Že ruská invaze zabila zelenou budoucnost Evropy? Green Deal nebyl nikdy aktuálnější než teď, říká Anna Píchová z Cyrrusu

Anna PíchováAnna Píchová

anna-bKomentář

Foto: Cyrrus

Analytička Anna Píchová

0Zobrazit komentáře

Poté, co ruské tanky a rakety bezdůvodně zaútočily na Ukrajinu a evropská bezpečnost se otřásla v základech, se objevila řada předpovědí, jaké bude mít kremelská agrese vlastně následky. Jedna z nich říkala, že dojde k zásadnímu přehodnocení a pozastavení plánu na zelenání EU známé jako Green Deal. Oháněli se tím hlavně ti, kteří s přechodem na udržitelnější a soběstačnější budoucnost nesouhlasili. Skutečnost bude pravděpodobně opačná – právě kvůli ruské invazi zelenání ještě zrychlí.

Minimálně je o tom přesvědčená hlavní analytička finanční skupiny Cyrrus Anna Píchová. Ve svém komentáři pro CzechCrunch vysvětluje, proč jsou bezpečnost a soběstačnost na jedné lodi s udržitelností, že si Evropané vyšší náklady mohou dovolit a proč je výhodné, aby měl každý na své střeše solární panely.

***

S vypuknutím války a zahájením ruské agrese někteří věštili konec Green Dealu. Evropa měla mít jiné starosti než přechod na zelenou politiku a obnovitelné zdroje. Více peněz mělo téci na zbrojení a zajištění obrany, méně na investice do obnovitelných zdrojů. Někteří také čekali obnovení a prodloužení života uhelných elektráren. To se však zatím neděje a troufám si tvrdit, že se to ani nestane.

Nezávislost na Rusku a jeho přírodních zdrojích se stala palčivým tématem, kdy voláme po odstřihnutí se od ruské ropy nebo plynu, ale zároveň pláčeme nad účtem za benzin. Právě nezávislost na ruských energetických komoditách a Green Deal se doplňují, nikoliv vylučují. Spolu s energetickou soběstačností a bezpečností.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Prvním úkolem Evropy je zbavení se závislosti na ruském uhlí. Často se na to zapomíná, ale ruské uhlí má největší podíl na importovaném uhlí do Evropy. Z celkových dovozů uhlí se jedná o 50 procent, na celkové spotřebě je pak podíl ruského uhlí zhruba třetinový. Uhelné elektrárny také patří mezi ty, které produkují nejvíce emisí. Nastavený směr v případě uhelných elektráren zůstává stejný – dojde k jejich postupnému odstavení, jelikož nemají v budoucím evropském energetickém mixu prostor. Změna směru by měla nastat u plynových elektráren a zároveň se změní rétorika okolo jaderných elektráren.

Čím energetické komodity nahradit? Pro Evropu je cesta jasně vytyčená směrem k vyššímu podílu obnovitelných zdrojů. Tyhle snahy jsou tady již delší dobu a promítly se do emocemi obestřeného Green Dealu. Nicméně aktuální nepříjemná situace a debata o tom, jestli je morální na jedné straně uvalit na Rusko rozsáhlé ekonomické sankce a na druhé straně mu posílat nemalé objemy peněz za energetické komodity, probouzí politickou motivaci ke změně.

Touha je zřejmá – co nejdříve se zbavit závislosti na ruských komoditách nebo alespoň co nejdříve tuhle závislost snížit. Evropa půjde cestou směrem k obnovitelným zdrojům o hodně rychleji než doposud. Ještě nikdy nebyla v Evropě větší vůle než nyní.

anna-b

Přečtěte si takéJak porazit inflaci? Anna Píchová věří akciím Microsoftu i McDonald'sJak porazit inflaci? Sázkou na akcie. Věřím Microsoftu, McDonald’s i výrobcům čipů, říká analytička Anna Píchová

Opustit zelenou politiku a její cíle by v dlouhodobém horizontu mohlo mít fatální následky. Možná se v informační salvě ztratilo poslední varování mezivládního panelu pro změnu klimatu při OSN (IPCC) o dopadech, které oteplování na naši planetu má a do budoucna mít bude. Ukazuje, že změna klimatu je hrozba pro budoucí blahobyt nás všech. Se svými cíli na změnu energetické politiky míří Evropa i na tento problém.

Všichni víme, že tento přechod nebude zadarmo. Bude to bolet nejednu peněženku, ale se životní úrovní, kterou v Evropě máme, je to schůdná cesta. Každá velká krize nás naučila, že jde věci dělat jinak a lépe. Věřím, že k technologickému posunu dojde i u obnovitelných zdrojů, kdy dojde k tlaku na vyšší účinnost, k většímu rozvoji vodíkové technologie, efektivnějším bateriím pro elektromobily nebo pro domácí úložiště.

Rozšíření obnovitelných zdrojů znamená soběstačnost také pro domácnosti. Nebude se vám žít lépe v případě, že budete mít na střeše vlastní solární panely, které vám zabezpečí elektřinu i teplo, když dojde k výpadku v síti?

CzechCrunch Jobs