Ženy mají mít stejná práva v rapu jako muži. Zemřela Gangsta Boo, průkopnice jižanského hip hopu

Bývalá členka slavné formace Three 6 Mafia se zasloužila o zviditelnění horrorcoru a snažila se měnit přístup vydavatelů k hiphopovým umělkyním.

Filip HouskaFilip Houska

lola-mitchell

Reprofoto: UPROXX Music/YouTube

Lola Mitchell alias Gangsta Boo

0Zobrazit komentáře

Být rapperem v amerických devadesátkách hraničilo se zločineckou organizací. Všechny ty spory mezi městskými partami, zbraně, drogy, vydírání a krádeže, které se dnešní generaci interpretují v autentických dokumentech, hudebních skladbách i článcích… To nebylo nic pro slečinky. Proto se hip hop týkal hlavně mužů. Existovaly ale výjimky – a jednou z nich byla Lola Mitchell, v rapovém světě známá jako Gangsta Boo.

Gangsta Boo nebyla jako ostatní. I když se nenarodila do žádné chudé rodiny, po rozvodu rodičů se začala přiklánět na temnější stranu. Vyrůstala v Memphisu v americkém státě Tennessee, v oblasti, které dominovala afroamerická komunita. V ní se denně pohybovala a poznávala černošskou hudbu, především rap. Okolo svých čtrnácti pak začala skládat rýmy sama. A osedlala si subžánr, který později změnil celou scénu.

Byla ovlivněna takzvaným jižanským stylem, který se od východního a západního pobřeží Spojených států, kde rap prakticky vykvetl, v mnohém lišil. Jeho základ spočíval v tvrdých bicích, které se přelévaly v syntezátorové melodie. Rappeři do něj často dosazovali opakující se fráze a místy se zdálo, že nesejde ani tolik na sdělení jako na pocitu, který to v posluchačích vyvolá. Ten měl být temný, mnohdy až hororový – a dost explicitní.

V tom se tehdy náctiletá Gangsta Boo našla. V šestnácti letech se připojila do jedné z nejznámějších hiphopových formací amerického jihu – Three 6 Mafia. V kapele, z níž nejvíce vyčnívali DJ Paul a úspěchy obestřený umělec Juicy J, se rychle uchytila a objevila se na jejím debutovém albu Mystic Stylez, které je považováno za zásadní desku amerického jižanského rapu. A Gangsta Boo v něm našla to své. Především ale trochu zamíchala karty.

Stala se jednou z prvních hudebních umělkyň, která vynikala v dosud primárně pánském sportu. A šlo jí to skvěle. Právě i díky ní si mohli Three 6 Mafia dovolit podepsat smlouvu s vydavatelstvím Sony, pod kterým vydali projekt Chapter 2: World Domination, jehož se jen v USA prodalo na osmdesát tisíc kusů a dostal se i do prestižního hudebního žebříčku magazínu Billboard. Gangsta Boo ale měla jiné ambice – tíhla k sólové kariéře.

V roce 1998 vydala pod svým vlastním vydavatelstvím první desku Enquiring Minds, která se v žebříčku Billboardu taktéž umístila. Právě na ní se objevil její snad největší hit Where Dem Dollas At, který dával najevo, proč tady Gangsta Boo je. Nechtěla soupeřit s jinými rapperkami (které tehdy byly – například Missy Elliott), naopak se chtěla porovnávat s těmi nejlepšími z pánského oddělení. Měla v plánu ukázat, že i ženy mají v této hudbě vliv.

„Muži jsou šovinističtější, než si vůbec uvědomují. Musela jsem si projít určitými věcmi, kdy jsem musela vystrčit ňadro, aby si mě někdo z vydavatelů vůbec všiml, zatímco muž ne. Ten se může jen podrbat na intimních partiích a potřást si rukou s generálním ředitelem, aby mu podepsal smlouvu,“ řekla v minulosti Gangsta Boo a poukázala tak na znevýhodnění, kterému musí ženy v rapu čelit. „Raději budu soupeřit s nimi než s rapperkami,“ dodala.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jde ostatně o celosvětový problém. Rapové interpretky jsou pořád ve výrazném nepoměru oproti mužům a podle mnohých tomu nepomáhá ani fakt, jak se do nich pánské osazenstvo v hudbě trefuje. Sexismus, objektivizace žen, narážky, vyzdvihování silnějšího mužského ega, to je v rapových rýmech relativně běžná praxe. Když má ale někdo stejný postoj jako Gangsta Boo, lze to překonat – a naopak se zase obouvat do mužů.

Byť byla po celou svou kariéru „izolována“ od té pravé mainstreamové scény, kde se točí miliony a miliony dolarů, uměla se prodat. Všiml si jí dokonce i Eminem, jeden z nejúspěšnějších rapperů všech dob, který s ní nahrál skladbu. Spolupráci měla také s duem Run the Jewels nebo hudebníkem Gucci Mane, přičemž dobré vztahy si udržovala i se svou bývalou partou z Three 6 Mafia. A v Memphisu má nesmazatelné jméno.

Oplývala také vysokým sebevědomím a jak sama před nedávnem řekla Billboardu, slyší se i ve skladbách jiných rapperů, kteří se touto svéráznou Američankou inspirovali. Potvrdit to mělo i nové letošní album, které chystala. Ale pokud někdy vyjde, už ho neuslyší. Gangsta Boo včera zemřela, patrně na předávkování drogami, potvrzeno to ale nebylo. Bylo jí pouhých 43 let.

CzechCrunch Jobs