Ze suti nový dům postavíš. Při výrobě recyklovaných cihel K-Briq vzniká až o 90 % méně skleníkových plynů
Cihly patří k nejstarším stavebním prvkům a i v dnešní době jsou v mnoha případech tím nejlepším, co lze pro konstrukci různých typů staveb použít. Naneštěstí je jejich typická výroba vysoce neekologická. Skotský startup Kenoteq proto nyní po deseti letech vývoje začíná nabízet cihly vyrobené téměř kompletně ze stavebního odpadu s minimálním environmentálním dopadem.
První objevené cihly pocházejí z osmého tisíciletí před naším letopočtem a byly vyrobeny vysušením tvarovaného bláta. Už ve třetím tisíciletí před naším letopočtem se pak pro jejich zpevnění začalo používat vypalování, které je základem produkce cihel dodnes. Ačkoliv se používají v menším množství staveb, obecně s růstem počtu lidí roste také celkový objem stavebnictví.
Proto v současnosti celosvětově vzniká kolem 1,5 bilionu cihel ročně v přibližně půl milionu cihelnách. Jelikož jejich většina se nachází v ekonomicky méně rozvinutých zemích a trh vyvíjí silný tlak na co nejlevnější a nejkvalitnější produkt, topné materiály musí být co nejlevnější. To téměř vždy znamená také nejvyšší míru vznikajícího znečištění, ať už v podobě zdraví nebezpečných prvků nebo oxidu uhličitého. Ročně v cihelnách shoří kolem 375 milionů tun uhlí.
Existují iniciativy a společnosti snažící se v současnosti energeticky extrémně neefektivní proces vypalování cihel zlepšit. V roce 2012 byla založena organizace Climate and Clean Air Coalition to Reduce Short-Lived Climate Pollutants (CCAC) spadající pod environmentální program OSN.