Ze starého mlýna do světa. U Furchů ví, jak postavit dobrou kytaru a pak ji se ziskem prodat i do USA
První nástroj postavil František Furch z vysloužilého bubnu. Dnes Furch Guitars hudební výtvory vyváží do Německa i do Spojených států amerických.
Břeclavsko si většina lidí spojí se sluncem zalitými vinohrady. Význam alkoholického nápoje pro tuto oblast potvrzuje i historický dřevěný lis, který je na náměstí městysu Velké Němčice jižně kousek od Brna. Právě kvůli dřevu jsme tam nedávno dorazili. Ovšem kvůli tomu spojenému s hudbou. Od 80. let tu totiž rodina Furchů vyrábí akustické kytary. Na začátku přitom byl trochu jiný nástroj: banjo ze starého bubínku, které na koleni udělal František Furch. Dnes už výrobky z Moravy se zdobným písmenem F na hlavě putují zejména do zahraničí, i do jámy lvové hudebního byznysu: Spojených států amerických.
Aby člověk došel k továrně Furch Guitars, stačí ujít pár desítek metrů od obecního úřadu Velkých Němčic. Uvidí bílou budovu bývalého mlýna původně ze šestnáctého století. Od té doby uplynula hodně dlouhá doba a čas stavení semlel. Když současný ředitel rodinné firmy a syn Františka Furcha Petr vyrůstal, byla to v podstatě ruina. „Pamatuju, že jsme tu jako malí kluci pobíhali. Byl tu strašný nepořádek,“ vzpomíná s úsměvem na dvoře bývalého mlýna.
Dnes už je komplex opravený, o což se zasloužil Petrův otec, hudebník a zakladatel firmy František. Slouží jako firemního sídlo a továrna, kde Furch Guitars zaměstnává okolo devadesátky hlavně místních lidí, kterým rukama za rok projde až devět tisíc akustických nástrojů. Jestli si ale myslíte, že se u Furchů vyrábí čistě ručně, jste na omylu. Ve Velkých Němčicích se nebojí zapojit nové technologie. Po boku lidí tu pracují i roboti a výroba jednoho nástroje v průměru zabere zhruba 22 dnů. Jen ruční výroba by kromě delšího času znamenala i vyšší ceny.
Prsty v částečné robotizaci měl právě Petr Furch. „Když jsem v jednadvaceti naplno nastoupil do výroby, zjistil jsem, že mám technický talent a dokážu zlepšovat výrobní procesy. Když jsem přišel s nápadem na zlepšovák, taťka byl rád a postupně jsem se přes různé části výroby propracoval až k tomu, že jsem pochopil, že můj talent leží spíše v inženýringu než v hraní na kytaru,“ říká Furch mladší, jehož firma měla v loňském roce obrat 183 milionů korun.