Židovské muzeum v Brně bude mít nádech Japonska. Prostředkem domu poroste strom
Pozoruhodnou budovu postaví oceňovaný architekt Kengo Kuma, který je autorem olympijského stadionu v Tokiu.
Má připomenout historii významných židovských sídel na Moravě i konkrétních židovských rodin. A že to je nějaká přehlídka. Řeč je o Sigmundu Freudovi, bratrech Haasových, Adolfu Stránském nebo Rudolfu Jelínkovi. Chystané moravské židovské muzeum Mehrin v Brně k tomu dostane fasádu od japonského studia.
Konkrétně se o novou stavbu postará japonský architekt Kengo Kuma, který zvítězil v architektonické soutěži. Muzeum vznikne na městském pozemku v Benešově ulici. Teď je tu parkoviště. V blízkosti je také autobusové a vlakové nádraží.
Kuma se loni umístil v žebříčku stovky nejvlivnějších lidí světa prestižního časopisu Time. Patří k architektům, kteří dbají na udržitelnost. Stojí za takovými stavbami jako je nový olympijský stadion v Tokiu vybudovaný na místě toho původního. Na svědomí má také podobu nového Muzea umění prefektury Nagasaki nebo komerční budovy The Exchange v Austrálii. V současnosti se podle jeho návrhu staví rovněž muzeum Hanse Christiana Andersena v Dánsku, které je známé také jako Dům pohádek.
„Jako hlavní materiál jsem vybral cihly. Beton je velice funkční materiál, ale necítím v něm život. Zato cihla reprezentuje život lidí. Je úplně jiná než beton nebo ocel. Poskládáním cihel poskládáme lidský život. A to je i role brněnského muzea – je to muzeum pro život,“ popsal Kuma v rozhovoru pro samotný Mehrin.
Dům má podobu nekonečné stuhy, která stoupá od chodníku až k vyhlídce. V jejím středu roste strom. Jakýmsi středobodem stavby má být knihovna, má tu být ale také restaurace a návrh přináší i nový panoramatický výhled na město.
Podle Kumy byla muzea v devatenáctém a dvacátém století prostorem pro umění, zatímco dnes je chtějí lidé využívat jako obývací pokoj ve městě. „Chtějí tam odpočívat, setkávat se s přáteli. Takový typ komunikačního prostoru je definicí muzea v jednadvacátém století,“ dodal Kuma.
Porota projekt vybrala pro jeho umírněnost a proto, že zapadá do svého okolí. „Hodně jsme diskutovali jeho praktičnost a umístění v kontextu Brna,“ uvedl předseda poroty architekt Josef Pleskot.