Zhlédla se v DNA a dotýkala se nebe, její firma měla cenu desítek miliard. Teď o ni ale nikdo nestojí
Společnost 23andMe nabízí rozbor zdravotních rizik i popis původu ze vzorku slin. Akcie firmy se přes původní nadšení propadly o více než 90 procent.
Anne Wojcicki na konferenci v San Fransicku v roce 2018
Když v létě roku 2021 vstoupila společnost 23andMe na newyorskou burzu Nasdaq, byla technologická scéna zalitá sluncem. Svět se sice pořád ještě vypořádával s covidem, jenže přebytek levných peněz, které do ekonomiky pumpovaly vlády a centrální banky, hnal trhy vzhůru. Firma, která analyzovala pro zájemce jednorázově jejich DNA, byla jedním z (mnoha) dočasných vítězů, její valuace i přes opakované ztráty dosáhla šesti miliard dolarů, tedy skoro 150 miliard korun. Jenže když pominula pandemie, zmizelo i startupové nadšení z trhů…
A tak je 23andMe opět jedním z (mnoha) poražených výplachu, který na burzách a obecněji v ekonomice sledujeme už dva roky. Od listopadu 2021, kdy se akcie společnosti ještě obchodovaly za více než 13 dolarů, to s nimi jde setrvale z kopce – teď jim dokonce hrozí, že budou stažené z trhu, protože se uhnízdily pod hranicí jednoho dolaru. Od vstupu na burzu se propadly o bezmála 95 procent.
Byl by to jeden z řady nepříliš zajímavých příběhů, které dokládají, že dochází po bonanze k racionalizaci investorských očekávání, kdyby 23andMe nebylo známé kvůli své šéfce a zakladatelce Anne Wojcicki. Ta má totiž ve své krvi DNA Silicon Valley a pochází z tamní prominentní rodiny. A ještě mnohem víc.
Považte: její starší sestrou je dlouholetá (nyní už ex) šéfka YouTubu Susan Wojcicki, jejím manželem mezi roky 2007 a 2015 byl spoluzakladatel Googlu Sergey Brin, její matkou je známá novinářka a spisovatelka Esther Wojcicki, která vydala knihu o tom, jak vychovat úspěšné děti, a jejím otcem byl uznávaný fyzik, který působil jako profesor na Stanfordově univerzitě.