nestalo se tak. Na neorenesanční dům už byl vypsán demoliční výměr, investor a architekti se ale rozhodli palác zachovat. Kromě užitné zahrady je místem, kde už se odehrál třeba i Brno Design Week. Prostor tu má být také pro kavárnu či restauraci.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V areálu se zachoval také objekt Výtopny. Ten ale zatím zůstává na žádost města bez využití. Budova však dostala aspoň novou fasádu. Vidět je na dálku, protože hraje barvami. Vytvořil ji český street artista Michal Škapa.

Zato továrna, která sloužila samotné výrobě vlny byla zbourána, a to už v roce 2016. Kdysi se tu vyrábělo 13,5 kilometru příze denně.

První etapa projektu byla dokončená předloni na podzim. Zástavba Vlněny pokračuje nyní dál. Vzniknout má i nejvyšší budova někdejšího areálu. Ponese označení I a má se stát další dominantou. „Svoji prolamovanou celoprosklenou fasádou bude připomínat maják či strážní věž, která shlíží na celý komplex,“ líčí architekt Matěj Kuncíř.

Vlněna

Foto: Studio Acht

Zachráněný objekt neorenesančního paláce

Vzniknou také budovy K a konečně X a Y. Zatímco K bude další administrativa, X a Y mají být věže, kde budou ryze byty. Ve společném podnoží bude wellness nebo další obchody.

S poslední etapou se bude také revitalizovat potok Ponávka. Ten má celý vnitroblok ochladit. Počítá se i s divokou zelení. „Navrhované objekty K, X a Y ze zeleně vyrůstají a umožňují svým obyvatelům žít v centru města a přesto v bezprostřední blízkosti přírody,“ doplňuje Kuncíř.

Pořád jde ale především o město, komplex tak má být ze severovýchodu zakončený plánovanou Brněnskou třídou. Půjde o bulvár, který povede širším centrem města. Na území Vlněny se na nové třídě počítá také s alejí.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

CzechCrunch Jobs