Zemědělství budoucnosti. U Olomouce testují český prototyp robota, který zvládne sám obdělávat pole

Na polích u Litovle se prohání robot. Vynalezli ho v českém startupu Cronos, aby zefektivnil zemědělství a snížil jeho uhlíkovou stopu.

Cronos Quadro

Foto: Cronos Machines

Prototyp prvního autonomního zemědělského robota vyvíjeného v Česku

0Zobrazit komentáře

Éra domácího automatizovaného zemědělství startuje na Hané. Český startup Cronos totiž na zdejších polích začal testovat svého víceúčelového zemědělského robota Cronos Quadro, pojmenovaného po řeckém bohu sklizně. Měl by zvýšit efektivitu práce, ale také vyřešit problém s dlouhodobým nedostatkem pracovních sil na trhu.

Prvního českého zemědělského robota bude možné dle potřeby využít pro různé specializované úkony, jako jsou plečkování, přesné setí, kultivace půdy, postřik rostlin nebo sekání travního a lučního porostu. Po nastavení základních parametrů a přepravení robota na požadované místo nebude autonomní zemědělský stroj vyžadovat žádnou manuální obsluhu.

„To by v důsledku mělo přispět k podstatnému snížení nároků na manuální pracovní sílu, které je v tuzemsku i většině ostatních evropských zemí dlouhodobě výrazný nedostatek,“ říká Tomáš Pospíchal ze společnosti Cronos.

Robotický stroj je podle něj navržený především pro práci související s pěstováním zeleniny, výměnou zavěšeného nářadí ho ale bude možné rychle přestavět například na žací stroj nebo tahač nákladu. „Jde o první funkční prototyp stroje podobné konstrukce s technologií plně autonomního provozu a elektrickým pohonem vyvinutým na území České republiky,“ dodává Pospíchal.

Cronos Quadro

Foto: Cronos Machines

Robot by měl zvýšit efektivitu práce na poli

Zvědavci si mohou stroj, který vypadá jako velká černá krabice postavená na čtyřech kolech, prohlédnout na vlastní oči. V těchto dnech totiž pilně pracuje na polích u Litovle.

„Během léta proběhne rozsáhlý sběr dat získaných ze senzorů a kamer přímo v terénu, na podzim se pak počítá s vyhodnocením a finálními úpravami konstrukce, pohonu a řídicího systému,“ vysvětluje technologický ředitel startupu Cronos Jakub Kejduš.

V plnohodnotném zkušebním provozu včetně autonomního řízení by pak měl stroj být na jaře příštího roku. Konstruktéři počítají s tím, že konečná podoba zemědělského robota se po vyhodnocení výsledků testování prototypu ještě může změnit.

Podle Pospíchala jsou jeho výhodou také kompaktní rozměry rámu a relativně nízká hmotnost, která ve srovnání s konvenční zemědělskou technikou znamená podstatně nižší zatížení půdy. A tím pádem i šetrnější způsob jejího obhospodařování.

Díky tomu, že je robot poháněn elektřinou, je navíc tichý a neprodukuje žádné emise, snižuje tak také dopady mechanické práce na poli na životní prostředí. Půdu ani samotné plodiny nevystavuje kontaktu s výfukovými plyny, které produkují spalovací motory pohánějící tradiční techniku.

Cronos je český startup založený v roce 2021 týmem zkušených konstruktérů a softwarových inženýrů. Zaměřuje se na vývoj autonomní a robotické techniky určené pro zemědělství a údržbu zeleně.