Zdražování dosahuje rekordních hodnot. Inflace v Česku během února zrychlila a překonala 11 procent

Luboš KrečLuboš Kreč

koruna

Foto: Miloslav Hamřík

Inflace v Česku zrychluje

0Zobrazit komentáře

Inflační spirála se roztáčí rychleji, než se čekalo. Ekonomové a analytici předpokládali, že meziroční míra inflace v únoru poskočí nad 10 procent, jenže výsledná hodnota je ještě výš – už překonala 11 procent. Je to nejvýš od krizového roku 1998, kdy dosáhla 12 procent. Je pravděpodobné, že cenová hladina ovšem ještě stoupne, promítne se do ní totiž válka na Ukrajině, kvůli níž dramaticky zdražují pohonné hmoty a plyn.

Energie přitom výrazně stoupají už několik měsíců. Cena elektřiny se v meziročním srovnání zvýšila o 22,6 procenta, cena zemního plynu o 28,3 procenta. Více se platí také za teplo a teplou vodu, vodné, stočné i tuhá paliva. Pohonné hmoty zdražily téměř o třetinu, automobily o 10,5 procenta.

Za mouku a cukr lidé letos v únoru platili o čtvrtinu více než loni, ceny másla vzrostly o 30 procent. Pečivo podražilo o 11,3 procenta, mléko, sýry a vejce o 8,8 procenta, zelenina o osm procent a nealkoholické nápoje o sedm procent.

Ceny masa ještě v lednu meziročně klesly o 0,9 procenta, v únoru ale už byly vyšší o téměř dvě procenta. V restauracích a kavárnách lidé zaplatili o 14,1 procenta více než před rokem. V meziměsíčním srovnání ale inflace zpomalila – v lednu se spotřebitelské ceny zvýšily ve srovnání s prosincem o 4,4 procenta, což bylo nejvíce od ledna 1993.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Letos v únoru proti předchozímu měsíci zdražila elektřina o 3,2 procenta, zemní plyn o 5,6 procenta a tuhá paliva o 2,2 procenta. Při nákupu potravin platili lidé více zejména za zeleninu, a to o téměř šest procent. Ve srovnání s lednem naopak zlevnilo maso o dvě procenta a vejce o čtyři procenta. Ceny pohonných hmot se o čtyři procenta zvýšily.

Analytici v odhadech upozorňovali, že do únorové inflace se ještě nepromítne ruská agrese vůči Ukrajině, která vedla ke skokovému růstu cen řady komodit. Rusko napadlo Ukrajinu 24. února, od té doby na světových trzích prudce rostou ceny ropy a zemního plynu, oslabila také koruna. Lednová inflace dosáhla 9,9 procenta.

Kvůli rostoucí inflaci začala už loni Česká národní banka zvyšovat základní úrokové sazby, což vedlo i ke zdražování hypoték. Tento trend bude pokračovat, konflikt na Ukrajině oddálil výhled na zvolnění tlaků na růst cen a tedy i pokles sazeb.

S přispěním ČTK.

Bojkot Ruska přehledně. Podívejte se na ty největší firmy, které tam kvůli invazi omezily či odstřihly svůj byznys

Filip HouskaFilip Houska

russia_1Insider

Foto: CzechCrunch

Firmy, které rozvázaly vztahy s Ruskem

0Zobrazit komentáře

Proti agresivnímu jednání Ruska v souvislosti s invazí na Ukrajinu nevystupují jen vlády západních zemích prostřednictvím sankcí. Už od prvních dní, kdy ukrajinské hranice přešly první okupační jednotky, začaly větší i menší firmy po celém světě Rusko bojkotovat. Některé v největší zemi planety kompletně odstřihly svůj byznys, některé pozastavily dílčí výrobu, jiné zase omezily investice. Podívejte se na náš přehled společností, které dávají režimu Vladimira Putina jasně najevo, co si o násilné invazi myslí.

Restaurace, auta, spotřební elektronika, móda, zábava, paliva nebo finance. To je velmi zjednodušený souhrn oblastí, které v Rusku (a často také v Bělorusku, které s Putinovým režimem souzní) utrpěly masivní ránu. Z tamního trhu se totiž od 24. února, kdy ruská vojska vtrhla na Ukrajinu, začalo stahovat nespočet firem.

V prvních dnech od invaze se začaly nejvíce skloňovat společnosti, které podnikají v digitálním světě. Především pak Google, Meta (dříve Facebook) nebo Twitter. Lidé tyto giganty vyzývali, aby začaly blokovat přístup ruských státních médií na své sítě, což – u někoho možná s příliš velkým zpožděním – nakonec nastalo.

Kritizován byl zpočátku i Apple, který se dlouho k útoku nevyjadřoval, až nakonec zakázal prodej svých produktů na ruském území. Zakrátko se začaly ozývat i automobilky včetně mladoboleslavské Škodovky, které taktéž tvrdě zakročily. Následovaly i ostré reakce ze strany velkých sportovních asociací, jež ruským sportovcům zakázaly startovat v soutěžích.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Otřesy nastaly také v módním průmyslu, záda Rusku ukázaly luxusní i běžné značky typu H&M. A po dlouhém váhání se i McDonald’s, Coca-Cola či PepsiCo rozhodly k tomu, že na tamním trhu svůj byznys omezily. Seznam firem, které nějakým způsobem začaly Rusko bojkotovat, se tak rozšiřuje. A začíná v něm být trochu chaos.

Proto vám nyní přinášíme grafický přehled těch největších (respektive nezajímavějších) globálních firem, které v Rusku buď zcela, nebo částečně omezily své podnikání. Pro zajímavost přikládáme i kratší souhrn firem, které v Rusku naopak zůstávají.

Upozorňujeme, že výčet se stále může měnit.

vsechna-loga-9ku16

Foto: CzechCrunch

Výčet těch největších a nejzajímavějších značek, které bojkotují Rusko