Zemřela Madeleine Albrightová. Žena, kterou Americe dalo Československo

V Československu úspěšná být nemohla – z rodné země musela odejít. V Americe to dotáhla skoro nejvýš – na post ministryně zahraničí.

Eliška NováEliška Nová

Madeleine Albrightová zemřela ve věku 84 let

0Zobrazit komentáře

Stala se vůbec první ministryní zahraničí Spojených států amerických, byla ale také Češkou, které historie nedovolila stát se úspěšnou ženou ve své rodné zemi. Zemřela Madeleine Albrightová.

Ještě před tím, než se stala diplomatkou a političkou, byla prakticky uprchlicí. A to hned dvakrát. Z někdejšího Československa utekli její rodiče i s malou Madeleine v roce 1939, po okupaci, před nacisty. Riskovat nechtěli. Konvertovali sice ke katolicismu, původ byl ale židovský. Nejdřív do Bělehradu, pak do Londýna. Tady začal otec budoucí diplomatky, Josef Korbel, pracovat pro budoucí exilovou vládu.

„Když jsem slyšela tátu, jak mluví z BBC, myslela jsem si, že je uvnitř rozhlasového přijímače,“ vzpomínala Albrightová. Po válce se rodina do vlasti vrátila. Ne však na dlouho. Když přišel 25. únor 1948 a komunistický převrat, Josef Korbel byl znovu prozřetelný a požádal o politický azyl Spojené státy. A tím vlastně určil i osud své dcery.

madeline2

Foto: USA.gov

Madeleine Albrightová byla ministryně zahraničních věcí USA

Albrightová vystudovala za oceánem politologii a později se začala věnovat diplomatické kariéře. Na konci sedmdesátých let se dostala až do Bílého domu, ovšem jen jako úřednice. Prezidentem byl tehdy Jimmy Carter. První ženou v křesle ministerstva zahraničí se stala až za Billa Clintona. Nejdřív spolupracovala s jeho týmem, když byla velvyslankyní USA při Organizaci spojených národů (OSN). Později přišla nabídka na post ve vládě.

Na Československo Albrightová nezapomněla. Kromě toho, že pátrala po svých předcích, kteří zahynuli v holocaustu, se zasloužila také o rozšíření NATO o bývalé země východního bloku. Tedy i o Česko. Albrightová je držitelkou Řádu Bílého lva, nejvyššího českého státního vyznamenání. Objevila se také v seriálu Gilmorova děvčata, který se vysílal i v tuzemsku. Bylo to mimochodem ve snu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Den před ruskou invazí na Ukrajinu bývalá ministryně USA v deníku The New York Times uvedla: „Jakýkoli útok zajistí Putinovi neslavnou pověst, protože jeho země zůstane diplomaticky izolovaná, hospodářsky ochromená a strategicky zranitelná tváří v tvář silnější a jednotnější západní alianci.“

Madeleine Albrightová podlehla rakovině. Zemřela ve středu 23. března v 84 letech.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.

Ukrajinské armádě pomáhala roky jako paramedička. Teď mladá kyjevská radní ničí tanky v přední linii

Alina Mychajlovová se v roce 2020 stala jednou z nejvlivnějších žen Ukrajiny na internetu.

Filip HouskaFilip Houska

alina-mykhailovaStory

Foto: alishamisha/Instagram

Sedmadvacetiletý Alina Mychajlovová, kyjevská radní, která šla dobrovolně do války

0Zobrazit komentáře

Před okupací Krymu studovala Alina Mychajlovová vysokou školu v Kyjevě. Docházela na přednášky a semináře z oboru veřejného pořádku, protože měla sociální cítění odjakživa v krvi a chtěla zásady chování lidí na veřejnosti lépe pochopit – a ideálně v tom profesně pokračovat. Zlom ale přišel poté, co ruská vojska před osmi lety vtrhla na Krymský poloostrov. Něco se v ní zlomilo. Viděla zpustošené osudy lidí, viděla trpět ukrajinské vojáky. Proto jim začala pomáhat. Teď je jednou z nich.

Momentálně probíhající válka na Ukrajině mění příběhy lidí každým dnem. Ten, kdo byl ještě před čtyřmi týdny pošťákem, dnes drží Javelin a sestřeluje ruská letadla. Něco podobného potkalo i sedmadvacetiletou Alinu. Ta opustila post radní v Kyjevě, oblékla na sebe armádní mundúr a vyrazila do přední linie.

Tam boku tvrdých borců, mezi kterými má být i její vlastní otec, pomáhá ničit Putinovy tanky, které doráží na města její milované země. „Ukrajinci mají nové hrdiny. Jsou to obranné síly, Národní garda, teritoriální obrana, dobrovolníci a také všichni lidé, kteří nepanikaří a chrání nás,“ napsala na Instagram.

Pomocnice a jedna z nejvlivnějších žen Ukrajiny

Mychajlovová se o armádní dění na Ukrajině začala naplno zajímat ve svých dvaceti letech. V době, kdy ruští okupanti násilně vtrhli na Krym. Po měsíci od začátku tohoto konfliktu proto založila v Dněpru neziskovou organizaci Armia SOS s cílem podporovat armádu vybavením, potravinami a oblečením. Po dokončení studií v roce 2015 nastoupila do zdravotnického praporu.

V rámci něj podnikala humanitární cesty do konfliktních zón, kde se stýkala s podobně založenými lidmi, kteří v ozbrojených konfliktech mnoho ztratili. „Během toho jsem se naučila, co to obnáší být zodpovědný za něčí život,“ řekla Mychajlovová loni pro UN Women, organizaci, která podporuje ženy a snaží se jim zajišťovat stejná práva jako mužům.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Alina Mykhailova ?? (@alishamisha)

Spolu s tím se začala zajímat také o ženy v armádě, které v drtivé většině případů nebojují na frontě, ale naopak zajišťují vojákům potřebnou podporu. Třeba zdravotnickou. To ji v roce 2016 motivovalo k tomu, aby se připojila k dobrovolnickému zdravotnickému praporu ukrajinských ozbrojených sil, kde absolvovala výcvik na paramedičku.

Ve svém rozvoji pokračovala. Následně postoupila na pozici vedoucí zdravotnické jednotky, kde zajišťovala neodkladnou zdravotní péči zraněným vojákům, aby se později dostala do role vedoucí leteckého průzkumu. Poté mimo jiné podporovala vnější vztahy zdravotnické jednotky. Aktivně se zapojovala do konfliktního dění na Donbase na severovýchodě Ukrajiny.

Po obrovských zkušenostech v armádě se vrátila zpět do civilu. Dodělala si magisterský diplom z veřejné správy a průzkum organizace Irex ji před dvěma lety zařadil mezi jednu z nejvlivnějších žen Ukrajiny na sociálních sítích. To kvůli tomu, že své vojenské zkušenosti a odhodlání ke společenské změně dokázala přetavit v mentoringový formát – a pomáhala k podobnému smýšlení řadě dalších mladých lidí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V neposlední řadě zbořila genderové stereotypy týkající se žen a dívek ve vedení – ostatně i sama Mychajlovová měla v armádních letech důležité vedoucí pozice. V roce 2020 se pak stala členkou kyjevské městské rady, kde měla na starosti záležitosti veteránů, zdravotní péči v odvětví obrany a politiku zapojení mládeže. Aktivně se také podílí na prosazování rovnosti žen a mužů a usiluje o posílení postavení žen při tvorbě politik a správě věcí veřejných.

Pomyslné „teplé místo“ teď ale dobrovolně opustila. Jakmile 24. února na Ukrajinu naplno vtrhla vojska režimu Vladimira Putina, Mychajlovová se rozhodla znovu na frontě pomáhat. Nikoliv však jako paramedička, nýbrž jako vojákyně, která je součástí dělostřelectva a brání vlast. A pravidelně o aktuálním dění v zemi informuje na svém Instagramu a Twitteru, kde nasbírala tisíce sledujících.

„Je to o tom, jak mě bolí záda, když spím v neprůstřelné vestě. O tom, jaká je zima. O tom, když nemáte spojení a vaše máma má strach. O tom, když ve vesnicích není voda ani světlo. O tom, že lidé nemají normální zásobování. My je (ruské okupanty) ale zabíjíme – a budeme to dělat tak dlouho, dokud všichni neopustí Ukrajinu,“ napsala Mychajlovová v úvodním příspěvku, který odstartoval její „staronový“ vstup do armády.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Alina Mykhailova ?? (@alishamisha)