Že nemají udržitelné investice dostatečné zhodnocení? Čísla mluví opačně a celý trh rychle roste
Spoluzakladatel investiční platformy Fondee Jan Hlavsa vysvětluje, proč mohou investice do udržitelnosti přinášet nejen dobrý pocit, ale i zisk.
Jan Hlavsa, spoluzakladatel startupu Fondee
Komentář Jana Hlavsy, CEO Fondee. Mezi investory dnes pozoruji dva velké trendy. Jednak rostoucí popularitu burzovně obchodovaných fondů zvaných ETF, díky kterým mohou lidé investovat diverzifikovaně a na pár kliknutí v mobilní aplikaci. Zároveň ochotu podporovat takové firmy, které nehledí jen na svůj zisk, ale i na environmentální a společenský dopad, který jejich byznys přináší. Investoři totiž vědí, že sázka na udržitelná aktiva se v dlouhodobém měřítku vyplácí. Tohle je pět důvodů, které mě utvrzují v přesvědčení, že dnes můžeme investovat odpovědně a zároveň s výnosem.
Pokud investujete, možná jste se setkali se zkratkou ESG. Ta se pro mnoho z nás stala důležitým faktorem při sestavování portfolia. Skrývá se pod ní takový přístup k investicím, který kromě výnosnosti zohledňuje i to, jak odpovědně přistupují firmy k environmentálním (Environmental) a společenským problémům (Social) a jak kvalitně jsou řízeny (Governance).
Udržitelnost je dnes silné téma. Nevyhýbá se ani investorům, zejména těm mladším. Podle portálu Impactivate zohledňují ESG hodnoty při výběru investic čtyři z pěti lidí generace Z a 89 % mileniálů předpokládá, že finanční poradce důkladně prověří ESG faktory investice, než jim ji doporučí. Udržitelnost neberou na lehkou váhu z dobrého důvodu – vědí totiž, že to, do čeho investují, formuje svět, ve kterém budou žít. Sázkou na ESG mohou navíc snáze dosáhnout svých finančních cílů.
Níže představuji pět důvodů, proč jsem o tomto tvrzení přesvědčen.
Odpovědnost růže přináší. Investorům i firmám
Investování dle ESG kritérií nepřináší firmám jen dobrý pocit. Zlepšuje také jejich finanční výsledky. Jak je to možné? O udržitelné zboží je stále větší zájem a spotřebitelé jej aktivně vyhledávají. Odpovědný přístup také pomáhá snížit náklady a zvýšit provozní zisk.
Podle McKinsey až o 60 %. Takový vývoj se samozřejmě promítá i do ceny akcií. Ohled firmy na udržitelnost také příznivě ovlivňuje spokojenost zaměstnanců, a tedy i produktivitu. Takové společnosti podle studie z London Business School dosahují téměř o čtyři procenta vyššího ročního zhodnocení akcií než ostatní firmy ze stejného odvětví.
Udržitelné investování je výnosné
Investujeme, abychom vydělali. Zlí jazykové však tvrdí, že se udržitelnost a výnosnost vzájemně vylučují. Tuto obavu potvrzuje i průzkum Morgan Stanley. Jeho výsledky ukazují, že lidé od udržitelných investic nejvíce odrazuje, že jim nepřinesou dostatečné zhodnocení. Čísla ale mluví opačně a ukazují, že mezi svými hodnotami a výnosy volit nemusíme.