Zdražování dopadá na každého jinak. Skutečná inflace může být u některých skupin až 30 procent
Rozhodujícím faktorem výše inflace pro jednotlivce není výše příjmu, ale životní styl. Nejvíc jsou chráněni důchodci díky valorizaci penzí.
V Česku probíhá inflační smršť, ceny v dubnu meziročně vzrostly o více než čtrnáct procent, což je nejvíc od roku 1993. Vývoj cen v tomto vyjádření ale ukazuje zdražování průměrného spotřebního koše. Reálně na různé obyvatele dopadá různými způsoby a skutečná míra inflace jednotlivých lidí se aktuálně pohybuje mezi zhruba deseti až třiceti procenty. Rozhodujícím faktorem pro výši inflace pro každého jednotlivce přitom není výše příjmu, ale konkrétní životní styl. S takovým závěrem přišli analytici ze společnosti Cyrrus.
„Ačkoliv je definice a měření obecné míry celorepublikové inflace stěžejní z makroekonomického pohledu, pro posouzení změny životních nákladů jednotlivců má jen velmi omezenou vypovídací hodnotu. Reální Češi se od modelového spotřebitele v jednotlivých výdajích liší mnohdy násobně,“ upozorňuje Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus. Skupinou, která je podle něj nejlépe chráněna před inflací, jsou díky valorizaci penzí důchodci.
Oficiální meziroční inflace měřená Českým statistickým úřadem v dubnu stoupla na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta a dostala se na nejvyšší úroveň od prosince 1993. Vliv na to měly zejména ceny bydlení, pohonných hmot a potravin. Podle ekonomů i České národní banky inflace v dalších měsících dále poroste, pravděpodobně překoná i patnáctiprocentní hranici a na dvojciferných úrovních zůstane po zbytek roku. Cyrrus letos očekává průměrnou inflaci 15,2 procenta a příští rok zhruba sedm procent.