Získat atestaci a zároveň se starat o rodinu? Nejde to dohromady, říkají mladí lékaři a lékařky
Současné nastavení medicíny je jen obtížně slučitelné s rodičovstvím. Ukazuje to průzkum mezi bezmála třemi a půl tisíci mladých lékařů a lékařek.
Jednatřicetiletá Lenka má dvě malé děti ve školkovém věku. Že bude problém najít si kvůli nim pracovní místo, pochopila už před jejich narozením, ve chvíli, kdy dokončila medicínu. „Jako rodilá Pražanka jsem primárně hledala místo v pražských nemocnicích, kde mi ale bylo opakovaně řečeno, že o mě jako o absolventku a ženu bez dětí nemají zájem,“ říká. Místo nakonec našla na novorozeneckém oddělení v nemocnici v Praze. Tím ale její problémy s prací neskončily. Podobně je na tom i řada dalších lékařek, jak ukázal nový český průzkum.
Analýza, kterou zpracoval spolek Mladí lékaři a Iniciativa pro efektivní zdravotnictví, ukazuje, že řada lékařů a lékařek přemýšlí nad změnou práce kvůli skloubení s rodinným životem. Celkem 15 procent dotázaných uvažuje, že z rodinných důvodů úplně opustí obor, přičemž u čerstvých absolventů a absolventek medicíny je to až 21 procent. Změnu specializace zvažuje čtvrtina respondentů a v případě dotázaných, kteří jsou v páru těmi, kdo se primárně stará o děti, je to dokonce 34 procent. A skoro polovina lékařů a lékařek přemýšlí nad změnou zaměstnavatele v souvislosti s rodičovstvím.
Průzkum zmapoval názory 3 400 lidí, z nichž většinu tvořily ženy. Obě organizace se zaměřují ať už na mladé lékaře a lékařky, či efektivitu českého zdravotnictví. V druhé jmenované iniciativě jsou sdruženi nejen lékaři, ale i ekonomové, právníci a další experti. „Chtěli jsme dát dohromady informace na základě robustních dat z velkého vzorku lékařů, které nelze považovat za anekdotickou zkušenost,“ vysvětluje za projekt Barbora Decker, lékařka, která nyní pracuje jako zdravotní ekonomka.