Ze vztahových zpráv zveřejněných duem Ester&Josefina je seriál. Je fajn vědět, že nejsme sami, říká Ester Geislerová
Kdy jindy vydat seriál o vztazích nahlížených perspektivou elektronických zpráv než v době pandemie. Ať už vládnou nařízení nebo dobrovolná karanténa, romantické interakce se značně komplikují, rozhodně to ovšem neznamená, že mimo koronavirovou éru je všechno v pořádku. Známé duo Ester&Josefina to už dlouho mapuje zveřejňováním skutečných zpráv a nyní podle nich vzniklo také osm krátkých epizod seriálu Terapie sdílením na Mall.tv.
Základní koncept je jednoduchý: z tisíců skutečných zpráv, které lidé dvojici influencerek poslali, Ester Geislerová a její kolegové vybrali několik sugerujících to nejzajímavější pozadí. Podle nich postupně vznikly krátké fikční epizody, věrohodně a humorně zachycující možnou historku na téma nástrah, složitostí, neporozumění i bizarností milostného života v moderním světě.
Například premisou prvního dílu s názvem Přidat si Alenu je jediné, snad bezmyšlenkovité kliknutí na Facebooku, když jeden z hrdinů přijal (nebo poslal?) žádost o přátelství kolegyně své přítelkyně. Výsledkem nejednoznačných motivací je ale až obsedantní vyptávání a rychlé zamotání celé situace pro všechny zúčastněné. Iracionálnímu chování postav je snadné se smát, zároveň však bude většině diváků dobře známé z osobních zkušeností.
V centru jsou vždy sociální sítě nebo digitální interakce, které amplifikují některé vztahové problémy a vytvářejí nové. „Sociální sítě bezesporu změnily náš svět v mnoha oblastech a samozřejmě se to dotklo také komunikace a vztahů,“ zmiňuje Ester Geislerová pro CzechCrunch. Fenomény jako ghosting existovaly už dříve, jen se neobjevovaly tak často jako na dnešních online seznamkách. Nový seriál, u nějž je Geislerová autorkou námětu, projevy takových změn podává humornou formou.
Ačkoliv příběhy jednotlivých dílů vychází z fantazie, námětem jsou vždy reálné zprávy. „Když jsme se scházeli se spoluautory Terapie sdílením Johanou Ožvoldovou a Karlem Spěšným, vybrali jsme zhruba šedesát dějotvorných zpráv, které jsme poslali scenáristům pro inspiraci,“ popisuje Geislerová.