Žijeme v tiktokové době. Až o mě nebude zájem, budu radit mladým umělcům, říká Ewa Farna

Už dávno to není ta dětská zpěvačka s hitem Měls mě vůbec rád. Už jde o ostřílenou hráčku s jasnou vizí budoucnosti – a ideálně vyprodanou O2 arenou.

Filip HouskaFilip Houska

ewa-farna_1

Reprofoto: Ewa Farna/YouTube

Česko-polská zpěvačka Ewa Farna

0Zobrazit komentáře

Byla to jednoduchá dohoda. Kariéru zpěvačky si mohla vyzkoušet, pokud by rodičům slíbila, že si dodělá maturitu. Tehdy jí bylo jedenáct, tudíž mámu s tátou musela poslouchat. Maturitu si udělala, dokonce šla i na vysokou studovat práva. Ty ale už nezvládala – její jméno bylo v českém i polském hudebním rybníčku už tak známé, že si musela vybrat. „Uvědomuji si konečnost toho vše. Pořád je to jen sláva, která pomíjí,“ říká Ewa Farna.

Poprvé jméno Ewy Farne zarezonovalo v roce 2006 se singlem, respektive deskou Měls mě vůbec rád, za kterou česko-polská zpěvačka vyhrála slavíkovský Objev roku. Už od dvanácti let tak byla na očích veřejnosti a médií, prakticky tak přišla o běžný život, jaký měli její vrstevníci. „Nelituji toho, protože nevím, o co jsem přišla. Jsem spokojená s tím, co mám. A jestli to obnášelo začít ve dvanácti, tak je to v pohodě,“ zmiňuje v podcastu Čestmíra Strakatého.

Do svých devatenácti let si ovšem nebyla jistá, jestli u zpívání vydrží. Jak sama říká, ponechávala si takzvaná zadní vrátka, kdyby cokoliv nevyšlo. I proto kladla velký důraz na studium, byť varšavská práva nakonec nedokončila, protože se rozhodla, že je třeba si vybrat. „Jsem v branži, kde nikdy nevíte. Přijde někdo mladší, hubenější,“ říká se smíchem Farna a reaguje na novodobé trendy, které mohou nové, zcela neznámé umělkyně velmi rychle vystřelit.

I dnes třicetiletá matka dvou dětí velmi přesně chápe, jak funguje doba streamovacích služeb – a obzvlášť sociální sítě TikTok, která dokáže prakticky přes noc z neznámého hudebníka udělat hvězdu globálních rozměrů. V sebe samu ale stále věří, nejen proto, že má velkou fanouškovskou základnu v Česku i Polsku, ale že má sedmnáct let zkušeností, které bude moci zužitkovat coby poradkyně nových, ambiciózních zpěvaček a zpěváků.

„Mám svou vlastní agenturu, tudíž se zpívání věnuji komplexněji. Nejde jen o tvoření hudby jako takové, ale i její vydávání, distribuci a řešení videoklipů. Takže chápu jak kreativní stránku věci, tak tu druhou. A to mě vlastně neustále rozvíjí – a až přijde ten moment, kdy nebudu chtít zpívat nebo o mě už třeba nebude zájem, tak věřím, že zkušenosti, které jsem si nabyla, bych mohla poskytovat někomu jinému,“ maluje si Farna možnou budoucnost.

V následujících měsících ji ale zase tolik řešit nemusí, mnohem aktuálnější je totiž její koncert v O2 areně, který proběhne 14. října a na kterém chce symbolicky oslavit své třicáté narozeniny. Minimálně v Česku je vystoupení v této hale (ideálně ve zcela vyprodané) pro hudebníky pořád velkou metou. Z vyjádření Farne je nicméně cítit i to, že má velkou sebereflexi, což se projevuje právě i při přemýšlení nad takto velkými koncerty.

„Beru to tak, že to tleskání na koncertech je jen jedné časti mě samé, lidé ovšem nevidí ty minusy. Vidí spíš ty hezké věci. Jde o to, že dělám spoustu chyb, třeba právě v té kancelářské práci. Tu ale diváci nevidí. Kdyby viděli celý ten pohled, třeba tolik netleskají,“ zamýšlí se Farna a navazuje na problematiku svého ega. Od něj se dostává také k psychoterapiím, na které začala docházet, aby jí „nedostihli bubáci“.

V podcastu mluví i o svém dětství, respektive rozjetí kariéry v brzkém věku, o šikaně ze strany bulváru, o momentálně nepříliš stabilní hudební pozici v Polsku nebo o tom, proč se bála chodit do školy.

Bláznivá střela a Žhavé výstřely, to je moje, říká Petr Salomon, zakladatel aplikace Týmuj

Díky jeho aplikaci je shánění hráčů na trénink a domlouvání zápasů daleko jednodušší. Na jaké sporty se sám dívá nejčastěji?

k20_1015Rozhovor

Foto: CzechCrunch

Petr Salomon, zakladatel aplikace Týmuj

0Zobrazit komentáře

Do čeho investují, jaká byla jejich první práce, kam si rádi zajdou na dobré jídlo či jaký největší fuck-up ve své kariéře zažili? Na toto a mnohem více se v rámci formátu Karlínských 20 ptáme zajímavých osobností nejen českého byznysu. Sled otázek a odpovědí přibližuje ty, o kterých se u nás můžete běžně dočíst, v netradičním světle a dává nahlédnout pod pokličku jejich kariérních úspěchů. Proč Karlínských? Protože právě v této čtvrti, kde sídlíme i my, se často řeší otázky, které jinde v Praze nepadnou.

Tentokrát na Karlínských 20 odpovídá Petr Salomon, zakladatel aplikace Týmuj, kterou využívají zapálení sportovci pro organizace tréninků i sportovních zápasů. Co jemu samotnému pomáhá udržet se ve formě, proč si dnes vyčítá, že nezůstával u věcí déle, a který track z alba Magic Hip Hop má nejraději.

***

V kolik chodíte spát a kolik toho průměrně naspíte?
Spát jdu mezi půl jednou a jednou. Po desáté hodině to doma ztichne a mně začíná „prime time“ – sleduju v TV cokoli sportovního. Od tenisu přes basket a americký fotbal až po šipky. Nebo dokumentární vyšetřování leteckých katastrof, Nacistické megastavby, Zvířecí klub rváčů. Chci vstávat v 6:30, budík si dávám na 6:20, ale většinou vstanu v 6:45. Spím většinou okolo šesti hodin.

Jakou aplikaci v telefonu otvíráte ihned po probuzení?
Když pominu budík, tak počasí a pak zprávy. Notifikace z Outlooku se snažím ignorovat. Chci mít ještě chvíli čistou hlavu.

Na jakém přístroji během dne pracujete nejčastěji a jaké nástroje v něm používáte nejvíc?
Notebook od HP a iPhone. Žádné speciální nástroje nepoužívám, jsem běžný uživatel „kancelářských balíčků“.

Jaký outfit nosíte ve většině případů a máte oblíbený model tenisek?
Džíny, triko, tenisky. Speciální model bot nemám.

tymuj2

Foto: Týmuj.cz

Zdeněk Domáček (produktový manažer), Petr Salomon (zakladatel), Matěj Turek (investor)

Pět věcí, které nikdy nesmí chybět ve vašem batohu?
Klíče od bytu, klíče od auta, klíče od kanceláře, mobil, peněženka. Průměrnou úspěšnost mám 80 %.

Máte nějaký vychytaný osobní lifehack, o který byste se chtěl podělit?
Asi od osmi let se sprchuju každé ráno studenou vodou. A něco přes rok máme fenku maďarského ohaře. Obojí mi pomáhá udržet se v relativně slušné kondici. Můžu to doporučit. Jinak marně pracuju na zlozvyku vše dělat na poslední chvíli. Asi proto, že mi to většinou vychází.

Jmenujte jednu knihu a jeden film/seriál, které byste doporučil všem.
Jak z dobré firmy udělat skvělou. Tahle knížka sice vyšla před více než dvaceti lety, ale přijde mi, že pro velkou i malou firmu je pořád aktuální. Líbí se mi, že je to de facto komentovaný report z robustního výzkumu, ne nějaká sbírka recyklovaných mouder. U filmu je pro mě nemožné vybrat si mezi Bláznivou střelou a Žhavými výstřely.

Jakou hudbu si pustíte pro uklidnění? A která vás naopak nakopne?
Jsem věrný fanoušek Oldies Radia. A rád poslouchám Oasis. Nakopne mě Run-DMC nebo cokoli dalšího z CD Magic Hip Hop, které jsem dostal od bratrance někdy v roce 1994.

Kam vyrazit na nejlepší dovolenou?
Krásných míst je spousta. Rád se vracím do Chorvatska, k Lago di Garda, na hory do Rakouska. Jako doma se cítím kdekoli mezi Čeladnou a Velkými Karlovicemi.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jakou hi-tech novinku chcete mít doma v obýváku, ale ještě ji tam nemáte?
Zrovna jsem si objednal stereo zesilovač se streamerem a bedny.  Na mé audio poměry je to revoluční změna.

Jaký vůz parkujete ve své garáži?
Véčko od Mercedesu. Skvělé auto pro rodinu se třemi dětmi a psem. Mám ho fakt rád.

Kam si rád zajdete na dobré jídlo?
Jídlo je nejlepší doma od manželky, to je jasné. Ale skoro denně chodím do Lokálu u Zavadilů v Kunraticích na jedno. Jejich Plzeň je bezkonkurenční.

Jak jste si vydělal první peníze?
Z mého pohledu jsem si první „větší“ peníze vydělal v Americe, kde jsem na konci vysoké přes léto dělal plavčíka. Dolar byl tehdy za 40, takže to šlo.

Co byla ta vůbec nejpodivnější práce, za kterou jste dostal zaplaceno?
Nic mě nenapadá.

Čím starší jsem, tím větší mám respekt k tomu, jak úspěšně vybudoval firmu můj otec nebo tchán.

Co byste dnes poradil svému mladšímu já?
Méně PowerPointu a více Excelu. A taky více trpělivosti. Zpětně jsem si jistý, že by mi prospělo, kdybych někde nebo u něčeho zůstal déle.

Investujete?
Co jsem kdy měl „navíc“, jsem dal do podnikání. Z velké části do Týmuj. Takže i kryptoměny jdou dosud mimo mě.

Nejlepší byznysová rada, kterou jste kdy dostal?
Zjednodušovat!

Jaký největší fail vás potkal v profesní kariéře, na který nyní vzpomínáte s úsměvem?
Nedávno jsem našel náš velice strukturovaný „business plán“ na výrobu a distribuci vlastní značky triček. Ten mě fakt pobavil.

Vaše nejlepší kariérní rozhodnutí?
Zhruba před osmi lety jsme chtěli úplně vypnout Týmuj. Je fajn, že jsme vydrželi.

Kdo v Česku vás inspiruje?
Nemám žádné „externí“ vzory.  Čím starší jsem, tím větší mám respekt k tomu, jak úspěšně vybudoval firmu můj otec nebo tchán.