Zima na realitním trhu. Někteří developeři dorovnávají za klienty úroky a věří, že se situace otočí
Nemovitosti se prodávají až o polovinu méně, developeři však věří v oživení. Bodovat budou nízkoenergetické a úsporné projekty.
Situace na domácím rezidenčním trhu zažívá jedno bezprecedentní období za druhým. Po příchodu pandemie se zastavil celý svět, což se na chvíli odrazilo i na utlumení poptávky v realitním segmentu, následovalo však období překotného utrácení, které podpořily dostupné hypotéky a potřeba uložit peníze do bezpečných aktiv. Jenže po minulém roce, který by se dal v mnoha ohledech označit za manický, nastal kvůli celospolečenské nejistotě a vysokým hypotečním úvěrům výrazný útlum. Předních českých rezidenčních developerů jsme se zeptali, jak současnou situaci hodnotí a jaký očekávají vývoj.
Ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor vyplynulo, že sazby hypoték v říjnu stouply na 5,86 procenta – patří tak k nejvyšším za posledních 20 let. Co se poskytnutých hypotečních úvěrů týče, došlo k meziročnímu propadu o 82 procent. Hypotéku si totiž nyní může dovolit skutečně jen málokdo, což se v posledních měsících propisuje do poptávky po nemovitostech ke koupi. Faktorům, které ovlivňují současné dění na českém realitním trhu, se bude podrobně věnovat jeden z panelů investiční konference Money Maker, která se uskuteční 29. listopadu.
„Z analýzy trhu vidíme, že ve třetím čtvrtletí prodeje spadly meziročně o více než polovinu. Podobný trend zaznamenáváme i v našich prodejních výsledcích, přestože od září evidujeme mírné oživení ve srovnání s letními prázdninovými měsíci,“ uvádí za společnost Skanska Residential její tisková mluvčí Renata Vildomcová.
„Prodeje nových bytů meziročně výrazně poklesly – jde ale o srovnání s prodejně rekordním rokem. Pokud bychom srovnávali s běžnými roky, je pokles „jen“ cca o třetinu,“ doplňuje hlavní analytik developerské společnosti Central Group Ondřej Šťastný. O mírném poklesu poptávky hovoří i Marek Padevět, ředitel rezidenčních projektů PSN, a stejně tak i předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural, který na konferenci Money Maker vystoupí společně s Omarem Koleilatem, spoluzakladatelem skupiny Crestyl.
Všichni dotazovaní developeři se ale shodují na tom, že zájem o nemovitosti stále přetrvává, jen jsou klienti vzhledem k nedostupným hypotékám nuceni svou poptávku odkládat do doby, kdy se situace opět stabilizuje. „Očekáváme oživení ve dvou vlnách – mírnější na jaře 2023, po překonání zimního období, a zásadní oživení při návratu úrokových sazeb hypoték k úrovni okolo tří procent,“ dodává Šťastný. Analytici hypotečního trhu nicméně podotýkají, že k takovému poklesu sazeb dojde až v dlouhodobějším časovém horizontu.
Zároveň developeři shodně poukazují na to, že lidé se vzhledem k rostoucím energetickým nákladům stále více zaměřují na nízkoenergetické projekty. Zájemci o koupi nemovitosti si více než kdy jindy začínají uvědomovat přidanou hodnotu udržitelných staveb, kladou tak důraz především na technologie, jako jsou fotovoltaika, tepelná čerpadla, řízené větrání či práce s šedou vodou a podobně.
Starší nemovitosti v problémech
„Zcela jednoznačně se zvyšuje zájem o hospodárné bydlení, a to nejen v důsledku eskalací cen energií posledních měsíců. Příkladem může být energeticky hospodárný a technologicky vyspělý projekt Modřanský cukrovar, kde jsme letos na jaře ještě před zahájením stavby dosáhli více než padesátiprocentní předprodanosti,“ uvádí Vildomcová.
Rostoucí požadavky na kvalitu tak povedou ke korekci cen starších bytů, které nesplňují parametry pro současné bydlení. Tím bude narůstat cenový rozdíl mezi starými a novými byty. Ten by mohl podle Šťastného stoupnout zhruba na 25 až 30 procent. Soural vyčísluje, že na trhu se staršími byty v Praze již v absolutních číslech došlo k poklesu o téměř půl milionu korun.