Zeptali jsme se, co zaplatí obchodník, když přijímá karty. Záleží na tržbách i výši částky
Čím menší je placená částka, tím větší je poplatek, který obchodník z transakce zaplatí. Záleží ale i na terminálu, platební kartě nebo tržbách.
Kolik stojí obchodníka, že u něj můžete zaplatit kartou?
„Karty přijímáme pouze od útraty 200 korun a výš,“ zní nápis v jednom bistru na pražském Andělu. Objevil se tam teprve nedávno, zhruba v době, kdy se z Karlových Varů vraceli filmoví nadšenci, kteří museli svoje karty až příliš často nechávat v peněženkách. V restauracích totiž mnohde přijímali jen hotovost. Hospodští většinou argumentují vysokými poplatky, které musí za platbu kartou odvádět. CzechCrunch se zeptal, jak vysoké jsou.
„Cena za transakci se může pohybovat od jednoho do čtyř až pěti procent,“ vyčísluje rovnou Pavla Břečková, místopředsedkyně představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Přesnou částku, kterou obchodník odvede za to, že mu někdo na platebním terminálu pípne obdélníkovým plastem, nikdo nevyčíslí přesně. Záleží totiž na mnoha faktorech. Navíc i samotný poplatek je složený z několika menších. Co všechno se platí?
Poplatek se platí bance, která vydala platební kartu. Podle dat Komerční banky se tento poplatek pohybuje od 0,2 do tří procent v závislosti na tom, o jakou banku jde. V průměru jde o 0,45 procenta. Další peníze směřují ke karetní asociaci. Je to mezi 0,05 až jedním procentem, opět v závislosti na druhu karty. V průměru jde o 0,20 procenta. Platí se také celý proces a transakce, což je asi 0,5 koruny za jeden převod. No a konečně je také platba za amortizaci a servis terminálu, což je nejméně 290 korun za měsíc a terminál.
Podle zainteresovaných subjektů se nicméně v dnešní době poplatek pohybuje okolo jednoho procenta z hodnoty transakce. Podobně to uvádí například Visa. „Poplatek dlouhodobě klesá z důvodu větší konkurence na trhu a efektivnějších technologií, jako je například terminál v mobilu,“ říká manažer Visa pro Česko Petr Polák.
Karlovy Vary, kolonáda, pizzerie s útratou 900 Kč za dvoje těstoviny a kohoutkovou vodu, model léto 2023 během #kviff : Platit kartou můžete až při útratě nad tisícovku. Sorry jako, ale wtf????
— Luboš Kreč (@LKrec) July 1, 2023
Záleží ale na tom, jaký má obchodník terminál, zda mu zákazník platí kreditní nebo debetní kartou, jestli je to karta firemní či spotřebitelská. Záleží, jestli ji vydala banka česká, unijní nebo mimoevropská, nebo také na tom, jaká je průměrná platba na terminálu, pokud je nižší, poplatek je vyšší. A záleží i na tržbách daného obchodníka. Čím větší obrat, tím menší poplatek. Břečková dodává, že pokud nasmlouvaný obrat obchodník v určitém měsíci nesplní, pak se mu procento odvedené z celé transakce markantně zvedá.
Petr Menclík ze společnosti Dotykačka, která poskytuje obchodníkům pokladní systémy, uvádí, že poplatky se u ní pohybují od 0,6 do jednoho procenta v závislosti na objemu transakcí. Částka zahrnuje zapůjčení platebního terminálu. „Klienti s nadstandardními objemy pak mohou dosáhnout i na nižší procentuální poplatek, který je potom sjednáván individuálně,“ líčí Menclík.
Uvádí také příklad typické transakce v Česku. To je v případě Dotykačky platba českou debetní kartou Mastercard k osobnímu účtu. Při poplatku 0,6 procenta a placené částce 1000 korun zaplatí obchodník na všech poplatcích 9,82 koruny, tedy necelé jedno procento. U nižších částek je ale procento poplatků o něco vyšší. Když člověk platí 200 korun, odvede obchodník 2,90 koruny, což je přibližně 1,45 procenta. Platí přitom, že průměrná výše platby kartou klesá. Zatímco v roce 2021 to bylo 444 korun, loni to bylo 419 korun.